„Dirbtinio intelekto tėvas“ nepalieka jokių iliuzijų – „DI pakeis jus visus. Matau tik 2 saugias sritis“ (Video) ()
„Būčiau siaubingai išsigandęs, jei tektų ten dirbti.“
© JPxG, model by Boris Dayma, upscaler by Xintao Wang, Liangbin Xie et al. (Atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artificial_intelligence_prompt_completion_by_dalle_mini.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ar DI tikrai atims mūsų darbus? Geoffrey Hintonas, vadinamas „dirbtinio intelekto tėvu“, nepalieka jokių abejonių – jis mano, kad algoritmai pakeis daugumą darbuotojų, atliekančių „kasdienį intelektinį darbą“. 2024 ir 2025 metų duomenys rodo, kad šis scenarijus jau vyksta.
2024 m. Nobelio premijos laureatas ir vienas iš šiuolaikinio DI įkūrėjų Geoffrey Hintonas jau daugelį metų perspėja apie dirbtinio intelekto keliamus pavojus. Dabar savo tinklalaidėje „The Diary of a CEO“ jis tiesiai šviesiai pareiškė: kalbant apie kasdienį intelektinį darbą, DI tiesiog pakeis visus.
Ką ekspertas turi omenyje? Visų pirma, vadinamuosius baltuosius darbuotojus – biuro darbuotojus, analitikus ir asistentus. G. Hintonas prognozuoja, kad įmonės sieks dešimt darbuotojų pakeisti vienu DI asistentu, kuris atliks tas pačias užduotis, bet greičiau ir pigiau.
|
„Mes tai jau matome praktikoje. Tokios pramonės šakos kaip klientų aptarnavimas ir teisė patiria pirmąsias automatizavimo bangas.“ G. Hintonas aiškiai įvardija teisininkų padėjėjus kaip ypač rizikos grupę ir tiesiai šviesiai sako apie darbą skambučių centre: „Būčiau siaubingai išsigandęs, jei tektų ten dirbti.“
2024 ir 2025 metų duomenys patvirtina „DI tėvo“ baimes. Rizikos kapitalo įmonė „SignalFire“ praneša, kad didžiosios technologijų įmonės nuo 2023 iki 2024 metų sumažino absolventų įdarbinimą 25 % – „Meta“ ir „Google“ naujos kartos absolventų dalis 2024 metais sumažėjo iki vos 7 %.
Tai tik pradžia. IBM maždaug 200 žmogiškųjų išteklių pareigybių pakeitė dirbtinio intelekto agentais, kurie automatizuoja 94 % užduočių. Tokios įmonės kaip „Tesla“, „Intel“ ir „Microsoft“ 2024 metais vykdė masinius atleidimus iš darbo, panaikindamos daugiau nei 50 000 pareigybių technologijų sektoriuje.
Ne tik technologijos – ir finansų sektorius jaučia DI revoliucijos poveikį. „Morgan Stanley“ planuoja atleisti 2000 darbuotojų, iš dalies dėl dirbtinio intelekto ir automatizavimo. „Goldman Sachs“ ruošiasi sumažinti 3–5 % savo darbuotojų.
„Bloomberg Intelligence“ tyrimas prognozuoja, kad per ateinančius 3–5 metus dėl dirbtinio intelekto bankai gali atleisti net 200 000 darbuotojų. 93 didžiųjų bankų IT vadovai tikisi vidutiniškai 3 % sumažinti savo darbuotojų skaičių.
G. Hintono pozicija dėl populiaraus argumento, kad dirbtinis intelektas sukurs naujų darbo vietų, kelia ypač didelį nerimą. Ekspertas ginčija šią teoriją, teigdamas, kad jei dirbtinis intelektas automatizuos intelektines užduotis, žmonėms liks mažai darbo vietų.
Pasak „dirbtinio intelekto tėvo“, tik itin kvalifikuoti specialistai galės atlikti darbą, kurio dirbtinis intelektas negali padaryti. Tai nerimą kelianti perspektyva, ypač atsižvelgiant į pranešimus, kad dirbtinis intelektas jau perima pradinio lygio darbo vietas technologijų pramonėje.
