„Per 1 metus. Savo finansinę situaciją galite pakeisti iš esmės“  (1)

Išskyrė 5 svarbiausius pinigų valdymo elementus.



© cottonbro studio (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/money-inside-a-wallet-3943735/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vos per metus savo finansinę situaciją galima pakeisti iš esmės.

Į naujųjų metų rezoliucijas dažnas žvelgia skeptiškai, mat noras gyvenime ką nors keisti po švenčių vėl grįžus į rutiną palengva išblunka. Tačiau finansų ekspertai atkreipia dėmesį, kad metų pradžia – labai palankus metas planuoti asmeninius finansinius pokyčius. Tai leidžia lengviau įvertinti, kokius rezultatus pavyko pasiekti per metus: kiek sutaupyta pakeitus blogus įpročius, kiek uždirbta pradėjus investuoti, kaip sumažėjo finansiniai įsipareigojimai.

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ užsakymu atlikta visuomenės apklausa apie šalies gyventojų šventinių išlaidų planavimo įpročius ir jų įtaką finansiniam stabilumui parodė, kad metų pabaigos išlaidos padaro poveikį daugiau nei pusės gyventojų (55 proc.) finansiniam stabilumui.

„Dabar puikus metas susimąstyti, ką galima pakeisti, kad kitais metais nei šventės, nei nenumatytos išlaidos nesukeltų finansinio streso. Finansinių tikslų siekimas labai primena svorio metimą ar pasižadėjimą sportuoti – visuose šiuose procesuose reikia daug valios, kantrybės ir nuoseklumo. Rezultatai neatsiranda akimirksniu, tačiau vos tik pradedi matyti pokyčius, motyvacija didėja, o pastangos atsiperka su kaupu“, – teigia Neringa Žemaitė, „Credit24“ rinkodaros vadovė.

[Vokietija!] Tik 29,3€. Belaidis aukšto slėgio plovimo įrenginys - su 2 baterijomis. Paskutiniai vienetai
7905 5

Mažiausia kaina šiais metais!

Iš Vokietijos sandėlio

Ribotas kiekis

Išsamiau

Asmeninių finansų ekspertė teigia, kad dėl pagrindinių finansinio raštingumo taisyklių įprastai vieningai sutariama, tad dviračio išradinėti nereikia. Visų pirma derėtų kritiškai įvertinti esamą finansinę padėtį, peržvelgti gaunamas pajamas, numatyti jų augimą ar mažėjimą, suplanuoti svarbiausias išlaidas ir nusistatyti realius tikslus. Kitas žingsnis – sudaryti labai aiškų biudžetą, kuris padėtų išsikeltus tikslus įgyvendinti. 

Pradėti reiktų nuo finansinės situacijos vertinimo

Pirmasis žingsnis tvarkant savo finansus – biudžeto sudarymas. Svarbu aiškiai suprasti, kiek pajamų gaunate ir kokios yra jūsų išlaidos. Tiksliai nekontroliuojant pajamų ir išlaidų finansinių tikslų pasiekti yra praktiškai neįmanoma.

„Pradėti galima padalijant išlaidas į būtinąsias, pavyzdžiui – būsto nuoma, komunalinės paslaugos, maistas, ir papildomas – pramogos, kelionės, nebūtini pirkiniai. Sudarę biudžetą galėsite geriau valdyti savo išlaidas ir matyti, kam pinigų iš tiesų turite, o ko geriau atsisakyti. Tai visų pirma leis išvengti situacijų, kai pinigus išleisite ne svarbiausiems dalykams, o būtiniesiems jų paprasčiausiai neliks. Nors atrodo, kad tai elementarus dalykas, būtent jau šiame žingsnyje daugelis ir paslysta, o kai kuriems dėl to tenka papildomai skolintis“, – dėsto N. Žemaitė.

 

Kad finansinio plano nereiktų nei nešiotis galvoje, nei užsirašinėti ant lapelio, galima pasinaudoti įvairiomis biudžeto sudarymo išmaniosiomis programėlėmis. Tikslas – užtikrinti, kad pajamos viršytų išlaidas ir kad pajamų užtektų kitiems svarbiems finansiniams žingsniams. 

Finansinės pagalvės užtikrinimas

Apie didelius pirkinius ar itin brangias pramogas galvoti derėtų pradėti tik tuomet, kai sukaupiamas rezervas nenumatytiems atvejams. 

