„Niekada nesušalsite ir neprakaituosite.“ KTU skelbia gudrybę, kaip rengtis žiemą  ()

Tradicinė žiema Lietuvoje pasižymi gana šaltais ir drėgnais orais, nors dėl klimato kaitos pastaraisiais dešimtmečiais pastebimi reikšmingi pokyčiai. Ne kiekvienais metais žiemą tenka pajusti tikrą dviženklę minusinę temperatūrą, tačiau bet kokiu atveju visi norime lauke jaustis patogiai ir šiltai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai padeda užtikrinti kruopščiai ir tikslingai pasirinktų drabužių sluoksniavimas – yra svarbu žinoti kaip tai daryti teisingai ir kokias medžiagas rinktis.

Kodėl svarbu žiemą pasirinkti tam tikras medžiagas?

Turbūt visi jau žinome kaip svarbu yra drabužių sluoksniavimas, ir jis ypač aktualus šaltuoju metų laiku. Nors gali pasirodyti, kad tai aktualu tik sportuojantiems ar aktyvia fizine veikla užsiimantiems žmonėms, tačiau patogiai ir šiltai galime jaustis kiekvienas.

Žieminės aprangos komplektas yra efektyviausias kai yra sudarytas iš trijų sluoksnių: viršutinio, vidurinio ir pagrindinio. Kiekvienas sluoksnis turi savo funkciją ir rekomendacijas. Medžiagų pasirinkimas mados rinkoje yra tikrai didelis.

Lyg ir žinome, kad natūralūs pluoštai yra geresni, tačiau ir brangesni. Arba kai kurių gamintojų sintetiniai drabužiai būna brangesni už kitų gamintojų natūralius. Tad kada verta rinktis natūralius, o kada sintetinius drabužius?

  • Pagrindinis sluoksnis: kodėl medvilnė šaltuoju metų laiku nerekomenduojama?

Pagrindinis sluoksnis yra arčiausiai žmogaus odos esantis drabužis, kurio sandara ir savybės turėtų būti tokios, kad užtikrintų prakaito pasišalinimą nuo odos ir sausos medžiagos išsaugojimą.

[Black Friday] Naujausi „OnePlus“ flagmanai telefonai ir planšetės, išmaniosios „Xiaomi“ antklodės ir plaukų kirpimo mašinėlės (Video)
9105 2

Black Friday rinkinukas

Kuponai

Labai ribotas kiekis

Greitas ir saugus pristatymas

1) „OnePlus 13“ - įvairių versijų naujausi išmanieji telefonai

2) „OnePlus Pad 2“ - globalios versijos planšetė su firminiu dėklu

3) „Riwa RE-6510“ - „Xiaomi“ ekosistemos plaukų kirpimo mašinėlė

4) „Xiaomi Youpin“ - plaunama išmani elektrinė antklodė

Išsamiau

Tam rekomenduojama rinktis aprangą, kuri būtų pagaminta, pavyzdžiui iš merino vilnos pluoštų ar iš poliesterio ir natūralių pluoštų mišinių tekstilės medžiagų.

Tačiau tam visai netinka medvilniniai drabužiai, nes dėl prakaitavimo ant odos atsiradusi drėgmė yra greitai sugeriama, bet lėtai išgarinama iš medžiagos struktūros. Todėl būdamas šaltoje aplinkoje žmogus pradeda šalti, o sušilęs jaučiasi šlapias.

  • Vidurinis sluoksnis: kada geriau rinktis natūralius pluoštus, o kada sintetinius?

Drabužių paketo vidurinis sluoksnis turėtų pasižymėti geromis termoizoliacinėmis savybėmis, tai yra gerai sulaikyti šilumą. Tokiomis savybėmis pasižymi vilnonės tekstilės medžiagos, pūkų užpildai ar sintetiniai šiltinamųjų įdėklų sluoksniai.

Gaminius su pūkų užpildais reikėtų rinktis veiklai šaltoje, bet sausoje aplinkoje, o sintetinius šiltinamuosius sluoksnius turinys aprangos gaminiai galėtų būti dėvimi, esant šaltoms, bet drėgnoms aplinkos sąlygoms.

  • Išorinis sluoksnis: neperpučiamos ir vandeniui atsparios medžiagos

 

Išorinis drabužių paketo sluoksnis atlieka apsauginę funkciją – apsaugo nuo lietaus ar sniego ir vėjo. Šiam sluoksniui geriausiai tinka medžiagos, kurios yra specialiai apdorotos ar savo struktūroje turi išskirtinių funkcinių savybių polimerines membranas. Tad renkantis striukę ar paltą, svarbu apžiūrėti ne tik jo vidų ir užpildą, bet ir viršutinį sluoksnį.

