Baisiausi elektros dingimai istorijoje. „Gatvėse – chaosas ir pragaras“ ()
Elektros tiekimas dideliuose pasaulio regionuose nutrūko dėl įvairių priežasčių. Šių įvykių pasekmės buvo sunkios, įskaitant tiek materialinius, tiek socialinius nuostolius. Tai rodo, kokia trapi yra energetikos infrastruktūra nenuspėjamų įvykių akivaizdoje, net ir nepaisant technologinės pažangos.

© Glitch010101, CC BY-SA 2.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2003_New_York_City_blackout.jpg
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Įvairiose pasaulio vietose pasitaiko staigūs, plačiai paplitę elektros energijos tiekimo sutrikimai (blackout). Pirmadienį didžioji Ispanijos ir Portugalijos dalis buvo paskendusi tamsoje, tačiau tokių elektros energijos tiekimo sutrikimų yra buvę ir anksčiau. Pažvelkime į didžiausius iš jų.
Vakaras be televizijos Amerikoje
1965 m. lapkričio 9 d. didžiulis elektros energijos tiekimo sutrikimas paveikė šiaurės rytų Jungtines Valstijas ir Ontarijo provinciją Kanadoje.
Apie 30 milijonų žmonių 207 000 km2 teritorijoje buvo palikti be elektros nuo kelių minučių iki 13 valandų. Gedimo šaltinis pasirodė esąs sugedusi relė vienoje iš elektrinių, esančių Kanadoje. Kadangi visa tai įvyko piko metu, 17 val., tūkstančiai keleivių įstrigo metro vagonuose.
Amerikiečiai prisiminė, kad tai buvo vienintelis vakaras jų šalies istorijoje, kai jie nežiūrėjo televizoriaus, o apšvietimą teikė Mėnulis giedrame danguje. Tą vakarą policija užfiksavo daugybę įsilaužimų, o po 9 mėnesių ligoninėse padaugėjo gimdymų.
Niujorke smarkiai išaugo nusikalstamumas
Ilgesnis, kiek mažesnę teritoriją paveikęs gedimas amerikiečius ištiko 1977 m. liepos 13 d. Niujorke ir jo priemiesčiuose. 12 milijonų žmonių daugiau nei 25 valandas neturėjo elektros po to, kai žaibas trenkė į Edisono elektrinę prie Hadsono upės.
|
Visas įvykis įvyko krizės, kurią Niujorkas išgyveno jau daugelį metų, metu. Miesto valdžia, balansuojanti ant bankroto ribos, sumažino viešųjų paslaugų skaičių, todėl gatvės gaujos daugelį valandų klajojo po chaoso apimtą miestą. Iš viso buvo apiplėšta daugiau nei 1600 parduotuvių ir įvykdyta daugiau nei tūkstantis padegimų. Policija suėmė 3776 įvairių nusikaltimų vykdytojus, o dėl vietos trūkumo sulaikymo centruose kai kurie buvo uždaryti rūsiuose.
Apie šį elektros dingimą išsamiai rašėme ČIA.
Rimtas gedimas, kurį sukėlė lenkų kilmės darbuotojas
Dar sunkesnis gedimas įvyko 2003 m. rugpjūčio 14 d. Jis paveikė Niujorką ir kelias valstijas bei Ontarijo ir Kvebeko provincijas Kanadoje. Tai buvo didžiausias tokio pobūdžio įvykis Šiaurės Amerikos istorijoje, kuris taip pat išjungė atomines elektrines – laimei, nė viena iš jų nebuvo apgadinta.
Priežastis buvo vieno iš Indianos elektrinės darbuotojų (lenkų kilmės amerikiečio Martino Kujawskio) klaida. Padėtį dar labiau pablogino augmenijos gaisras po Stiuarto-Atlantos perdavimo linija, kurią teko išjungti, ir bevėjis, karštas oras. Per kelias sekundes perkrautos linijos pradėjo išsijungti, todėl nustojo veikti kelios dešimtys generatorių elektrinėse.
Iš viso nuo nelaimės nukentėjo 55 milijonai žmonių, o nuostoliai siekė nuo 4 iki 6 milijardų dolerių.
Tęsinys kitame puslapyje: