Lietuvių kepenis niokoja ne tik alkoholis. Ryjame saujomis. „Vienintelė išeitis – transplantacija“  ()

Tai tiesioginis kelias į kepenų uždegimą, o ilgainiui – į kepenų nepakankamumą.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Ri_Ya (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/vitamins-pills-pharmacy-medication-7661774/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lietuvių kepenis niokoja ne tik alkoholis. Tai daro ir papildai, kuriuos vartojame saujomis. Netgi augaliniai preparatai gali būti itin pavojingi.

„Pertekliniai papildai yra tiesioginis kelias į kepenų uždegimą, o ilgainiui – į kepenų nepakankamumą“, – perspėja hepatologė Izabella Magnowska-Wiśniewska.

Papildai ardo kepenis

Kepenis masiškai naikina alkoholis, vaistų perteklius ir griežtos dietos, bet tai dar ne viskas. Joms gali pakenkti ir papildai, kurių vartojame per daug, dažnai jais iškeisdami konsultaciją su gydytoju.

Nors medikai perspėja, kad tai tiesus kelias į kepenų nepakankamumą, pacientams tai nerūpi.

„Dauguma pacientų, besikreipiančių į mane, tikisi, kad jiems bus duota tabletė „nuo visko“. Bet sergant suriebėjusių kepenų liga specifinio gydymo nėra, o tyrimai šia kryptimi vis dar atliekami“, – sako hepatologė.

Todėl šiuo metu gydymas visų pirma grindžiamas gyvenimo būdo pokyčiais, tinkama mityba, alkoholio ribojimu ir fiziniu aktyvumu.

„Tam reikia savidisciplinos, o jos, deja, daugelis žmonių tiesiog neturi. Vietoj to, jie mieliau vartoja papildus, nes nori greito poveikio. Jie įtikina save, kad tai išspręs jų problemą. Tuo tarpu papildų perteklius (o yra pacientų, kurie juos vartoja didelėmis dozėmis mėnesių mėnesius) yra tiesioginis kelias į kepenų uždegimą, o sunkesniais ir ilgesniais atvejais – į kepenų nepakankamumą“, – perspėja gydytoja.

Kartais transplantacija yra vienintelė išeitis

[Black Friday] Lietuvių „NordVPN“ skelbia beprotišką pasiūlymą! 74 % nuolaida + 3 mėn. nemokamai (Video)
9096 1 1

Lietuvių sukurtas „NordVPN“ technologijos.lt portalo skaitytojus informuoja, kad Black Friday proga visiems paruošė ypatingą pasiūlymą.

Išsamiau

Tačiau gydytoja Magnowska-Wiśniewska pabrėžia, kad papildų vartojimo šalutinis poveikis pasireiškia ne tik žmonėms, kurie juos vartoja dėl amžiaus ar specifinių ligų. Tai taip pat gali būti problema jauniems ir sveikiems žmonėms, kurie nori, pavyzdžiui, pagerinti savo odos ar plaukų išvaizdą.

„Turėjau kelis pacientus, kurie, pavartoję maisto papildų, buvo paguldyti į ligoninę su labai sunkiu hepatitu. Vienu atveju vienintelė išeitis buvo kepenų transplantacija. Tai buvo jaunas vyras, įkopęs į 30-metį, piktnaudžiaudamas įvairiomis medžiagomis, įskaitant labai dideles vitamino A dozes“, – aiškina daktarė Magnowska-Wiśniewska.

Derinant daug įvairių papildų ar vartojant juos kartu su vaistais, kepenys gali taip apsikrauti, kad jos nesugebės efektyviai metabolizuoti šių preparatų, todėl jie ims jose kauptis. Rezultatas – uždegimas, įspėja ekspertė.

 

Dažnai papildomas geležies kiekis taip pat gali būti žalingas. Jo perteklius kaupiasi kepenyse, todėl gali išsivystyti cirozė.

Populiarios žolelės gali būti pavojingos

Net vaistažolių papildai, dažnai laikomi 100 % saugiais, gali būti kenksmingi.

