Kaip dažnai turėtumėte keisti patalynę? Ekspertų nuomonės išsiskiria ()
Higienos trūkumas šiuo klausimu gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kartą per savaitę, du kartus per mėnesį, o gal tik tada, kai pradeda skleisti nemalonų kvapą? Nėra aiškaus atsakymo į klausimą, kaip dažnai keisti patalynę, tačiau verta prisiminti, kad higienos trūkumas šiuo klausimu gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą.
Švari, kvapni, ką tik išskalbta patalynė tikrai gali padaryti naktinį poilsį malonesnį. Darant prielaidą, kad miegame 8 valandas, patalynė liečia mūsų odą maždaug 240 valandų per mėnesį. Todėl turėtume prisiminti, kad nešvari ir prakaituota patalynė yra vieta, kur tarpsta dulkių erkutės ir mikroorganizmai, galintys turėti įtakos jūsų odos būklės pablogėjimui ir neigiamai paveikti kitus sveikatos aspektus.
Patalynė, liečianti odą, sukelia minimalią trintį, todėl odos likučiai gali kauptis patalynės audinyje. Papildomai kaupiasi dulkės, maisto trupiniai, kačių ir šunų plaukai, susidaro puikios sąlygos nematomoms dulkių erkutėms, o kraštutiniais atvejais net grybams veistis.
|
Patalynėje susikaupusios dulkių erkutės gali pabloginti alergijos simptomus, didinti astmos ar atopinio dermatito riziką.
Kaip dažnai reikėtų keisti patalynę į švarią?
Daugelis žmonių mano, kad patalynę reikia išskalbti ir pakeisti švaria kartą per mėnesį. Tačiau specialistai, be kita ko, susiję su miego higiena, šiuo klausimu yra radikalesnio požiūrio.
Vieni siūlo patalynę keisti kartą per savaitę, kiti mano, kad tai reikėtų daryti kartą per dvi savaites. Pavasario ir vasaros laikotarpiu, kai susiduriame su aukšta temperatūra, skatinančia prakaitavimą, patalynę reikėtų keisti švaria bent kartą per savaitę.
Patalynę rekomenduojama keisti sergant įvairiomis infekcijomis. Švari patalynė ne tik pagerins miego komfortą, bet ir sumažins bakterijų bei virusų plitimo riziką. Žinoma, alergiški žmonės taip pat turėtų reguliariai ir dažnai keisti patalynę.
Dažniau patalynę keisti reikia mažiems vaikams ir senjorams. Tai pasakytina ir apie paauglius brendimo laikotarpiu, nes jų riebalinės liaukos gamina daug riebalų, todėl galvos oda riebaluojasi, o rezultatas – purvinas pagalvės užvalkalas.
Kokioje temperatūroje reikia skalbti patalynę, kad atsikratytumėte erkučių ir mikroorganizmų?
Skalbimo temperatūra turi didžiulę įtaką tam, ar bus sunaikintos dulkių erkutės ir mikroorganizai. Žinoma, negalime kalbėti apie 100 proc. „nepageidaujamų svečių“ iš patalynės atsikratymą, tačiau skalbimas pakankamai aukštoje temperatūroje tikrai sumažina jų išgyvenimo riziką šio proceso metu.
Jei patalynė pagaminta iš medvilnės ir lino, rekomenduojama skalbti 60 °C temperatūroje. Gležnesnes ir jautresnes medžiagas reikėtų skalbti žemesnėje, t. y. 40 °C temperatūroje. Tačiau prieš skalbdami patikrinkite patalynės gamintojo rekomendacijas. Aukštoje temperatūroje skalbiamos spalvotos (raštuotos ir gėlėtos) patalynės gali būti sugadintos.