Revoliucija statybų pasaulyje. Pastatė milžiną naudodami neįprastą techniką (Foto) ()
Taip kaimas bando išgyventi.

© Ekrano kopija | https://x.com/designboom/status/1925115635471692108/photo/2
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šveicarijos Alpių kaimelyje Mulegns, kuriame gyvena vos 11 gyventojų, atsirado projektas, stebinantis architektūros ir šiuolaikinių technologijų pasaulį.
Tor Alva, arba Baltasis bokštas, yra ne tik aukščiausias pasaulyje 3D spausdintuvu atspausdintas pastatas, bet ir gyvybės sugrįžimo į miestą, kuriam gresia gyventojų mažėjimas, simbolis. Šis novatoriškas darbas – tai neįprastas pažangių technologijų, meno ir vietos istorijos bei tradicijų derinys.
tor alva, the tallest 3D printed tower in the world, opens in the swiss alps https://t.co/UZ7n07fi7F pic.twitter.com/ot0tEijXsx
— designboom (@designboom) May 21, 2025
Beveik 30 metrų aukščio Baltasis bokštas kyla iš žemės tarsi skulptūra. Tai konstrukcija, kupina detalių ir žavesio. Jo forma primena gausiai dekoruotą, sluoksniuotą tortą – tai sąmoninga nuoroda į Graubiundeno kantono (kuriame Mulegns kaimas) yra istoriją, iš kurio XIX amžiuje atvyko ir į kitas Europos dalis emigravo konditeriai meistrai.
|
Projektą įgyvendino architektas Michaelas Hansmeyeris ir Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche (ETH Zurich) profesorius Benjaminas Dillenburgeris, bendradarbiaudami su Origeno kultūros fondu. Jų tikslas buvo sukurti statinį, kuris ne tik žavėtų savo forma, bet ir, svarbiausia, naudotų naujausias statybos technologijas.
Tor Alva, la torre impresa en 3D más alta del mundo.
— Arquitectura Viva (@arquitect_viva) May 23, 2025
ETH Zürichhttps://t.co/q3VUcret08
Con casi 30 metros de altura, la Tor Alva es la torre impresa en 3D más alta del mundo. Impulsada por Nova Fundaziun Origen y la ETH de Zúrich, la iniciativa busca revitalizar Mulegns (Suiza),… pic.twitter.com/pshFg9sM1Y
Tor Alva, visų pirma, yra milžiniškas inžinerinis pasiekimas. Kitaip nei ankstesniuose projektuose, kur spausdinti elementai atliko grynai dekoratyvinę arba apsauginę funkciją, čia jie yra laikantysis elementas. Dėl unikalaus konstrukcinio armavimo proceso galima sukurti sudėtingas, šakotas kolonas nenaudojant tradicinių klojinių.
Visas statybos procesas truko apie 5 mėnesius, įskaitant 900 spausdinimo valandų. Elementus sluoksnis po sluoksnio spausdino pramoninis robotas, o antrasis robotas kas 20–26 centimetrus įterpė specialius plieninius armatūros žiedus. Profesoriaus Roberto Flatto sukurtas novatoriškas betono mišinys buvo labai svarbus – jis turėjo būti pakankamai minkštas, kad būtų galima kurti nestandartines formas, bet taip pat greitai sukietėti, kad atlaikytų vėlesnius sluoksnius.
Tor Alva ist das höchste 3D-gedruckte Gebäude der Welt – entwickelt mit der @ETH Zürich. Ein Meilenstein für digitale Baukunst, nachhaltige Materialien, interdisziplinäre Zusammenarbeit und #Innovation. pic.twitter.com/GhdeVz1zR8
— Guy Parmelin (@ParmelinG) May 20, 2025
Oficiali pastato atidarymo ceremonija įvyko dalyvaujant daugybei svečių, tarp jų Šveicarijos Federalinės tarybos nariui Guy Parmelinui ir „ETH Zurich“ rektoriui Joëliui Mesotui. Susirinkusieji pabrėžė ne tik projekto novatoriškumą, bet ir jo socialinę reikšmę.
„Bokštas yra mokslo ir pramonės bendradarbiavimo simbolis. Tai rodo, kad net ir mažiausiose vietose galima sukurti puikių dalykų“, – sakė Mesotas.
Bokšto statyba taip pat turėjo giliai įsišaknijusį socialinį tikslą – atgaivinti snaudžiantį Mulegnso kaimą. Dėl naujo objekto kaimas turi galimybę tapti svarbiu tašku Šveicarijos kultūros ir turizmo žemėlapyje. Nuo gegužės 23 d. bokštas lankytojams atviras kasdienėms ekskursijoms su gidu, o nuo liepos mėnesio aukščiausiame jo aukšte vyks teatro spektakliai ir kiti meniniai renginiai.
Daroma prielaida, kad Tor Alva Mulegnse išliks maždaug 5 metus. Be to, dėl modulinės konstrukcijos bokštą galima išardyti ir vėl surinkti kitoje vietoje, todėl jis tampa mobilus ir lankstus ateityje.
Tokio sudėtingo statinio sukūrimas įrodo, kad ateityje statybas gali perimti 3D spausdinimas – tiek kuriant jau paruoštus elementus, tiek dirbant tiesiogiai statybvietėje. 3D spausdinimo tema statybose nebėra nauja, tačiau ji dar nepasiekė masinio naudojimo.