Ar yra kokių nors profesijų, kurios bus saugios? G. Hintonas nurodo dvi sritis. Pirmoji – fizinis darbas. „Manau, kad praeis daug laiko, kol dirbtinis intelektas (DI) bus toks pat geras fizinio manipuliavimo srityje“, – teigė ekspertas, rekomenduodamas mokytis darbininkų profesijų, tokių kaip santechnika ar kiti amatai.
Antras saugus sektorius yra sveikatos apsauga. Ji yra daug lankstesnė, aiškina G. Hintonas. „Jei galime padaryti gydytojus penkis kartus efektyvesnius, visi galėtume gauti penkis kartus daugiau sveikatos priežiūros paslaugų už tą pačią kainą. Skirtingai nuo kitų pramonės šakų, sveikatos priežiūros paslaugų paklausa yra praktiškai neribota.“
Tačiau verta prisiminti, kad G. Hintonas jau kartą klydo. 2016 m. jis prognozavo, kad radiologus per penkerius metus pakeis DI. Po aštuonerių metų radiologijos sritis susiduria su didžiausiu specialistų trūkumu istorijoje, o kai kuriuose centruose vaizdiniai tyrimai vėluoja mėnesiais.
G. Hintono žodžiai turėtų kelti apmąstymus. Tokios pramonės šakos kaip apskaita, administravimas ir pagrindinis klientų aptarnavimas gali atsidurti dirbtinio intelekto „atakos“ priešakinėse linijose.
Pasaulinės prognozės kelia nerimą: „McKinsey“ prognozuoja, kad iki 2030 m. 375 mln. darbuotojų visame pasaulyje bus priversti keisti karjerą dėl dirbtinio intelekto poveikio. Pasaulio ekonomikos forumas apskaičiavo, kad iki 2027 m. bus panaikinta daugiau nei 7,5 mln. duomenų įvedimo darbo vietų – tai didžiausias sumažėjimas bet kurioje profesijoje.
Ypač rizikuoja šios sritys:
- klientų aptarnavimo centrai – daugelis įmonių jau diegia pokalbių robotus;
- teisininko padėjėjų ir teisininkų asistentų pareigybės – dirbtinis intelektas gali ieškoti teisinėse duomenų bazėse greičiau nei žmonės;
- raštinės ir administracinis darbas – įprastas užduotis galima lengvai automatizuoti;
- pradedančiųjų lygio duomenų analizė – dirbtinis intelektas apdoroja informaciją daug greičiau.
Ar verta dabar galvoti apie persikvalifikavimą? G. Hintonas aiškiai pataria – jei nerimaujate dėl savo darbo ateities, apsvarstykite galimybę mokytis darbo, kuriam reikalingi fiziniai įgūdžiai. Tačiau tyrimai rodo, kad 91 % įmonių, planuojančių naudoti dirbtinį intelektą 2024 m., 2025 m. įdarbins naujus darbuotojus, o 96 % teigia, kad patirtis su dirbtiniu intelektu bus naudinga kandidatams.
Svarbiausia galbūt yra ne pabėgti nuo dirbtinio intelekto, o išmokti su juo dirbti. Įmonės vis dažniau ieško darbuotojų, kurie galėtų efektyviai naudoti dirbtinio intelekto įrankius.
G. Hintonas jau atnaujino savo prognozes – dabar jis prognozuoja, kad yra 50 % tikimybė, jog per 5–20 metų dirbtinis intelektas bus protingesnis už žmones. Tai nebėra tolimos spėlionės – anot eksperto, esame ant esminių pokyčių slenksčio.
Laikas parodys, ar „DI tėvas“ teisus, tačiau vienas dalykas yra tikras – revoliucija jau prasidėjo ir mes ją stebime. Klausimas ne tas, ar DI paveiks mūsų darbo vietas, o kaip greitai tai įvyks ir ar būsime pasiruošę šiam pokyčiui.