Rusija ant kelių. Ambicinga operacija. „Baigėsi absurdiškai ir apgailėtinai“ ()
Tai turėjo būti technologinė pažanga ir nepriklausomybė nuo Vakarų. Tačiau viskas baigėsi būtent taip, kaip ir prognozavo ekspertai – absurdiškai ir apgailėtinai.

© Ekrano kopija | https://x.com/habr_popsci/status/679330182625390592/photo/1
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Nuo įkūrimo 2012 m. iki 2024 m. pabaigos Rusijos „Baikal Electronics“ rinkai pateikė iš viso 85 000 procesorių. Nors bendrovė yra sukūrusi procesorių įvairioms reikmėms, didžiąją dalį šio skaičiaus sudaro nebrangūs „Baikal-T1“ lustai, daugiausia naudojami įterptosiose ir telekomunikacijų programose.
2019 m. rusai rinkai pristatė tik 17 000 procesorių. Tačiau nuo to laiko „Baikal Electronics“ gerokai išaugo – iki 2024 m. darbuotojų skaičius išaugo nuo 81 iki 200, o veikla išsiplėtė nuo vieno iki keturių biurų. Šis pelnas gautas nepaisant bankroto paskelbimo 2023 m. viduryje.
Palyginti su pasauline procesorių rinka, „Baikal“ pasiekimai atrodo kuklūs – 2024 m. visame pasaulyje buvo parduota apie 262,7 mln. kompiuterių, 144 mln. planšetinių kompiuterių ir 1,24 mlrd. išmaniųjų telefonų, kurių kiekviename buvo procesorius. Daugiausia iš tokių kompanijų kaip „Intel“, AMD, „Qualcomm“, „MediaTek“ ir „Apple“.
|
Pagrindine bendrovės problema tapo Taivano, JAV ir Europos Sąjungos įvestos sankcijos po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. Visos sistemos buvo gaminamos TSMC gamyklose. Nuo to laiko buvo taikomi griežti pažangių technologijų eksporto į Rusiją ir Baltarusiją apribojimai, neleidžiantys legaliai importuoti galingų procesorių, įskaitant net ir gana silpną „Baikal-T1“.
Remiantis Rusijos „CNews“ informacija, bandymai kontrabanda įvežti lustus baigėsi nesėkme. „Baikal-T1“ procesoriai buvo konfiskuoti juos gabenant per Baltarusiją, o Taivane sulaikyta 150 000 „Baikal-M“ įrenginių. Savo ruožtu 15 000 „Baikal-S“ sistemų užsakymas buvo atšauktas.
Bendrovės generalinis direktorius Andrejus Evdokimovas teigė, kad „Baikal“ balandžio mėnesį pradėjo masinę savo mikrovaldiklio gamybą, nors techninių detalių neatskleidė. Jis taip pat paskelbė, kad bendrovė planuoja naują „Baikal-L“ procesorių mobiliesiems įrenginiams, tokiems kaip nešiojamieji kompiuteriai ir planšetiniai kompiuteriai, ir „Baikal-S2“ procesorių serverių programoms. Šių sistemų gamyba vyks Kinijoje, SMIC gamyklose.