Namuose turite šnipą. 99 % žmonių net nežino, kas tai  ()

Jie gali tapti nepageidaujamais mūsų gyvenimo stebėtojais.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Couleur (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/sculpture-bronze-the-listening-3365574/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pastaraisiais metais išmanieji televizoriai sparčiai populiarėja, žadėdami vartotojams gerokai praturtintą televizijos žiūrėjimo patirtį. Tačiau kartu su pažangiomis funkcijomis, tokiomis kaip veido atpažinimas, personalizuotas turinys, valdymas balsu, integracija su „išmaniaisiais“ namais bei vaizdo skambučiai, kyla ir rimtų klausimų dėl mūsų privatumo. Mokslininkai perspėja, kad šie „išmanūs“ įrenginiai gali tapti nepageidaujamais mūsų gyvenimo stebėtojais.  99 % žmonių to net nežino.

Kaip veikia išmanusis televizorius?

Išmaniuosius televizorius „išmaniaisiais“ paverčia įvairios technologijos. Jie renka informaciją apie tai, ką žiūrite, naudodami automatinio turinio atpažinimo sistemas. Kai kuriuose modeliuose įmontuoti mikrofonai ir kameros leidžia rinkti dar daugiau duomenų.

Dar 2019 metais „Financial Times“ paviešinta informacija atskleidė, kad kai kurie „Samsung“ ir LG išmanieji televizoriai, taip pat „Roku“ ir „FireTV“ transliacijos platformos, siunčia vartotojų buvimo vietos ir IP adresus „Netflix“ bei trečiųjų šalių reklamos agentūroms. Panašius duomenis, įskaitant informaciją apie įrenginį ir vartotojo sąveiką su juo, trečiosioms šalims gali perduoti ir kiti išmanieji įrenginiai su kameromis bei garsiakalbiais, pavyzdžiui, „Microsoft“ ir „Spotify“. Mokslininkų teigimu, šie duomenys leidžia nustatyti, kada esate namuose, o kada ne.

[EU+Kuponai] Skaniausi patiekalai akimirksniu. Tobulos elektrinės keptuvės namams ir verslui. Aukščiausia klasė ir stulbinama kaina (Video)
1027 2

Labai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Tyrimai rodo, kad net ir tada, kai nesate prie ekrano, populiariausi išmaniųjų televizorių gamintojai renka informaciją apie jūsų įpročius. FTB duomenimis, praeityje programų kūrėjai „Vizio“, LG ir „Samsung“ buvo įtarti vartotojų šnipinėjimu. Taip pat yra žinoma atvejų, kai žvalgybos agentūros, tokios kaip MI5 ir CŽA, galėjo gauti prieigą prie išmaniuosiuose televizoriuose esančios informacijos ir klausytis pokalbių per įmontuotas kameras bei mikrofonus.

Kaip apsaugoti savo privatumą?

 

Norint sumažinti galimą riziką, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, ar jūsų išmaniajame televizoriuje yra kamera ir mikrofonas. Jei taip, tikėtina, kad įrenginys renka tam tikrus duomenis, nors ir ne visada piktavališkais tikslais (pavyzdžiui, veido atpažinimui ar vaizdo skambučiams).

Svarbu atsiminti, kad išmaniųjų televizorių gamintojai dalį surinktų duomenų perduoda reklamuotojams. Be to, per „Wi-Fi“ ryšį kibernetiniai nusikaltėliai gali įsilaužti į jūsų televizorių ir pasiekti kamerą. Dažniausiai kameros būna įmontuotos viršutinėje televizoriaus dalyje arba kraštuose – ieškokite nedidelio apvalaus objektyvo.

Stebėjimas išmaniuosiuose televizoriuose galimas tik tuomet, kai jie yra prijungti prie interneto. Šie įrenginiai nuolat renka didelius kiekius duomenų, siekdami pagerinti žiūrėjimo patirtį ir gauti pajamų iš tikslinės reklamos. Taip pat naudojama automatinio turinio atpažinimo technologija, kuri gali „klausytis“ jūsų pokalbių.

Ką galite padaryti?

 

Štai keletas bendrų patarimų, kaip sumažinti stebėjimo riziką savo išmaniajame televizoriuje:

  • Išanalizuokite funkcijas: atidžiai susipažinkite su visomis savo televizoriaus funkcijomis ir išsiaiškinkite, kaip apriboti jų veikimą.
  • Keiskite slaptažodžius: nepasikliaukite standartiniais saugumo nustatymais ir nedelsdami pakeiskite visus slaptažodžius.
  • Išjunkite sekimą: ieškokite nustatymuose galimybių išjungti sekimo funkcijas.
  • Fiziškai uždenkite kamerą: jei nerimaujate dėl kameros, galite ją uždengti izoliacine juoda juosta arba kartono gabalėliu. Šį metodą, beje, naudoja net „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas.

Nors išmanieji televizoriai siūlo daug patogių funkcijų, svarbu būti budriems ir rūpintis savo privatumu. Išanalizuodami įrenginio galimybes ir pritaikydami atitinkamus saugumo nustatymus, galite mėgautis moderniomis technologijomis nepažeisdami savo asmeninės erdvės.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(4)
(5)
(-1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()