Maži balti ir rudi taškeliai ant obuolių – kas tai? (1)
Atidžiai įsižiūrėjus į obuolio odelę, pastebėsite, kad jos paviršius nuklotas tūkstančiais mažyčių rudų, o kartais ir baltų taškelių. Kas tai?

© Rasbak, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sterappel.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Taškelių buvimas ant obuolio odelės iš tikrųjų nereiškia, kad jis per ilgai buvo saulėje arba kad obuolys yra sugedęs. Šie mažyčiai taškeliai iš tikrųjų atlieka svarbų vaidmenį augalo vystymesi.
Šios mažos poros yra daugelio augalų organų išoriniame sluoksnyje, įskaitant vaisius, stiebus ir net sumedėjusią žievę.
Šios dėmės vadinamos lenticelėmis (lenticel) ir jų galima pamatyti ne tik ant obelų, bet ir ant kriaušių, bulvių, medžių, pavyzdžiui, beržų ar vyšnių, kamienų. Nepaisant nepastebimos išvaizdos, lenticelės atlieka gyvybiškai svarbią funkciją: užtikrina dujų apykaitą tarp augalo vidinių audinių ir išorinės aplinkos.
|
Skirtingai nuo lapų, kurie turi dujų mainams skirtas žioteles, kai kurių vaisių odelė ir žievė yra nepralaidžios. Šią funkciją atlieka lenticelės: šios mažytės skylutės leidžia deguoniui ir anglies dioksidui patekti į vaisių ir išeiti iš jo. Jos taip pat leidžia augalui kontroliuoti drėgmės lygį vaisiaus viduje.
Augalai deguonimi ir anglies dioksidu keičiasi skirtingais būdais, priklausomai nuo vykstančio proceso. Pavyzdžiui, fotosintezės metu anglies dioksidas yra absorbuojamas ir išsiskiria deguonis, o aerobinio kvėpavimo metu augalai absorbuoja deguonį ir išskiria anglies dioksidą.
Augalo vaisiai kvėpuoja aerobiniu būdu, kuris yra būtinas jų augimui ir nokimui – šis procesas tęsiasi net ir nuėmus derlių. Nors lapai dažniausiai vykdo fotosintezę, kai kurie mokslininkai teigia, kad fotosintezėje taip pat dalyvauja vaisiaus lenticelės, leisdamos saulės šviesai prasiskverbti, nors ir daug mažesniais kiekiais nei kitų augalų, kurie neturi lenticelių.
Nors lenticelės yra labai svarbios vaisiaus vystymuisi, jos taip pat gali būti pažeidžiamumo taškas. Reikalas tas, kad jos iš esmės yra angos vaisiaus apsauginiame apvalkale, todėl lenticelės suteikia puikią aplinką patogenams, tokiems kaip bakterijos ir grybeliai, klestėti.
Tam tikromis sąlygomis, pavyzdžiui, šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, lenticelės gali užsikrėsti, dėl to gali atsirasti tokių sutrikimų kaip lenticelių irimas arba puvimas. Šios infekcijos gali sukelti spalvos pakitimą, šiurkščią tekstūrą ar net vidinį vaisiaus irimą.