Mičigano universiteto komanda nustatė, kad iki 15,6 milijono suaugusiųjų amerikiečių (5 proc. gyventojų) per pastarąsias 30 dienų vartojo bent vieną vaistažolių papildą, galintį pakenkti kepenims.

Tyrimo, kurio rezultatai buvo paskelbti „JAMA Network Open“, autoriai nurodė šešių preparatų galimai hepatotoksinį poveikį. Į sąrašą įtraukta:

  • migdomoji vitanija (ašvaganda)
  • kekinė juodžolė
  • kambodžinė garcinija
  • žaliosios arbatos ekstraktas
  • raudonųjų mielių ryžiai
  • ciberžolė arba kurkuminas

Alisa Likhitsup iš Mičigano universiteto ir pagrindinė tyrimo autorė pažymėjo, kad dar nėra žinoma, kaip šie produktai sukelia kepenų pažeidimą. Tačiau tikriausiai taip yra dėl metabolizmo, vykstančio kepenyse vartojant konkrečius papildus.

„Žolelių mišiniai ypač pavojingi, nes ne visada žinome tikrąją jų sudėtį. Pavienės žolelės gali būti toksiškos kepenims, o jei jas sumaišysime, poveikis gali sustiprėti“, – pabrėžė prof. Anna Boroń-Kaczmarska, infekcinių ligų specialistė, kuri, be kita ko, užsiima kepenų ligų gydymu.

 

Ji ypač įspėja dėl populiarių rytietiškų mišinių, kurių sudėtyje yra Lietuvoje mažai žinomų žolelių, sėjos, derliaus nuėmimo ar faktinio poveikio organizmui požiūriu.

Kalbant apie Lietuvoje augančias žoleles, ypač atsargiai reikia vartoti jonažolę. Perteklius turi hepatotoksinį poveikį.

Pavojingas svorio kritimas

Sunkūs kepenų pažeidimo atvejai taip pat gali pasireikšti pacientams, kurie netenka svorio arba intensyviai sportuoja naudodami populiarius riebalų deginimo produktus.

„Populiarios žolelės, naudojamos svoriui mesti, yra kambodžinė garcinija ir kininė efedra, kurios ardo kepenis ir sukelia geltą, kuri yra rimto šio organo pažeidimo požymis“, – sako Magdalena Cubała-Kucharska, medicinos mokslų daktarė, šeimos medicinos specialistė, Lenkijos mitybos draugijos narė.

Ji perspėjo, kad artemizinas (pelynas), naudojamas antiparazitiniam gydymui, yra žolė, galinti labai rimtai pakenkti kepenims. Vartojant dideliais kiekiais, ji kaupiasi organizme ir pažeidžia kepenų ląsteles, sutrikdo jų funkcijas ir sukelia sunkias ligas.

 

Vaistinė šunvyšnė ir ugniažolė, naudojamos homeopatijoje, taip pat turi stiprių nuodingų savybių, įskaitant dėl savo baktericidinio poveikio.

Pagalba sergančioms kepenims

Gydytoja hepatologė primena, kad maisto papildai nėra vaistai, todėl jiems netaikomi ribojantys klinikiniai tyrimai. Todėl bet koks toks preparatas gali būti žalingas, net ir tie, kurie skirti kepenų funkcijai palaikyti.

„Nepamirškite, kad sveikos kepenys apsigina ir joms nereikia paramos. Tačiau jei norime jas regeneruoti, pvz., po žalingo gydymo papildais, pagrindas yra nutraukti mums kenksmingą medžiagą. Tai turėtų būti derinama su tinkama mityba: skaidulos, reguliarus vandens vartojimas, gyvulinių riebalų, ypač raudonos mėsos ir saldumynų ribojimas, fizinis aktyvumas, stimuliatorių atsisakymas“, – pabrėžia gydytoja Magnowska-Wiśniewska.

„Papildomai galime vartoti tikrąjį margainį, kuris palaiko regeneracijos procesą“, – aiškina gydytoja.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(25)
(3)
(22)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()