Gyvenate viršutiniame aukšte? „Greitai ir efektyviai atvėsinkite savo kambarį“ ()
Kepinant karščiui ir lauko oro temperatūrai viršijant 30 °C, daugelis žmonių ieško veiksmingų būdų, kaip atvėsinti namus, tikėdamiesi pabėgti nuo karščio. Deja, daugeliu atvejų namai greitai įkaista, o tai neigiamai veikia mūsų šiluminį komfortą. Ar to galima išvengti?

© Pexels (atvira licencija) | https://www.pexels.com/photo/residential-building-with-apartments-20772195/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kurie butai karštuoju metų laiku įkaista labiausiai?
Didelis karštis gali būti labai pavojingas sveikatai, nes didina dehidratacijos ir perkaitimo riziką, neigiamai veikia kraujotakos, nervų ir hormonų sistemas, žymiai sumažina fizinį darbingumą ir padidina nuovargį.
Karštomis dienomis mūsų butas turėtų suteikti mums palengvėjimą ir atokvėpį, tačiau, deja, daugeliu atvejų patalpos įkaista iki labai aukštos temperatūros, todėl buvimas jose tampa tikra kankyne.
Visuotinai žinoma, kad aukščiausia temperatūra karštu oru registruojama plokščio stogo pastato viršutiniame aukšte ir palėpėje. Nors šiame teiginyje yra dalis tiesos, reikalas yra sudėtingesnis. Lemiami veiksniai, darantys įtaką tokio buto temperatūrai, yra jo statyboje naudojamos medžiagos, ypač izoliacija, saulės šviesos lygis, langų orientacija ir jų šilumos perdavimo koeficientai.
Pirmame aukšte esantys butai, ypač senesniuose pastatuose, vasarą laikomi vėsiausiais. Tačiau svarbu nepamiršti, kad santykinai žema temperatūra pirmame aukšte esančiame bute žiemą gali turėti neigiamos įtakos.
|
Nauji pastatai, bent jau teoriškai, turėtų užtikrinti gyventojams tinkamą šiluminį komfortą tiek vasarą, tiek žiemą. Konkrečiame objekte naudojamų komponentų šilumos laidumo koeficientas yra reglamentuojamas atitinkamais reglamentais, užtikrinančiais, kad butų sienos pernelyg neperkaistų. Deja, realybė kitokia.
Surenkamųjų namų (blokinių) gyventojai dažnai skundžiasi aukšta vidaus temperatūra, ypač jei pastato fasadas niekada nebuvo renovuotas ar apšiltintas aukštos kokybės medžiagomis. Senesnių daugiabučių gyventojai dažnai jaučiasi geriau, nes tokie pastatai paprastai statomi iš storų plytų, todėl butai neįkaista iki tokio lygio, kuris karštomis vasaromis gali gerokai pabloginti jų savijautą.
Langų klausimas taip pat vaidina svarbų vaidmenį nustatant temperatūrą bute. Žinoma, labai svarbi yra jų kryptis, nes į pietus nukreiptas butas karštu oru gali būti jautresnis aukštesnei temperatūrai. Tas pats pasakytina ir apie langus, nukreiptus į vakarus.
Žemiausia temperatūra greičiausiai bus pasiekiama bute su langais, nukreiptais į šiaurę. Kita vertus, į rytus nukreipti langai užtikrins idealią temperatūrą.
Renkantis langus, reikėtų atsižvelgti ir į anksčiau minėtą šilumos perdavimo koeficientą (Uw). Kuo mažesnė Uw vertė, tuo geresnė kambario šilumos izoliacija net ir vasarą.
Kaip efektyviai vėsinti butą karštu oru?
Karštu oru namuose kovojant su aukšta temperatūra, galime rinktis iš įvairių sprendimų – nuo tų, kurie reikalauja didesnių išlaidų, iki gudrybių, kainuojančių tiesiogine prasme kelis eurus.
Pradėkime nuo paprasčiausio ir mažiausiai pastangų reikalaujančio metodo: uždengti langą baltu audiniu, kuris tam tikru mastu neleis į kambarį patekti per dideliam saulės spindulių kiekiui.
