[Karšta tema] Rusiškasis JAV „pasaulio pabaigos lėktuvo“ analogas – Il-80: kuo „Maxdome“ skirasi ir panašus į amerikietiškąjį „Nightwatch“ (Foto, Video)  ()

Branduolinio karo atveju yra tik dvi šalys, JAV ir Rusija, turi mobiliuosius, ore kelias paras galinčius išbūti vadovavimo orlaivius, vadinamiusiuos „pasaulio pabaigos“ lėktuvus. JAV naudoja „Boeing B-4“ lėktuvus, o Rusija – „Ilyushin II-80“ lėktuvus. Štai viskas, ką žinome apie pastarąjį.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2022-03-28 [Karšta tema] Rusiškasis JAV „pasaulio pabaigos lėktuvo“ analogas – Il-80: kuo „Maxdome“ skirasi ir panašus į amerikietiškąjį „Nightwatch“ (Foto, Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dizainas

Pranešama, kad „Ilyushin II-80“ pirmą kartą į orą pakilo 1985 m., o po daugelio modifikacijų jis buvo naudojamas nuo 1987 m. Vakarų žiniasklaida pirmą kartą šiuos skrydžius pastebėjo tik 1992 m.

Il-80 (NATO šaukinys „Maxdome“) sukurtas naudojant pagal II-86 orlaivį, tačiau jis akivaizdžiai labai skiriasi nuo komercinių orlaivių.

Il-80 yra skirtas naudoti kaip oro desanto valdymo centras Rusijos pareigūnams, įskaitant prezidentą, branduolinio karo atveju. Il-80 vaidmuo yra panašus į amerikiečių „Boeing E-4B“.

„Maxdome“ nesimato salono langų. Kabinos langai sumontuoti, bet juos užstoja pertvara. Šie pakeitimai buvo įgyvendinti siekiant apsaugoti keleivius nuo elektromagnetinio impulso (EMP) ar branduolinio sprogimo.

 

Kaip ir E-4B, orlaivis ant fiuzeliažo nugaros turi didelę SATCOM sistemą, kurioje, kaip manoma, yra pažangi palydovinio ryšio įranga. Be to lėktuve sumontuota galinio laido antena, sumontuota lėktuvo uodegoje, kad būtų galima perduoti ir priimti labai žemo dažnio (VLF) radijo ryšį. (tikėtina ryšiui su balistines raketas gabenančiais povandeniniais laivais).

Orlaivyje taip pat yra du dideli elektros generatorių blokai, išdėstyti jo variklių viduje, kurių galuose yra oro įsiurbimo angos ir išmetimo vamzdžiai. Ištraukiamas degalų tiekimo zondas yra po kabina.

Iš viso buvo pastatyti keturi Il-80, kurie dislokuoti  8-ojoje specialiosios paskirties aviacijos divizijoje Chkalovskio oro bazėje netoli Maskvos.

Nuo 2011 m. toliau naudojami trys Il-80. Jie nudažyti dabartiniu Rusijos valstybinės oro linijų bendrovės „Aeroflot“ dažymu

Kai dabartiniai atnaujinimai pasieks savo eksploatavimo pabaigą, tikimasi, kad Il-80 pakeis naujas pasaulio pabaigos lėktuvas, paremtas komerciniu orlaiviu Il-96-400.

 

Tęsinys kitame puslapyje:




Amerikietiškasis „Nightwatch“

Amerikietiškas analogas vadinasi „Nightwatch“ ir buvo sukurtas iš „Boeing 747“ orlaivio, gerą dešimtmetį prieš „Maxdome“ pirmąjį skrydį. Lėktuvas išlaiko savo salono langus, tačiau, kaip pranešama, yra apsaugotas nuo EMP, ekranuojant savo įrangą ir laidus, taip pat išlaikant analoginius prietaisus kabinos viduje.

„Boeing 747 E-4B“ skirti užtikrinti JAV gynybos sekretoriaus ir aukšto rango karinio personalo komandų postą branduolinio karo atveju. Lėktuvas, galintis išbūti ore kelias dienas, gali atlaikyti branduolinio sprogimo elektromagnetinį impulsą.

Šaltojo karo metais sukurtas „Nightwatch“ turi tris denius. Jis talpina 112 žmonių įgulą ir gali skristi 12 valandų nenusileidęs, o degalų papildymas iš oro tankeriais KC-135 reiškia, kad jis ore gali išbūti net dvi savaites.

 

Viduje yra 18 poilsio ir šeši vonios kambariai, instruktažų salė, konferencijų salė, darbo ir vadovų patalpos, jo dekoras yra funkcionalus, atitinkantis karinį vaidmenį.

Ant lėktuvo nugaros esantis „burbulas“ vadinamas SATCOM, jame yra daugybė palydovinių ir kitų antenų, kuriomis galima susisiekti su bet kuriuo JAV laiku, povandeniniu laivu ar orlaiviu bet kurioje pasaulio vietoje.

Vienas iš pagrindinių lėktuvo gebėjimo veikti branduolinio karo atveju yra tai, kad jo veikimo ir valdymo sistemos yra analoginės, o ne skaitmeninės, todėl jis yra mažiau jautrus elektromagnetiniam impulsui, atsirandančiam po branduolinio sprogimo.

Bent vienas iš šių lėktuvų yra budėjimo režimu 24 valandas per parą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(5)
(0)
(5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()