Iš pavadinimo galima pagalvoti, jog čia paslėpta gilesnė mintis ir seminare nagrinės gilias filosofines minteles. Deja ne - tai visai normali ir rimta tikrų, gyvenamų namų statybos technologiją, kurią Lietuvoje bando populiarinti grupelė entuziastų, remiamų "Atsinaujinančios energijos centro". Tai ne tik entuzastinė veikla - ją taip pat remia pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programa, bei Didžiosios Britanijos ambasada. Žodžiu, daug skambių vardų, tik visai neaišku apie ką kalba. Pasiaiškinkim.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Nuo ko pirmiausia pradėti - nuo pačių šiaudinių namų ar vykusio seminaro?
Kadangi planuojame parengti išsamų straipsnį apie šiaudinius namus, tai dabar verčiau papasakosime apie įvykusius seminarus ir juos organizuojančius žmones.
Nemokami seminarai "Šiaudų namai" vyko Vilniuje Vilniuje (viešbutyje "Centrum Uniquestay") balandžio 13 d., Kaune (viešbutyje "Daniela") – balandžio 20 d. ir balandžio 27 d. (penktadienį) Eičiūnų bendruomenės centre (koplyčioje), Alytaus r.
Seminaruose apie šiaudinių namų technologiją kalbėjo entuziastai, kurie jau statė tokius namus patys arba dalyvavo išvykose į Baltarusiją bei D. Britaniją, kur lankėsi tokiuose namuose ir mokėsi patys šio meno. Lietuvoje šiaudinių namų pradininkų reiktų laikyti architektą Petrą Devižį, kuris 1996 metais Rokiškio rajone Taraldžių kaime pradėjo savarankiškai statyti pirmąjį šiaudinį namuką. Tebestovintį iki šios dienos.
Vėliau, 2003 metais, susidomėjęs tokia technologija, statybininkas Domas Surkys Kaune prie medinio gyvenamojo namo pastatė priestatą iš presuotų šiaudų.
Pionierių pėdomis pasekė Vilniuje Teisės kolegijoje dirbęs jaunas dėstytojas Jonas Kačerauskas - nusipirktame žemės sklype už Vilniaus praktiškai savomis jėgomis susirentė apvalų šiaudinį namuką, kuriame dabar gyvena ir be galo juo džiaugias.
Tai pirmieji šiaudinių namų pradidinkai Lietuvoje, tačiau atrodo ne paskutiniai. Šią vasarą planuojama visoje Lietuvoje pastatyti bent keletą tokio tipo gyvenamųjų namų. Atrodo iš pirmo žvilgsnio egzotiška technologija žada tapti visai įprasta. Aišku, dar reikia nemažai laiko ir pastangų, kol mintis statyti namą iš šiaudų nebekels atsargios šypsenos.
Visgi išklausius seminaruose pranešimus ir pamačius vaizdinę medžiagą, atsivežtą iš D. Britanijos, ši technologija neatrodo tokia jau futuristinė.
Iš principo tai tas pats karkasinis namas (nors gali būti ir bekarkasis) tik užpildytas ne dirbtinėm temperatūros izoliacijos medžiagomis, bet natūraliais šiaudų kūliais. Jei kas gyveno kaime ar važiavo rudenį pro iškultus laukus, turbūt pastebėjo supresuotų šiaudų stačiakampius kūlius. Vat tokius ir naudoja namų statybai.
Aišku, kiekviena technologija turi savų pliusių ir minusų. Tad ir čia nepanaudosi bet kokių šiaudų ir jų bet kaip nesustatysi. Vietoj šiaudinio namo gali išeiti šiaudinė stirta...
Tačiau ši technologija nėra tokia sudėtinga, jog nebūtų įkandama kiekvienam iš mūsų. Tad ir seminaro auditorija klausėsi visai susidomėjusi, o pranešėjai turėjo atsakyti į aibes klausimų ką ir kaip reiktų daryti ir ar tie šiaudai nenuvirsta, nesudega, jų pelės nesugriaužia....
Tačiau apie šiuos klausimus ir atsakymus būsimąjame straipsnyje. O štai čia vienas iš šiaudinių namų. Tiesa, dar statybų fazėje. Ir atrodo namas kaip namas... :)