  • Atkreipkite dėmesį į drabužio konstrukcines detales

Renkantis drabužius žiemai, yra rekomenduojama atlikti ne tik kritinį medžiagų savybių įvertinimą, bet ir atkreipti dėmesį į jų konstrukcinius ypatumus: gobtuvų, apykaklių ir rankogalių buvimą bei galimybę keisti jų prigludimo prie žmogaus figūros laipsnį bei diržus, kuriuos sujuosiant taip pat didinamas drabužių prigludimas prie žmogaus kūno ir užtikrinama geresnė šilumos izoliacija vėjuotomis dienomis. Drabužiuose esančios kišenės ne tik suteikia galimybę susidėti smulkius daiktus, kai jie nenaudojami, bet jose taip pat galima susišildyti rankas.

  • Pagrindiniai žiemos rūbų „atributai“

 

Pastaraisiais metais Lietuvoje žiemos tampa šiltesnės, su dažnesniais atodrėkiais ir mažiau stabilia sniego danga, dėl ko šaligatviai tampa „čiuožyklomis“.

Tad svarbus yra ne tik striukės arba palto, „terminių“ (angl. thermo) apatinių drabužių, šiltų kelnių ar pėdkelnių, džemperių ar megztinių pasirinkimas bet ir žieminių batų, kurie nepraleistų vandens iš išorės bei šilumos iš vidaus, bet gerai praleistų susikaupusį prakaitą, ir turėtų padą, pasižymintį didele trintimi, užtikrinančia gerą sukibimą su slidžia šaligatvių ar kelkraščių danga.

Taip pat pirštuotos ar kumštinės pirštinės (pastarosios geriau tinka, esant labai žemai temperatūrai), šiltos kojinės, numegztos iš vilnos arba optimalaus santykio natūralių ir sintetinių pluoštų mišinio siūlų (medvilninės nerekomenduojamos dėl anksčiau išvardintų priežasčių), kepurės (geriausiai tinka tos, kurios dengia ausis) bei šalikai ar movos, uždengiantys kaklo ir veido apačios sritis.

  • Drabužių komplekto pasirinkimas pagal veiklos pobūdį

 

Žieminės aprangos komplekto galutinis pasirinkimas atliekamas įvertinus būsimą veiklą. Aktyviam laisvalaikiui ar sportui skirta apranga turi būti nevaržanti judesių, mažos masės ir gerai praleidžianti orą.

Nelabai šaltomis sąlygomis nedidelio intensyvumo ėjimui, gerai tinka vilnoniai klasikiniai paltai ar puspalčiai. Natūralių vilnos pluoštų medžiagos gerai sulaiko šilumą, „kvėpuoja“, yra patvarios, gerai išlaiko drabužio formą ir, dėl ant vilnos pluoštų paviršiaus esančio lanolino, natūraliai atstumia nedidelį kiekį lietaus ir sniego.

Labai šaltomis aplinkos sąlygomis rekomenduojama dėvėti specialiai tam skirtas šiltas striukes, batus, kepures ir pirštines. Tokios paskirties aprangos gamyboje yra diegiama daugiausiai drabužių dizaino, technologijų ir medžiagų inovacijų, skirtų drabužių dėvėjimo patogumui ir ilgaamžiškumui gerinti.

Šioje srityje žinomiausi prekės ženklai yra šie: „Patagonia“, „The North Face“, „Canada Goose“, „Columbia“, „Arc'teryx“, „Moncler“, „Helly Hansen“, „Burton“ „Thermowave“ ir kiti.

 

Šie aprangos gamintojai akcentuoja ne tik inovatyvias medžiagų technologijas tokias kaip, pavyzdžiui, „Gore-Tex“, „Sympatex“, „ThermoBall ECO“, „Omni-Heat Reflective“, „LIFA®“, „Helly Tech®“, „Phase Map“, „Pertex® Quantum“, „3M Thinsulate“, „Outlast®“, „Windstopper® ir kitas, kurios užtikrina geras drabužių komfortiškumo savybes, bet ir tai, kad jų gamybai buvo naudoti perdirbti pluoštai ar taikytos kitos mados industrijos tvarumą didinančios priemonės.

Ši informacija yra pateikiama gaminio etiketėse ir gali būti naudinga pasirenkant tinkamiausią žiemos sezono aprangos komplektą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(8)
(0)
(8)

Komentarai ()