Rusijai beliko užsiimti „kanibalizmu“. „Mirtinai veiksmingos“ ()
Vertė apie 500 mln. JAV dolerių.

© Peggy_Marco (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/moscow-russia-soviet-union-east-1029667/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šios sankcijos yra mirtinai veiksmingos
Civilinė aviacija Rusijoje ant katastrofos slenksčio. Jungtinės Valstijos užblokavo atsarginių dalių tiekimą Rusijos civiliniams orlaiviams. Jų vertė apie 500 mln. JAV dolerių. Rusija nori, kad JAV atblokuotų dalių tiekimą.
„Kaip vartotojų atstovai, be kita ko, būtume suinteresuoti atblokuoti šių atsarginių dalių tiekimą. Tai būtų svarbu“, – interviu „Izvestija“ sakė Rusijos pramonės ir prekybos ministras Antonas Alichanovas.
Be to, anot jo, vyriausybė ketina priversti „Airbus“ ir „Boeing“ pripažinti remontą, kurį Rusijos įmonės atliko užsienio lėktuvams, Vakarams taikant sankcijas. Toks remontas buvo atliktas „tinkamai nepatikrinus užsienio gamintojų licencijų“, – pažymėjo Alichanovas.
Šį klausimą Rusijos pusė ketina išspręsti per derybas su JAV dėl karo Ukrainoje sprendimo. Vykdydamas šį procesą Vašingtonas gali sušvelninti sankcijas, o pirmiausia bus panaikinti apribojimai civilinei aviacijai, atsarginėms dalims, komponentams ir civilinių lėktuvų priežiūrai – „tai susiję su piliečių saugumu“, anksčiau sakė Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjungos vadovas Aleksandras Šochinas.
Rusija atjungta nuo orlaivių aptarnavimo ir dalių
|
„Rusijos aviacijos pramonei itin svarbūs avionikos komponentai, kuriuos gali taisyti tik gamintojai, pavyzdžiui, įspėjimo apie susidūrimą sistema (TCAS)“, – sako Andrejus Patrakovas, skrydžių saugos ir sertifikavimo bendrovės „RunAvia“ įkūrėjas.
„Svarbios ir eksploatacinės medžiagos – dažniausiai orlaivio eksploatacijos metu naudojamos atsarginės dalys: stabdžių diskai, padangos, variklio dalys“, – sako ekspertas.
„Į JAV saugomų atsarginių dalių sąrašą gali būti įtraukta ir aviacijos pramonei reikalinga įranga“, – mano portalo Avia.ru vyriausiasis redaktorius Romanas Gusarovas.
Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, JAV ir Europos Sąjunga uždarė savo oro erdvę Rusijos orlaiviams ir uždraudė tiekti Rusijai atsargines dalis ir orlaivius. Savo ruožtu „Airbus“ ir „Boeing“ nustojo teikti techninę pagalbą esamiems Rusijos kompanijų orlaiviams.
Orlaivių kanibalizmas
Vietiniai oro vežėjai turi patys taisyti Vakarų orlaivius ir griebtis „kanibalizmo“ – kai kuriuos orlaivius išmontuoti, kad gautų dalių remontuoti kitus.
Du trečdalius Rusijos oro linijų lėktuvų sudaro užsienio orlaiviai, kurie sudaro 90 % vidaus keleivinių reisų srauto. Dar apie 150 orlaivių yra SSJ-100, kurie taip pat labai priklauso nuo vakarietiškų komponentų.
„Rosaviation“ duomenimis, 2024 m. vietiniai oro vežėjai neteks 58 lėktuvų. Šiuo metu aviakompanija disponuoja 1 138 orlaiviais ir 920 sraigtasparnių. Dar mažiausiai 200 vakarietiškų orlaivių dėl sankcijų iki 2030 metų turės nutraukti veiklą, perspėjo „Rostec“ vadovas Sergejus Čemezovas. Tai sudaro apie 30 % civilinio užsienio lėktuvų parko Rusijoje.
Vidaus lėktuvų gamyba atsilieka
Norėdama pakeisti vakarietiškus orlaivius, netrukus prasidėjus karui, Rusijos valdžia paskelbė ambicingą aviacijos pramonės atgaivinimo programą: iki 2030 m. buvo planuojama pagaminti apie 1000 civilių keleivinių orlaivių, o gamybos mastai, pagal idėją, turėtų pasiekti rekordinį lygį nuo sovietinių laikų – 120 vienetų per metus 2026 m., o daugiau nei 200 – iki 2028 m.
Tačiau vėliau vyriausybei teko keletą kartų koreguoti programą, nes šalies orlaivių pramonė negali pagaminti tokio didelio transporto priemonių skaičiaus. Iki 2025 metų orlaivių gamybos planas sumažintas 1,5 karto. Kaip pažymėjo Čemezovas, programa gali būti sumažinta dar drastiškiau – penkis kartus, palyginti su pradiniais planais.