Poros paieškos internete: pasitikrinkite, ar atpažintumėte apsimetėlį ()
Ieškoti naujo draugo ar ilgalaikio partnerio internete populiaru ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje, tačiau verta įsidėmėti, kad pažinčių svetaines ir programėles naudoja ne tik norintys bendrauti, bet ir siekiantys pasipelnyti ar kitaip pakenkti. Artėjant Įsimylėjėlių dienai vasario 14-ąją, kibernetinio saugumo ekspertas įspėja apie galimus pavojus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Internetinėse pažinčių platformose meilės ieškotojai dažniau patiria finansinius nuostolius nei būtų galima pamanyti. Pavyzdžiui, 2022 metais vien tik JAV dėl romantinių aferų nukentėjo apie 70 000 žmonių, kurių nuostoliai bendrai sudarė net 1,3 milijardo dolerių.
Visgi, remiantis įvairiais duomenimis, net apie 70 proc. internetines pažinčių platformas naudojusieji tvirtina, kad tokiu būdu jie rado sau porą. Tad IT sprendimų platinimo įmonės „Baltimax” vyresnysis kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET interneto saugumo ekspertas Lukas Apynis pataria, kaip pasinaudoti internetinėmis pažinčių svetainėmis ar programėlėmis siekiant susipažinti su naujais žmonėmis, o gal net ir įsimylėti, bet nenukentėti.
Netikri profiliai
Viena populiariausių sukčiavimo taktikų internetinėse pažinčių platformose – netikri profiliai. Tokiais atvejais piktadariai naudoja vogtas nuotraukas ir išgalvoto asmens informaciją, kad priviliotų nieko neįtariančias aukas. „Šiuo metu išaugus dirbtinio intelekto populiarumui, pažinčių platformose gali padaugėti tikroviškai atrodančių žmonių sugeneruoti skaitmeniniai vaizdai“, – sako kibernetinio saugumo ekspertas L. Apynis.
Prisidengdami vogtomis ar netikromis tapatybėmis sukčiai potencialią auką gali suvilioti gražiomis nuotraukomis, rūpestingu dėmesiu ir atakuoti, kai to mažiausiai tikimasi. Pavyzdžiui, sukčius gali meluoti, jog pateko į bėdą, gali pasidalinti sukurta istorija, kad niekas kitas šiuo metu jam negali padėti, todėl prašo jūsų pagalbos.
„Tokią taktiką naudodami nusikaltėliai gali įdėti nemažai darbo, kad profilis atrodytų kuo tikresnis ir patrauklesnis. Be to, susirašinėjant jie gali panaudoti socialiniuose tinkluose apie jus surinktą informaciją, taip sukuriant bendrų interesų ir neva greitai gimusio artimo ryšio iliuziją“, – įspėja L. Apynis.
Sukčiavimo atakos ir kenkėjiškų programų platinimas
Internetinės pažinčių platformos yra paprastai prieinamos kibernetiniams sukčiams vykdyti atakas ir platinti kenkėjiškas programas. Nusikaltėliai gali atsiųsti, iš pažiūros, nekaltas žinutes, kuriose gali būti pavojingos nuorodos ar prisegti priedai. Taip netyčia ir net apie tai nežinant išmaniajame įrenginyje gali būti įdiegta kenkėjiška programa, dėl kurios gali būti pažeisti asmeniniai duomenys, padidėja tapatybės vagysčių ar kredito kortelių sukčiavimo rizika.
Duomenų rinkimas šantažui
Internetinės pažinčių platformos saugo daugybę asmeninės informacijos, todėl jos yra patrauklios įsilaužėliams. „The Guardian“ žurnalistė išsiaiškino, kad apie ją per „Tinder“ profilį programėlė surinko apie 800 puslapių duomenų, įskaitant simpatijas, pomėgius, nuotraukas, draugus ir romantiškus pageidavimus. „Yra nuskambėjusių istorijų, kai tokia privati informacija tampa vieša, o už jos panaikinimą prašoma, pavyzdžiui, piniginės išpirkos“, – įspėja L. Apynis.
Grėsmės dėl vietos nustatymo
Daugelis pažinčių programėlių siūlo asmens vietos nustatymo funkciją, kad būtų galima susisiekti su netoliese esančiais viengungiais. Visgi ši paslauga gali būti ir pavojinga. „Nusikaltėliai gali naudoti vietos duomenis, kad galėtų sekti asmenis, todėl iškyla saugumo grėsmės ir realiame gyvenime“, – sako kibernetinio saugumo ekspertas.
Patarimai, kaip saugiai rasti meilę internete
Kibernetinio saugumo inžinierius L. Apynis pateikia 7 patarimus, kuriais reikėtų vadovautis siekiant rasti porą internetinėse pažinčių svetainėse ar programėlėse.
- Paklauskite žmogaus, su kuriuo pradėjote susirašinėti, kaip jį būtų galima rasti socialiniuose tinkluose (paklausti vardo, pavardės ar kt.). Pokalbio metu užduokite specifinius klausimus, kurie galbūt padėtų patikrinti asmens tapatybę.
- Jei naujas internetinis pašnekovas prašo jūsų pinigų, paslaugų ar vertingos informacijos, visada tai vertinkite kritiškai. Net jei bendraujate su tikru asmeniu, visgi jo ketinimai nebūtinai bus tik geri.
- Ankstyvose susirašinėjimo stadijose neatidarinėkite bet kokių jums siunčiamų nuorodų. Net jei atrodo, kad gavote nepavojingą nuorodą į svetainę restorano, kuriame planuojate susitikti, būkite budrūs žinodami, kad sukčiai gali būti ir ypač kūrybiški, pavyzdžiui, sukūrę netikrą kenkėjišką svetainę.
- Daugelis programų prašo prieigos prie kai kurių jūsų duomenų, tačiau svarbu žinoti, kokie duomenys yra renkami ir kaip jie naudojami. Jei programos kūrėjai neleidžia atsisakyti dalytis duomenimis su trečiosiomis šalimis, apsvarstykite galimybę apskritai nesinaudoti šia programa.
- Pažinčių platformose neskelbkite jokios informacijos, kuri galėtų būti prieš jus panaudota. Apskritai, dalindamiesi informacija internete, būkite budrūs ir sau rūpestingi.
- Nesidalinkite intymiomis savo nuotraukomis ar vaizdo įrašais su nepažįstamais žmonėmis, net jei jie pirmieji atsiuntė savąsias. Tai gali būti viena iš emocinio šantažo formų siekiant iš jūsų išvilioti intymią medžiagą, tačiau vėliau ji gali būti išplatinta ir panaudota prieš jus, gali būti prašoma išpirka, o net ir sumokėjus negalite būti tikri, kad nuotraukos nebebus naudojamos. Apskritai – geriau niekam neperduokite savo nuotraukų ar vaizdo įrašų, kurių patys nenorėtumėte paviešinti.
- Jei nenorite atsisakyti vietos nustatymo funkcijos programėlėje, dėl saugumo patariama šią paslaugą išjungti, kai nesate aktyvūs.