Sensacingi atradimai apie „Nord Stream 2“. Štai planas, kaip atgaivinti projektą ()
Sensacingos išvados dėl „Nord Stream 2“.

© recraft.ai (Free Tier Assets) | https://www.recraft.ai
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Po išpuolio prieš Ukrainą Rusija užmezgė kontaktų tinklą su Vokietija, o vienas iš jos tikslų buvo atgaivinti dujotiekį „Nord Stream 2“. Pagrindinį vaidmenį atliko buvęs SPD lyderis Matthias Platzeckas, rašo Vokietijos laikraštis „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ (FAS), sekmadieninis dienraščio „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ leidimas.
Laikraštis praneša, kad nuo 2022 m. pabaigos Platzeckas Maskvoje lankėsi mažiausiai devynis kartus. Paskutinį kartą jis Rusijos sostinėje lankėsi 2025 m. kovo mėn. Socialdemokratų partijos (SPD) politiką kelis kartus lydėjo kiti asmenys, įskaitant buvusį Angelos Merkel, ėjusios kanclerio pareigas, CDU atstovą Ronaldą Pofallą. Vokietijos ir Rusijos derybos tęsėsi balandžio mėnesį Azerbaidžano sostinėje Baku.
Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su savaitraščiu „Der Spiegel“ ir Rusijos opozicijos platforma „The Insider“. Straipsnis penktadienį buvo paskelbtas laikraščio svetainėje.
Socialdemokratas, turintis ryšių Rusijoje
Kaip rašo Konradas Schulleris, Platzeckas atsisakė komentuoti FAS, aiškindamas, kad tai susiję su jo privačiu gyvenimu. 71 metų socialdemokratas ėjo Brandenburgo ministro pirmininko pareigas nuo 2002 iki 2013 m., o nuo 2005 iki 2006 m. – ir SPD pirmininko pareigas. 2014 m., dėl sveikatos priežasčių atsistatydinęs iš politinių pareigų, jis tapo Vokietijos ir Rusijos forumo pirmininku.
|
Platzeckas ir Pofalla patvirtino savo dalyvavimą susitikime su Rusijos elito atstovais Baku. Derybose taip pat dalyvavo Bundestago narys Ralfas Stegneris, priklausantis SPD. Azerbaidžano sostinėje taip pat buvo „Gazprom“ pirmininkas Viktoras Zubkovas ir kitas bendrovės atstovas Sergejus Kolinas.
Pasak FAS, Rusijos energetikos bendrovės vyresniųjų atstovų dalyvavimas nebuvo atsitiktinis, nes Maskva siekia atnaujinti „Nord Stream 2“ dujotiekio eksploatavimą, tikėdamasi JAV paramos.
„Dujotiekis iš tiesų yra rimtai apgadintas dėl nepaaiškinamo išpuolio, tačiau viena iš jo atšakų veikia“, – rašo Schulleris.
„Nord Stream 2“: Putinas nepraranda vilties
Autorius priminė, kad po Rusijos išpuolio prieš Ukrainą Vokietijos vyriausybė atsisakė leisti atidaryti dujotiekį, tačiau prezidentas Vladimiras Putinas mano, kad jei Rusija ir Jungtinės Valstijos susitars, rusiškų dujų tiekimo į Europą pradžia bus įmanoma. Putinas tai aptarė su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Po liepos 3 d. įvykusio telefono pokalbio abu politikai pareiškė susidomėjimą energetikos projektais, praneša FAS.
Redakcijos komanda atkreipė dėmesį į amerikiečių verslininko Stepheno Lyncho vaidmenį, kuris praėjusį rudenį pasiūlė nupirkti „Nord Stream 2“ iš „Gazprom“ ir paleisti dujotiekį kaip Amerikos projektą. Pasak FAS, Lynchas turi gerų ryšių Rusijoje. Pasak žvalgybos tarnybų, Rusija ieško amerikiečių investuotojų, kad normalizuotų santykius su JAV.
Vokietijos lobistų grupė dėl dujotiekio
„Valdant kancleriui Olafui Scholzui, „Nord Stream 2“ gelbėjimo šalininkai galėjo tikėtis supratimo Berlyne, pirmiausia CDU ir SPD viduje“, – rašo Schulleris.
CDU parlamento narys Thomas Bareissas, atsakingas už koalicijos derybas su SPD, teigė, kad amerikiečių kontroliuojamas „Nord Stream 2“ vieną dieną gali tapti „Trumpo susitarimo su Rusija elementu“. Saksonijos ministras pirmininkas Michaelas Kretschmeris dujotiekį matė kaip galimybę pradėti derybas su Rusija. Brandenburgo ministras pirmininkas Dietmaras Woidke pritarė panašiai nuomonei. Tik žalieji priešinosi sprendimui, kuris būtų nepalankus Ukrainai.
FAS pabrėžia daugybę Platzecko kontaktų Rusijoje. Vienas iš jo partnerių yra Aleksejus Gromyka, Rusijos mokslų akademijos Europos departamento vadovas. Pasak žvalgybos tarnybų, Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministro anūkas yra įslaptintų pranešimų Putino prezidento kanceliarijai autorius.
Platzeckas neigė, kad vizitų Maskvoje ir Baku metu aptarinėjo dujų tiekimą.
„Jei taip, ką ten veikė aukštas pareigas einantys „Gazprom“ atstovai? Galbūt tema bus naujausias „Gulbių ežero“ inscenizavimas?“ – ironiškai klausia Schulleris.
Ar bus atgimimas?
Praėjus kelioms dienoms po paskutinio Platzecko vizito Maskvoje kovo mėnesį, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad „tariamasi dėl Nord Stream 2“. Lavrovas nepripažino, kad Platzeckas ir kiti Vokietijos politikai dalyvavo šiose derybose, tačiau jo žodžiai ir Rusijos buvimas Baku patvirtina tokią išvadą.
„Maskva norėjo išgelbėti „Nord Stream 2“ (nuo bankroto), kad galėtų susitarti su Trumpu Ukrainos sąskaita“, – FAS pabrėžė Schulleris.
Norėdama tai pasiekti, Rusija turėjo įsigyti Vokietijos valstybinę įmonę „Uniper“. Per Platzecką Rusijos pusė turėjo palaikyti ryšius su Berlynu, rašoma leidinyje.
Savo straipsnyje Schulleris pabrėžė, kad Rusija pasiekė savo tikslą: balandžio 15 d., prieš pat Scholzo vyriausybei paliekant valdžią, kreditoriai balsavo prieš bankroto paskelbimą.
„Nord Stream 2 išliko“, – rašo FAS žurnalistas.
Nors ES uždraudė parduoti dujotiekį pagal 18-ąjį sankcijų paketą, sankcijos turi būti atnaujinamos kas šešis mėnesius. Vengrijos veto pakanka, ir „Nord Stream 2“ vėl bus prieinamas, daroma išvada straipsnyje.