Šiuo atveju geriausias pasirinkimas yra nepermatomas, baltas medvilninis audinys, kurį prieš kabinant galima pamirkyti šaltame vandenyje. Vandens perteklių, žinoma, reikia kruopščiai išspausti. Deja, yra vienas keblumas. Baltas audinys padės atvėsinti butą, jei bus pakabintas ant lango išorės, o tai daugeliu atvejų gali būti labai sunku ar net neįmanoma.
Tęsinys kitame puslapyje:
Audinys, esantis šalia lango stiklo, bet vidinėje pusėje, deja, tik minimaliai sumažins laukiamą karščio poveikį.
Kitas būdas atvėsinti namus – juos vėdinti. Sėkmės raktas – tinkamo laiko pasirinkimas. Galite laikinai sumažinti kambario temperatūrą plačiai atidarydami langus naktį, kai temperatūra žemesnė.
Bet šis metodas bus gerokai mažiau efektyvus vadinamosiomis tropinėmis naktimis, kai oro temperatūra nenukrenta žemiau 20 laipsnių Celsijaus. Kitas šio sprendimo trūkumas – iš lauko sklindantis triukšmas. Tai gali ypač erzinanti, jei gyvenate judrioje gatvėje.
Labai populiarus būdas apsaugoti namus nuo perkaitimo yra naudoti termo antklodę, kuri turėtų būti kiekvienoje pirmosios pagalbos vaistinėlėje. Jei jos neturite, galite lengvai įsigyti vaistinėje vos už kelis eurus.
Kaip tinkamai uždėti termo antklodę ant lango? Svarbiausia – teisingai ją uždėti saulės link. Pavyzdžiui, lipnia juosta pritvirtinkite antklodę sidabrine puse į išorę prie langų, kad atspindėtų saulės šviesą ir šilumą.
Kitas, bet gerokai brangesnis, sprendimas namams vėsinti – specialių šiluminių žaliuzių ir užuolaidų naudojimas. Šie priedai savo išvaizda beveik identiški tradicinėms langų žaliuzėms ir užuolaidoms, skirtumas tas, kad jie paprastai pagaminti iš specialaus šilumą izoliuojančio audinio, iš vienos pusės padengto aliuminio sluoksniu.
Žiemą žaliuzės ir užuolaidos neleidžia šilumai išeiti iš buto, o vasarą jos atspindi saulės šilumą, padėdamos palaikyti tinkamą temperatūrą kambaryje.
Taip pat verta apsvarstyti išorines ritinines žaliuzes, paprastai vadinamas fasadinėmis žaliuzėmis. Jos paprastai pagamintos iš patvaraus aliuminio, efektyviai ribojančio saulės spindulių ir šilto oro patekimą į jūsų namus. Jei šias žaliuzes renkatės pirmiausia namų vėsinimui, verta rinktis baltas žaliuzes, kurios papildomai atspindės šviesą.
Pagaliau atėjo laikas vienam efektyviausių, tačiau kartu ir brangiausių būdų vėsinti namus. Žinoma, kalbame apie oro kondicionierių. Oro kondicionieriaus privalumas neabejotinai yra tai, kad jis gali labai greitai atvėsinti kambarį, o pažangūs modeliai leidžia automatiškai įjungti oro kondicionierių, pavyzdžiui, kelias dešimtis minučių prieš jums atvykstant.
Tačiau jei norite įsigyti tokį įrenginį, turėtumėte tikėtis išleisti kelis šimtus ar net tūkstančius eurų. Be to, turėtumėte žinoti, kad pačiai oro kondicionieriaus priežiūrai taip pat reikalingas tinkamas biudžetas. Taip pat reikia atsižvelgti į energijos sąnaudas.
Daug pigesnė alternatyva oro kondicionieriams yra nešiojamieji oro kondicionieriai. Tačiau jų efektyvumas gali būti mažesnis nei „klasikinių“ oro kondicionierių. Kita alternatyva – ventiliatoriai, kurie kainuoja mažiau nei vadinamieji nešiojamieji oro kondicionieriai.