KTU DOMREG tyrimas: kuo labiausiai pasitiki lietuviai internete (Infografikas) ()
Net 60 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad lietuviško turinio interneto svetainės ar elektroninės parduotuvės, kurių adrese naudojamas .lt aukščiausio lygio domenas, yra patikimiausios. Tai paaiškėjo visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijai „Baltijos tyrimai“ 2023 m. lapkričio mėn. KTU DOMREG užsakymu atlikus Lietuvos gyventojų apklausą apie naudojimosi internetu įpročius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
19 proc. apklaustųjų mano, kad patikimiausios yra lietuviškos interneto svetainės ar el. parduotuvės, kurių adrese naudojamas .com aukščiausio lygio domenas. Vos 4 proc. respondentų yra įsitikinę, kad patikimiausios yra .eu domeną naudojančios ir lietuvių kalba turinį publikuojančios interneto svetainės ar el. parduotuvės. Mažiausiai lietuviams patikimos atrodo kitakalbės bei kitus aukščiausio lygio domenus pasirinkusios interneto svetainės ar el. parduotuvės.
Lietuviškos el. parduotuvės vartotojams atrodo patikimesnės
Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centro DOMREG, administruojančio .lt aukščiausio lygio domeną, vadovas Tomas Mackus tikina, kad didelis pasitikėjimas .lt domeną naudojančiomis lietuviškomis interneto svetainėmis ir el. parduotuvėmis yra sietinas su pažįstama namų rinka ir gerai ginamomis vartotojų teisėmis.
„Turbūt niekam nekyla abejonių, kad .lt domenas pirmiausia asocijuojasi su Lietuva, rodo lietuvišką kilmę. Žmonėms yra ramiau, kai jie žino, kad galės nesunkiai susisiekti su pardavėju ir bendrauti gimtąja lietuvių kalba. Be to, vis daugiau vartotojų žino savo teises: kokie įstatymai galioja mūsų šalyje, kokios yra vartotojus ginančios institucijos, kokias poveikio priemones jos gali taikyti nesąžiningų verslininkų atžvilgiu. Pirkdami iš Lietuvoje registruotos el. parduotuvės, vartotojai žino, kad gali būti lengviau apginti savo teises ir atgauti pinigus, jeigu prekė ar paslauga buvo nekokybiška“, – teigia T. Mackus.
KTU DOMREG pav. (Asmeninis albumas)
Stiprina verslo patikimumą
Pasak pašnekovo, .lt domeno administratoriaus pastangos tikrinti domeno vardą ir domeno turėtojo tikrumą po įkūrimo taip pat padeda stiprinti visų .lt domeną pasirinkusių verslų patikimumą.
„Dauguma nepageidaujamų el. laiškų siuntimui, sukčiavimui ir kitiems kibernetiniams nusikaltimams renkasi kitus aukščiausio lygio domenus. Nusikaltėliai dažniausiai siekia domeną užregistruoti klastodami domeno turėtojo duomenis. Dėl .lt domeno patikros procedūrų nusikalstamą veiką darančių asmenų yra mažiau“, – akcentuoja KTU interneto paslaugų centro DOMREG vadovas T. Mackus.
Didinti nacionalinių domenų patikimumą taip pat padeda augantys reguliaciniai reikalavimai ir ES taikomos direktyvos.
Lietuvoje .lt domenas išlieka populiariausias
KTU Interneto paslaugų centro DOMREG duomenimis, 2023 m. pabaigoje iš viso buvo registruota daugiau kaip 233 tūkst. antro lygio .lt domenų. Tai 2,99 proc. daugiau nei 2022 m. Per 2023 m. iš viso buvo įkurta 41 tūkst. antro lygio .lt domenų, tačiau 35 tūkst. buvo nepratęsti. Didesnę dalį – 57 proc. – .lt domenų registravo juridiniai, o 43 proc. – fiziniai asmenys.
„2023 m. buvo pakankamai įprasti, kai registruotų .lt domenų padaugėjo beveik 3 proc. Tai šiek tiek prasčiau už dešimties metų augimo vidurkį, bet žymiai geriau nei 2022 m., kai .lt domeno augimas sudarė vos 0,5 proc.
2022 m. prasidėjus karui Ukrainoje buvo stebimas staigus .lt domenų registracijos kritimas. Karas pablogino vartotojų ir verslų nuotaikas, todėl tai buvo esminė priežastis, kodėl 2022 metais .lt domenų buvo registruojama mažiau. Praėjusiais metais .lt domeno augimas atsistatė. Matydamas ne tokią optimistišką ekonominę situaciją 2024 m. prognozuočiau lėtesnį .lt domeno augimą nei praėjusiais metais“, – sako T. Mackus.
Europos nacionalinių aukščiausio lygio domenų registrų asociacijos CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) duomenimis, 2024 m. sausio mėn. lietuviai buvo registravę iš viso apie 340 tūkst. domenų, iš kurių daugiau kaip 200 tūkst. arba 59 proc. – .lt antro lygio domenų, 67 tūkst. arba 20 proc. – .com, 30 tūkst. arba 9 proc. – .eu antro lygio domenų.
KTU DOMREG pav. (Asmeninis albumas)
Vien domenas visiško pasitikėjimo nesuteikia
Rinkos tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atliktoje Lietuvos gyventojų apklausoje apie naudojimosi internetu įpročius buvo klausiama, ar jūs pasitikite ar nepasitikite interneto svetaine ar el. parduotuve, kai matote jos adrese .lt domeną. Nors 46 proc. respondentų atsakė, kad greičiau pasitiki ir 8 proc. visiškai pasitiki, tačiau net 25 proc. teigia greičiau nepasitikintys, o 5 proc. – visiškai nepasitikintys interneto svetainių ar el. parduotuvių adresais su .lt aukščiausio lygio domenu.
„Nors perkant iš parduotuvių, kurios naudoja .lt domeną, bus mažesnė tikimybė būti apgautiems, vis tik ne visi vartotojai aklai pamatę adresą juo pasitiki. Augant kibernetinių nusikaltimų skaičiui daug žmonių tampa sukčiavimo aukomis, todėl vartotojų kritinis mąstymas ir saugaus elgesio internete taisyklės yra labai svarbios. Tikrinant interneto svetainės ar el. parduotuvės autentiškumą, patarčiau atkreipti dėmesį į jos adresą. Neretai sukčiai naudoja suklastotą nuorodą, labai panašią į tikrosios svetainės adresą arba kitą aukščiausio lygio domeną su tuo pačiu arba panašiu vardu“, – įspėja T. Mackus.
Lietuvos gyventojų apklausą apie naudojimosi internetu įpročius KTU Interneto paslaugų centro DOMREG užsakymu 2023 metų lapkričio mėnesį atliko bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“.
Apklausa buvo atliekama kaip Lietuvos nacionalinio barometro dalis. Iš viso apklausti 1088 Lietuvos gyventojai 109 atrankos taškuose. Apklausoje buvo išskirti ir analizuojami internetu besinaudojantys gyventojai (855 respondentai, kas sudaro 78 procentus nuo bendros respondentų imties). Tyrimo rezultatai atspindi 15 metų ir vyresnių amžiaus Lietuvos interneto vartotojų nuomonę pagal lytį, amžių, išsimokslinimą, gyvenvietės tipą. Rezultatų paklaida tokio dydžio imčiai neviršija plius minus 3.4 proc.