Kaip atrodytų naujas branduolinis karas? Mokslininkai pateikė savo prognozes - apie tai net baisu pagalvoti (Video)  (1)

Branduolinio karo šmėkla buvo nuolatinė grėsmė žmonėms, gyvenusiems šaltojo karo metu. Bet dėl kai kurių kurių šalių (turinčių branduolinį ginklą šiandien) tono ši šmėkla niekaip nemiršta, rašo „IFL Science“. Laimei, šiuo metu dauguma šių ginklų tiesiog kaupia dulkes ir yra nebent retkarčiais išbandomi.


Bet kas nutiktų, jei branduolinis karas būtų paskelbtas? Prinstono „Science & Global Security“ grupės tyrėjai turi vieną galimą atsakymą. Remiantis dabartiniais JAV ir Rusijos karo planais, per pirmas kelias valandas nuo konflikto pradžios 91,5 mln. žmonių būtų arba mirę (34,1 mln.) arba sužeisti (57,4 mln.).

„YouTube“ vaizdo įraše komanda aptaria „Planą A“ – tikėtiną branduolinio karo scenarijų. Jame mokslininkai sujungė išsamų šiuo metu naudojamų branduolinių ginklų duomenų arsenalą, veikimo nuotolį ir „idealius“ taikinius. Tada padalijo karą į keturias fazes: nuo įspėjamųjų branduolinių šūvių iki didelio masto didžiųjų miestų sunaikinimo.

Tyrėjai totalaus branduolinio karo pradžią projektuoja kaip didesnio masto „konvencinį konfliktą“ tarp JAV-NATO ir Rusijos. Simuliacija prasideda „branduoliniu įspėjamuoju šūviu“, kai viena raketa pasiunčiama sunaikinti vieną karinę bazę.

Ir tada viskas ima blogėti. Kitas žingsnis – „taktinis planas“. Anot tyrėjų, peržengus vadinamąją branduolinę ribą, kariaujančios grupuotės dislokuotų dar šimtus branduolinių ginklų. Rusija, naudodama trumpo nuotolio raketas ir lėktuvus, paleisdama 300 kovinių galvučių pasistengtų pataikyti į NATO bazes visoje Europoje. NATO, žinoma, šautų atgal, pasitelkdama 180 branduolinių užtaisų. Šis etapas truktų tris valandas ir atimtų gyvybes arba smarkiai sužeistų 2,6 milijono žmonių.

Sunaikinus Europos karines pajėgas, būtų pradėtas įgyvendinti „Kontra-atakos planas“. Apie 600 kovinių galvučių iš JAV sausumos ir povandeninių raketų smogtų Rusijai, kuri atsakytų kažkuo panašiu – ir vos per 45 minutes 3,4 milijono žmonių žūtų ar būtų sužeisti.

Atrodytų, milijonai žuvusių jau būtų pakankamai kraupi pabaiga – bet tai dar nei blogiausia, nei pabaiga. Paskutinis etapas būtų „Countervalue“ planas. Tikslas – sužeisti priešą kuo skaudžiau sunaikinant tiek žmonių ir resursų, kiek tik įmanoma. Pagal scenarijų tiek Rusija, tiek NATO taikytųsi į 30 labiausiai apgyvendintų miestų, kiekvienam iš jų panaudojant 5–10 kovinių galvučių – atsižvelgiant į miestų dydį – ir per kitas 45 minutes 85,3 mln. žmonių taptų branduolinių ginklų aukomis.

Kiekvienai pusei turbūt dar liktų po keletą tūkstančių branduolinių ginklų – ir šis scenarijus nevertina kitų šalių įsitraukimo.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(21)
(8)
(13)

Komentarai (1)