2018-aisiais Lietuvoje prasidėjo tikras su kanapėmis ir kriptovaliutomis susijusių domenų bumas: patys perkamiausi „.lt“ domenai  ()

Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centras DOMREG informuoja, kad 2018 metais „.lt“ domenų skaičius išaugo iki 192 855. Palyginus su 2017 metais, užfiksuotas 2,65 proc. augimas. Iš viso per praėjusius metus įkurti 35 044 nauji „.lt“ domenai. Visgi domenų turėtojų valia 29 568 „.lt“ domenai buvo panaikinti.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

KTU Interneto paslaugų centro DOMREG vadovė Daiva Tamulionienė atskleidžia, kad „.lt“ domenas tarp užsakovų iš Lietuvos išlieka populiariausiu jau daugelį metų iš eilės. Lietuviškų domenų skaičiaus augimas atitinka brandžių ir beveik prisotintų Vakarų Europos šalių domenų rinkų, kuriose gerai išvystyta informacinių technologijų infrastruktūra, vidutinį augimą.

„Nuosekliai kasmet augantis „.lt“ domenų skaičius rodo, kad lietuviai prioritetą teikia nacionaliniam, savo šalį identifikuojančiam domenui, kuris dažniausiai naudojamas lietuviškojo interneto plėtrai – elektroniniam paštui, tinklaraščiams, interneto svetainėms, elektroninėms parduotuvėms, taip pat įvairiems projektams. Manau, kad viena svarbiausių priežasčių renkantis „.lt“ domeną yra susiformavęs internautų įprotis interneto naršyklės adreso eilutėje kone automatiškai rašyti lietuvišką vardo dalį „.lt“, – tikina D. Tamulionienė.

Pašnekovės teigimu, gana didelį kiekvienais metais registruojamų naujų domenų skaičių lemia ne tik aktyvūs startuoliai ir besisteigiantys nauji verslai, bet ir kai kurios ūkio aktualijos ar politikų priimti sprendimai. Nors didesnę visų „.lt“ domenų dalį – 112 106 – valdo įmonės ir kiti juridiniai asmenys, neatsilieka ir fiziniai asmenys, užregistravę 80 749 domenus.

„Praėjusių metų pradžioje stebėjome su kriptovaliutomis susijusių domenų registravimo bumą, o metų pabaigoje, Seimui leidus kanapių naudojimą medicininiais tikslais, pasipylė su kanapėmis susijusių domenų registracijos. Įdomu tai, kad nors įstatymas, legalizuojantis kanapių naudojimą medicinoje, turėtų įsigalioti tik šių metų gegužę, vis tik internautai nelaukdami graibstė patraukliausius interneto vardus.

Analogiškas tendencijas pastebime ir versle, kuomet domenas registruojamas net anksčiau nei įmonė užfiksuojama juridinių asmenų registre. Tai rodo, kad geras domeno vardas, kaip ir prekės ženklas, gali būti svarbi sėkmingo verslo dalis, todėl apie tai jau galvojama iš anksto“, – aiškina D. Tamulionienė.

Siekdamas, kad registruodami domeną vartotojai padarytų kuo mažiau klaidų, nepažeistų kitų teisių ir geriau panaudotų interneto teikiamas galimybes, KTU Interneto paslaugų centras DOMREG atnaujino ir išplėtė interneto svetainę bei išleido „Domeno registravimo ir interneto svetainės kūrimo gidą“. Jame stengtasi trumpai aprašyti svarbiausius žingsnius nuo domeno vardo ir paslaugų teikėjo pasirinkimo iki interneto svetainės kūrimo, priežiūros bei saugumo priemonių.

„Esame pastebėję, kad kartais įkūrę domeną vartotojai juo taip ir nepradeda naudotis, todėl po kurio laiko nenaudojami domenai yra tiesiog nebepratęsiami ir panaikinami. Matyt, daliai vartotojų yra per sudėtingas interneto svetainės kūrimo procesas ar jie tiesiog nežino, kad interneto svetainę galima turėti ir be programuotojo pagalbos.

Informacinių technologijų sektorius yra labai pažengęs į priekį, yra sukurta daug vartotojams „draugiškų“ įrankių, tad vos kelių mygtukų paspaudimu galima pačiam susikurti interneto svetainę ar net elektroninę parduotuvę“, – pastebi D. Tamulionienė.

Šiuo metu „.lt“ domeno procedūrines paslaugas teikia 66 Lietuvos ir 55 užsienio paslaugų teikėjai. KTU interneto paslaugų centras DOMREG yra „.lt“ domeno administratorius, kurio svarbiausios užduotys – „.lt“ domeno infrastruktūros valdymas ir nepertraukiamo, stabilaus bei saugaus domeno vardų sistemos (angl. Domain Name System, DNS) veikimo internete užtikrinimas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(5)
(0)
(5)

Komentarai ()

Susijusios žymos: