Vitaminų lobynas. Stebuklus daranti vasaros uoga. Valgyti galima kasdien! ()
Braškė – ryški vasaros uoga.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jos ne tik džiugina mūsų skonio receptorius, bet ir yra žmogaus organizmo maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus, mineralus ir antioksidantus, šaltinis.
Apie braškių naudą papasakojo dietologė, sveikos mitybos mokyklos įkūrėja Olga Doroš.
Kodėl braškės naudingos žmonių sveikatai?
Kaip pažymėjo Olga Doroš, braškės yra vitamino C šaltinis.
„Jose gausu antioksidantų ir vitamino C. Jos padeda žmogui palaikyti imuninę sistemą, gerina geležies, kurią gauname su maistu, pasisavinimą, mažina uždegimus, taip pat jos svarbios odos ir visų organizmo audinių sveikatai“, – paaiškino Olga Doroš.
Be to, šioje vasaros uogoje yra:
- folio rūgšties, kuri svarbi normaliai medžiagų apykaitai, ląstelių ir audinių augimui, taip pat vaisiaus vystymuisi nėštumo metu;
- skaidulų, padedančių virškinti maistą ir normalizuoti cukraus bei cholesterolio kiekį kraujyje;
- kalio, kuris palaiko širdies ir kraujagyslių sistemos darbą ir dalyvauja reguliuojant kraujospūdį;
- taip pat nedidelis kiekis mangano, vario, geležies, fosforo, vitaminų K, E ir B6.
Braškės taip pat nekaloringos ir turi mažai natūralaus cukraus – fruktozės. Pavyzdžiui, jei viename puodelyje vynuogių gali būti 23 gramai natūralaus cukraus, tai viename puodelyje braškių yra tik 7 gramai.
Kaip braškių valgymas veikia mūsų organizmą?
Mokslininkai jau anksčiau įrodė, kad braškės mažina daugelio lėtinių ligų riziką, gerina širdies sveikatą ir padeda išvengti vėžio išsivystymo.
„Remiantis tyrimais, reguliarus uogų, ypač braškių, vartojimas gali pagerinti didelio tankio lipoproteinų („gerojo cholesterolio“) kiekį“, – pažymėjo mitybos specialistė Olga Doroš.
Be to, braškės teigiamai veikia ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. Kalifornijos (JAV) mokslininkai atrado, kad jos gali pagerinti nuotaiką ir smegenų pažinimo funkcijas.
Šios uogos padeda išvengti vidurių užkietėjimo dėl didelio skaidulų kiekio.
„Specialistai pataria vartoti daugiau vandens, kad būtų skatinamas tuštinimosi reguliarumas. Nors svarbu gerti daug skysčių, pravartu vartoti ir vaisius, nes juose yra 80-90 % vandens“, – teigia specialistai.
Taip pat Sinsinačio universiteto (Ohajas, JAV) mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad braškių valgymas gali padėti sumažinti demencijos išsivystymo riziką vidutinio ir vėlyvojo amžiaus žmonėms.
Nustatyta, kad tiems žmonėms, kurie reguliariai vartojo braškes, pagerėjo atmintis ir sumažėjo depresijos simptomai.
Ar galima valgyti braškes kiekvieną dieną?
Sveikos mitybos ekspertės teigimu, braškes galima valgyti kasdien.
Suaugusiam žmogui visiškai pakaks 80-160 gramų per dieną porcijos. Persivalgius – o kiekvienam žmogui šis kiekis individualus – gali pasireikšti panašūs į alergiją simptomai: paraudimas, patinimas, niežulys. Ši būklė pagerėja sumažinus uogų kiekį racione.
Ar yra žmonių, kuriems reikėtų vengti braškių?
Braškės nėra dažnas alergenas, teigia Olga Doroš. Pasaulyje yra nedaug žmonių, kurie yra alergiški šiai uogai.
Braškės priklauso erškėtinių šeimai, kuri yra žinoma dėl didelio kryžminio reaktyvumo su kitais tos pačios šeimos vaisiais. Taigi žmonės, jautrūs obuoliams, kriaušėms, abrikosams, slyvoms, migdolams, avietėms, rožėms ir kt. taip pat gali būti jautrūs braškėms.