Dar galite apsaugoti savo namus nuo pelių: šie būdai – tikras išsigelbėjimas ()
Ruduo – intensyvus pelių veiklos metas. Artėjant šaltajam metų laikui, jos pradeda aktyviau kaupti maisto atsargas. Todėl laikas pasirūpinti namų apsauga nuo šių nepageidaujamų graužikų. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip pastebėti, ar namuose apsigyveno nepageidaujami svečiai ir aptarsime efektyviausius būdus apsaugoti savo namus, sodybas ir kitus statinius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kuo minta ir kaip greitai dauginasi?
Pelės yra maži graužikai, priklausantys žinduolių klasei. Dažniausiai pasitaikanti rūšis, su kuria susiduriame namuose ar ūkiuose, yra naminė pelė (Mus musculus).
Tai smulkūs gyvūnai, kurių dydis paprastai siekia nuo 7 iki 10 cm ilgio, o uodega būna panašaus ilgio kaip kūnas. Jos turi smailias nosis, mažas ausis ir dideles akis, kuriomis jos itin gerai mato net prietemoje.
Šie graužikai yra visaėdžiai, tačiau dažniausiai maitinasi grūdais, sėklomis, vaisiais, riešutais ir kitomis augalinėmis medžiagomis. Namų aplinkoje jos gali rasti maisto likučių, supakuoto maisto ar net šiukšlių. Pelės yra labai judrios ir smalsios. Jos gali lengvai užlipti ant įvairių paviršių ir per nedidelius plyšius patekti į namus.
Pelės dauginasi itin greitai – patelė gali atsivesti jauniklius kelis kartus per metus, o kiekvieną kartą gimsta nuo 3 iki 14 jauniklių. Jie subręsta per kelias savaites, todėl jų populiacija gali greitai augti. Nors dažniausiai sutinkamos gamtoje, laukuose ar miškuose, jos taip pat lengvai prisitaiko gyventi žmonių namuose, ypač ten, kur yra maisto ir šilumos.
|
Neįtikėtina, bet subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 130 mažylių. Gimę graužikai naujas vadas veda jau po pusantro–keturių mėnesių. Žiemą, esant pliusinei temperatūrai, graužikai veisiasi ir šaltuoju metų laiku, pastebima „Dezinfa“ tinklalapyje.
Dėl greito dauginimosi, sugebėjimo lengvai patekti į pastatus ir potencialių pavojų žmonių sveikatai, pelės dažnai tampa nepageidaujamais svečiais namuose ar sandėliuose.
Pelių keliama grėsmė
Nors pelės atrodo nepavojingos, jos gali sukelti rimtų problemų, jei apsigyvens jūsų namuose. Jos ne tik graužia laidus, drabužius, maisto atsargas, bet ir platina pavojingas infekcijas, kuriomis gali užsikrėsti žmonės bei naminiai gyvūnai. Jei į jūsų sodybą atvyks visa pelių šeimyna, nukentės ne tik jūsų maistas, bet ir turtas.
Kaip teigiama „Dezinfa“, gyventojai neretai serga užkrečiamąja žarnyno liga jersinioze, kurios užkratas dažniausiai tūno žaliose morkose ir žaliuose kopūstuose, apkrėstuose graužikų. Taip pat pasitaiko infekcinės ligos tiuliaremijos atvejų: šią ligą perneša sergantys ar nugaišę gyvūnai. Ligos sukėlėjas į žmogaus organizmą gali patekti per odą ar gleivinę, tiesiogiai kontaktuojant su užsikrėtusiais gyvūnais, lupant sergančio gyvulio kailį, dorojant skerdieną, liečiant nugaišusius graužikus. Požymiai, kad namuose yra pelių.
Kaip atpažinti, kad namuose turite nepageidaujamų svečių
Kad namuose apsigyveno pelės, galima nuspėti iš keleto požymių:
Graužimo žymės. Pelių dantys nuolat auga, todėl jos turi nuolat graužti įvairius paviršius, kad jie nusidėvėtų. Galite pastebėti graužimo žymes ant medinių baldų, laidų, sienų, grindų ar net plastikinių paviršių.
Pelės išmatos. Pelės palieka mažas, juodas ar tamsiai rudas granules (1–3 mm ilgio) savo judėjimo vietose, pavyzdžiui, spintelėse, ant grindų, šalia maisto laikymo vietų.