Labai svarbu pasirūpinti finansiniu saugumu ir būti pasirengus netikėtoms situacijoms, kurios gali turėti reikšmingą poveikį pajamoms. Finansinis rezervas yra esminė apsaugos priemonė, leidžianti išlaikyti finansinį stabilumą darbo netekimo, ligos ar kitų nenumatytų išlaidų atvejais. 

 

„Toks rezervas suteikia galimybę laiku reaguoti į iššūkius, išvengti neplanuoto skolinimosi ir užtikrinti finansinę nepriklausomybę, kol situacija stabilizuojasi. Todėl sistemingas finansinio rezervo kaupimas turėtų būti laikomas sąmoninga ilgalaikės finansinės strategijos dalimi”, – pataria „Credit24“ atstovė.

Kaupti tokį rezervą galima įvairiai – kas mėnesį atsidėti tam tikrą sumą, jam skirti nenumatytas pajamas, dovanotus pinigus ir t.t.  Svarbu paskaičiuoti, kokio dydžio finansinę pagalvę reiktų turėti – atitinkančią trijų, šešių mėnesių, o gal net metų pajamas. 

Skolintis galima, bet atsakingai

Atsakingai priimtas sprendimas skolintis gali padėti pasiekti svarbių tikslų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Pavyzdžiui, paskola gali būti naudinga, jei planuojate įsigyti būstą, pradėti savo verslą, investuoti į mokslą, įsigyti automobilį, buityje būtinų daiktų ir pan. Tačiau svarbu prieš priimant tokį sprendimą įvertinti savo finansines galimybes grąžinti paskolą.

 

„Jau minėtame pajamų ir išlaidų plane turėtumėte rasti vietos atitinkamo dydžio paskolos įmokai ir įvertinti, ar galėsite tokią pačią sumą skirti kiekvieną mėnesį tuo pačiu metu. Skolintis reikia tik iš žinomų, oficialių skolintojų, kurie netaiko jokių paslėptų mokesčių, sąlygų ir pan. Palyginkite ne tik įmokas, bet ir visą paskolos kainą bei galutinę sumą, kurią turėsite grąžinti. Atsakingas skolinimasis padeda ne tik siekti savo tikslų, bet ir išvengti finansinių problemų ateityje. Svarbiausia – įvertinti savo galimybes ir skolintis tik tuomet, kai tai būtina“, – pataria pašnekovė.

Įdarbinkite pinigus

Turint pinigų, kurie sąskaitoje guli nenaudojami, ir tikėtina, kad artimiausiu metu jų neprireiks, patartina investuoti. Tai daryti šiandien yra įvairiausių būdų: akcijų rinka, indėliai banke, sutelktinio finansavimo platformos ir t.t. Sąskaitoje gulintys pinigai nuvertėja, o investicijos gali padėti jūsų pinigams dirbti už jus. 

Naujieji metai – puikus laikas apsvarstyti galimybes investuoti į savo ateitį, pasirenkant tinkamus investavimo būdus pagal savo poreikius ir rizikos toleranciją. Verta pasitarti su finansų patarėjais arba pasidomėti, kokie investiciniai produktai jums yra tinkamiausi.

 

„Investicinio portfelio stebėjimas taip pat leidžia labiau įsiraukti į savo finansinės situacijos stebėjimą, suprasti, kokią įtaką finansams gali lemti apgalvoti, ilgalaikiai sprendimai. Sudarant savo išlaidų planą taip pat patartina numatyti sumą, kurią reguliariai skirsite investavimui“, – sako pašnekovė.

Venkite impulsyvių išlaidų

Kad nesijaustumėte lyg savo pačių susikurtame finansiniame kalėjime, planuodami biudžetą dalį pinigų jame skirkite nenumatytiems pirkiniams.

„Visiems būna, kad neplanuotai užsinorime nusipirkti patikusį rūbą ar nueiti į kavinę, būname pakviečiami į vairias pramogas ir t.t. Kad tokių situacijų nereiktų bijoti ir jos nesukliudytų siekti ilgalaikių tikslų, biudžete reiktų nusimatyti tam tikrą pinigų sumą. Tokiu atveju net ir neplanuotai išleidę 100 eurų žinosite, kad savo finansinės drausmės nepažeidžiate“, – priduria bendrovės atstovė.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(2)
(-2)

Komentarai (1)