Kaip paprastas išradimas išsprendė miego laive problemą - iki tol daug jūreivių iškrisdavo iš gultų  (2)

Miegas kariniame burlaivyje niekada nebuvo patogus. Laivą blaško bangos, niekas nesirūpina oro kondicionavimu, kankina nemalonūs kvapai, o ir pavojaus nuojauta niekaip nepalieka. Daug jūreivių susižeisdavo iškritę iš gultų - juk laivai stipriai linguodavo. Tačiau ši problema 16 amžiuje buvo išspręsta paprastai, bet kartu ir genialiai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jūreiviai įprastai miegodavo mediniuose gultuose. Vietos laivuose niekada nebuvo daug, todėl kartais miegoti tekdavo ir dviaukštėse lovose. Laivui įsisiūbavus bangose jūreiviams tekdavo stipriai laikytis, kad neiškristų, tačiau anksčiau ar vėliau tai patyrė visi - laivui pasvirus žmogus krisdavo veidu į žemę ir galėjo stipriai susižeisti. Teigiama, kad taip ne vienas ir žuvo. Tačiau Britanijos Karališkasis laivynas šią problemą išsprendė jau 1590 metais - jūreiviai ėmė naudoti stabilizuotus gultus.

Gerai, nors toks pavadinimas ir skamba kaip didelė techninė inovacija, iš tiesų tai buvo tik paprasti hamakai. Šį paprastą gultą europiečiai surado Amerikos čiabuvių kultūroje. Jūreiviams tai buvo tikras išsigelbėjimas, nes hamakas nejuda kartu su laivu, todėl tikimybė iš jo iškristi yra mažesnė. Hamako šonus galima užriesti, kad šie žmogų apsuptų tarsi kokonas, būtų saugu ir jauku.

Hamakai turi ir kitų privalumų. Juos galima suvynioti, taip atlaisvinant vietą tuomet, kai niekas nemiega. Jie taip pat yra pigūs ir lengvi. Tiesa, jūreiviai vis tiek turėdavo naudoti čiužinius, kad nesušaltų nugarų.

Burlaiviuose jūreiviai suvyniotus hamakus sukimšdavo palei išorinę laivo sieną. Tai, bent jau kaip tada galvota, suteikdavo papildomos apsaugos nuo priešo patrankų. Jūreiviai taip priprasdavo prie hamakų, kad juose miegodavo ir palikę laivus.

Įdomu tai, kad hamakai laivuose naudoti ir 20 amžiuje. Laivai gabendavo daugybė jūreivių. Norint sutaupyti vietos, naudoti hamakai. Jungtinės Karalystės, JAV, Vokietijos ir kitų šalių laivuose hamakai naudoti ir antroje 20 amžiaus pusėje, bet jau rečiau.

Šiuolaikiniai karo laivai yra tokie dideli ir modernūs, kad vietos jose įprastai netrūksta. Jie taip pat mažiau supasi ant bangų, todėl hamakai naudojami retai. Tiesa, kai kurie jūreiviai iki šiol teigia, kad geras hamakas - geriausias gultas bet kuriam laivui.

Beje, hamakai naudoti ir „Apollo“ Mėnulio moduliuose nuo „Apollo 12“ misijos laikų. Būtent hamakuose miegojo Mėnulyje apsilankę astronautai. Tai buvo patogiausias ir mažiausiai vietos užimantis tuo metu prieinamas gultas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(45)
(4)
(41)

Komentarai (2)