Šlapimo kvapas. Pelės šlapimas turi stiprų, aitrų amoniako kvapą, kuris gali būti užuodžiamas mažose, blogai vėdinamose vietose, kur pelės dažniausiai lankosi.
Pelių urvai ir lizdai. Pelės suka lizdus iš popieriaus, audinių, kartono ir kitų minkštų medžiagų. Tokius lizdus galima rasti už baldų, spintose, garažuose ar palėpėse. Jos taip pat gali kasti urvus po grindimis ar net sienose.
Pelių pėdsakai. Dulkėse arba minkštuose paviršiuose galite pastebėti mažus pelių pėdsakus. Jei įtariate, kad pelės yra aktyvios, pabandykite pabarstyti šiek tiek miltų ar talko tose vietose ir patikrinti, ar neatsiras šviežių pėdsakų.
Keisti garsai naktį. Kadangi pelės dažniausiai aktyvios naktį, galite išgirsti įbrėžimus, traškėjimus ar bėgiojimą sienose, grindyse, lubose ar baldų viduje, ypač tyloje, kai visi miega.
Sumažėjęs maistas ar pakuočių pažeidimai. Jei pastebite apgraužtus maisto produktus ar praplėštas pakuotes, tai gali būti ženklas, kad pelės lankosi jūsų maisto saugyklose ar virtuvėje.
Prevencija – svarbiausia priemonė
Visiškai išnaikinti peles yra sunku, todėl prevencinės priemonės yra būtinos. Svarbu naudoti kelis apsaugos būdus vienu metu, nes tik viena priemonė gali būti nepakankama.
Kaip apsaugoti namus nuo pelių
Namų sandarumas. Pelės gali patekti į namus pro labai mažas angas, todėl reikia kruopščiai patikrinti namų pamatus, sienas, langus ir užtaisyti visus plyšius. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti rūsio, palėpės ir sandėliuko erdvėms – tai vietos, kuriose graužikai dažniausiai slepiasi.
Sutvarkykite aplinką. Kad pelės neturėtų daug slėptuvių, išmeskite nereikalingus daiktus iš sodybos ir namų. Taip pat būtina stebėti maisto atsargų būklę – sugadintos ar supuvusios atsargos sukelia stiprų kvapą, kuris pritraukia peles.
Peles viliojančios priemonės ir spąstai. Jei pelės jau patenka į namus, verta naudoti spąstus su jaukais. Tam geriausiai pasitarnauja lašiniai, sūris ar grūdai. Be to, galite įsigyti specialių preparatų, pavyzdžiui, miltelių, jaukų, klijų, kurie padės kontroliuoti pelių populiaciją.
Alternatyvūs metodai
Ultragarsiniai repelentai. Tai prietaisai, skleidžiantys ultragarso bangas, kurios nepatinka pelėms. Repelentus geriausia statyti tuščiose patalpose, kad bangos laisvai atsispindėtų nuo kietų paviršių.
Kvapai, kurie atbaido peles. Pelės nemėgsta stiprių kvapų, tokių kaip kamparas, actas, alkoholis, vilna ar naftalinas. Šiais kvapais galima apdoroti audinio skiautes ir išdėlioti jas ten, kur pelės juda. Be to, galima naudoti stiprių kvapų augalus, tokius kaip pipirmėtė, mėta, gvazdikėlis ar aitriosios paprikos.
Papildomi būdai
Katės kvapas. Jei turite katę, jos kraiko panaudojimas gali padėti atbaidyti peles. Pakanka išbarstyti panaudotą kraiką aplink sodybą arba patalpose, kur pelės galėtų patekti – plėšrūno kvapas patikimai atgrasys graužikus.
Profesionalų pagalba. Jei pelės vis dėlto sukelia didelę problemą, verta kreiptis į kenkėjų kontrolės specialistus. Jie žino, kokių priemonių imtis, kad sodyboje neliktų graužikų.
Rekomendacijos rudeniui
Ruduo yra metas, kai pelės dar nėra labai alkanos, todėl net ir nedidelės apsaugos priemonės gali padėti jų išvengti. Užuot leidę pelėms apsigyventi, laiku pasirūpinkite namų sandarumu, naudokite repelentus ir kvapus, kurių graužikai nemėgsta, o prireikus – pasitelkite profesionalų pagalbą.
Dabar, žinodami šiuos metodus, galite efektyviai apsaugoti savo sodybą ir namus nuo pelių prieš šalčius!