Vandenyno dugne – betono rutuliai. „Tai žada revoliuciją.“ Kam jie skirti? (Foto, Video)  ()

Ar įmanoma pastatyti elektrinę iš… sferinio betono vandenyne? Vokiečiai ir amerikiečiai sako „taip“ – ir šiuo metu jie ruošia generalinę repeticiją. Dalyvauja – 400 tonų sverianti betoninė sfera, Kalifornijos pakrantės gelmės ir idėja, galinti pakeisti atsinaujinančios energijos kaupimą.


StEnSea
StEnSea
© Ekrano kopija | https://x.com/nwtls/status/1923393355590869501/photo/1

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai nepanašu į modernią bateriją ar futuristinį akumuliatorių. Jis yra kelių metrų skersmens, sveria 400 tonų ir primena didelį betoninį griovimo rutulį. Bet užuot griovęs – jis gali išsaugoti.

Konkrečiai: apsaugoti energetikos sistemas nuo perkrovų, elektros energijos tiekimo sutrikimų ir žaliosios energijos švaistymo. Taip veikia „StEnSea“ – povandeninis energijos kaupimo įrenginys, kuris netrukus bus pastatytas vandenyno dugne prie Kalifornijos krantų.

[Vokietija] Net 22 vnt. ir fantastiškos kainos turistiniai virtuvės reikmenys - ribotas kiekis („TOMSHOO“)
4317 1

Nuostabiai gera kaina

Iš Vokietijos, greitas ir saugus pristatymas

Labai gausus rinkinys, puiki kokybė

Išsamiau

Idėją sukūrė Vokietijos institutas „Fraunhofer IEE“. Kartu su savo partneriais – startuoliu „Sperra“ ir „Pleuger Industries“ – jie planuoja iki 2026 m. pabaigos netoli Long Bičo nuskandinti pirmąją pilno dydžio sferą. Tai ne pirmas bandymas – ankstesnis bandymas buvo atliktas Bodeno ežere, kur buvo naudojamas 3 metrų skesmens modelis. Dabar atėjo laikas 500–600 metrų gyliui, sąlygomis, panašiomis į tas, kuriomis technologija turėtų veikti kasdien.

 

Kai sfera tuščia, atsidaro vožtuvas ir vanduo teka per vamzdį, įjungdamas siurblį turbinos režimu. Tai savo ruožtu varo generatorių, kuris gamina elektrą. Kai vėl norime įkrauti rutulį, siurblys išpumpuoja vandenį – šiam tikslui naudodamas elektros tinklo perteklinę elektrą. Ciklas gali kartotis šimtus kartų per metus.

Tikslinis energijos parkas gali susidėti iš šešių tokių rutulių, kurie leis pasiekti 30 megavatų galią ir 120 megavatvalandžių pajėgumą.

 

Kaina? Apie 4,6 cento už kilovatvalandę. Maždaug tiek šiandien Europoje kainuoja didmeninė elektros energija. O gyvavimo ciklas? Betoninis apvalkalas tarnaus iki 60 metų, o siurblius ir generatorius reikės keisti kas du dešimtmečius.

Didžiausias „StEnSea“ privalumas yra konkurencijos dėl vietos nebuvimas. Tradicinėms hidroakumuliacinėms elektrinėms (pvz. Kruonio HAE) reikia dviejų skirtingo aukščio rezervuarų ir daug žemės. Tuo tarpu vandenynų greičiausiai nepritrūksime. Taip pat tinka  gilūs ežerai ir tvenkiniai.

 

„Fraunhofer“ neslepia savo ambicijų: tikslas – sukurti iki 30 metrų skersmens sferas. Tada kiekviena iš jų galėtų kaupti daug daugiau energijos – ir iš tikrųjų palaikyti energijos transformaciją. Remiantis skaičiavimais, šios technologijos pasaulinis kaupimo potencialas yra 817 000 gigavatvalandžių – arba pakankamai, kad per metus energija būtų aprūpinti 75 milijonai namų ūkių Vokietijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

 

Ar šis planas veiks? Tai paaiškės po bandymų Kalifornijoje. Tačiau jau žinoma, kad betoninės sferos yra daugiau nei vien inžinerijos įdomybė. Tai galėtų būti trūkstama dėlionės detalė, kur saulė ir vėjas tiekia elektrą, bet ne visada, kai mums jos reikia.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(3)
(0)
(3)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()