Katastrofa Ukrainoje. Naikintuvas rėžėsi į minią žmonių. Dešimtys žuvusių (Foto, Video) ()
Didžiausia katastrofa aviacijos šou istorijoje įvyko 2002 m. liepos 27 d. Sknylivo aerodrome, netoli Lvivo. Į žiūrovus rėžėsi naikintuvas Su-27, o šis įvykis sukrėtė Ukrainą ir pasaulį dėl aukų ir sužeistųjų skaičiaus.

© Ekrano kopija | https://x.com/DevanaUkraine/status/1949376413175308396/photo/1
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Su-27UB (dvivietė mokomoji versija) netikėtai rėžėsi į žiūrovus aerodrome, minint Ukrainos karinių oro pajėgų 14-ojo oro korpuso 60-ąsias metines. „Focus“ primena pagrindinius tragedijos momentus ir jos priežastis.
Į akrobatinio skraidymo šou susirinko apie 10 000 žiūrovų, tarp kurių daugelis buvo vaikai. Demonstracinius skrydžius atliko „Ukrainos sakalų“ pilotai – 45 metų pulkininkai Volodymyras Toponaras ir 49 metų Jurijus Jegorovas.
18 years of the Sknyliv air show disaster.
— Andrei_bt (@AndreiBtvt) July 27, 2020
While performing aerobatics, the Su-27UB fighter of the Ukrainian Armed Forces crashed on the audience. 77 people (including 28 children) were killed. pic.twitter.com/NbMMCmPKhc
|
Iš pradžių buvo planuota, kad pilotai atliks pasirodimą su naikintuvais MiG-29, tačiau dėl oro sąlygų orlaivių iš Ivano Frankivsko į Lvivą pristatyti nepavyko. Todėl pilotai gavo Su-27UB.
Exactly 23 years ago, a fighter jet crashed into a crowd of spectators during an air show at the Sknyliv airfield in Lviv.
— NEXTA (@nexta_tv) July 27, 2025
The Sknyliv tragedy remains the deadliest air show disaster in history. 77 people were killed, including 28 children. pic.twitter.com/hpUrhJqBnL
Su-27 sudužo atliekant „apsivertimo“ manevrą (slow roll) kritiškai mažame aukštyje. Pilotas išlygino lėktuvą horizontaliam skrydžiui, kad išvengtų susidūrimo su žeme, tačiau stabilizatorius užkliuvo už medžio, o sparnas palietė betoninio tako dangą.
Tuomet Su-27 rėžėsi į krovininio lėktuvo Il-76 nosį. Lėktuvas tris kartus apsisuko aplink savo ašį, užkrito ant žiurovų ir sprogo.
Įvykus susidūrimui, pilotai katapultavosi ir patyrė nedidelius sužalojimus.
Žuvo 77 žmonės, tarp jų 28 vaikai, o dar apie 540 buvo sužeista. Tragiškas įvykis buvo tikras sukrėtimas Ukrainai ir pasauliui dėl aukų ir nukentėjusiųjų skaičiaus.
Teigiama, kad pagrindinė tragedijos priežastis – įgulos veiksmų klaidos: lėktuvas skrido už saugios zonos ribų.
Tyrimo metu nustatyti šie pažeidimai:
- neteisingas skrydžio planavimas. Manevrai buvo prastai apgalvoti, o pilotai neatsižvelgė į pasirinktos figūros pavojų ir laiku nepakeitė trajektorijos;
- įgula nebuvo apmokyta atlikti tokius rizikingus manevrus uždaroje erdvėje;
- pilotai nesilaikė nustatytų saugos standartų ir reikalavimų;
- oro šou buvo organizuotas pažeidžiant žiūrovų saugos priemones: nebuvo įrengta tvora ir nestebėta žmonių.
Pilotai neprisipažino kalti ir teigė, kad pats aviacijos šou buvo prastai organizuotas. Skrydžio žemėlapiai neatitiko vietovės topografijos, be to, jiems teko atlikti sudėtingus manevrus orlaiviu, kuriuo anksčiau nebuvo treniravęsi.
Volodymyras Toponaras, pilotavęs Su-27, gavo 14 metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau realiai atsėdėjo 11 metų. Antrasis pilotas Jurijus Jegorovas gavo 8 metus kalėjimo, tačiau atsėdėjo tik 2,5 metų.
Baudžiamosios bylos buvo iškeltos dar 12 asmenų atžvilgiu.
Po tragedijos Sknylove Ukrainoje buvo uždrausti oro šou, o „Ukrainos sakalai“ buvo išformuoti.