Katės mėgstamiausias garsas. „Kvieskite ją jį šitaip ir ji visada atsilieps“ ()
Šaukiate savo katę vardu, o ji nejuda? Ji nereaguoja, nepakelia galvos, nerodo jokių gyvybės ženklų.

© Pexels (atvira licencija) | https://www.pexels.com/photo/short-coated-gray-cat-20787/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tačiau tereikia kam nors atidaryti maisto spintelę ar pajudinti pakuotę, ir katė iš niekur atsiranda. Ar tai reiškia, kad ji sąmoningai ignoruoja savo vardą? O gal ji tiesiog nesupranta, kad kalbate apie ją? Panagrinėkime, kodėl katės dažnai nereaguoja į savo vardą, ar tai galima pakeisti ir kokie garsai joms rezonuoja.
Ar katė tikrai neatpažįsta savo vardo?
Pastaraisiais metais atlikti tyrimai aiškiai rodo, kad katės atpažįsta savo vardus. Jos gali juos atskirti nuo kitų žodžių, net nuo kitų gyvūnų, gyvenančių tame pačiame namų ūkyje, vardų. Taigi problema yra ne kognityviniai gebėjimai, o motyvacija.
Katė, skirtingai nei šuo, nejaučia poreikio iš karto reaguoti į kiekvieną šauksmą. Jų savarankiškumas nėra tinginystė ar intelekto stoka – tai tiesiog kitoks veikimo būdas. Kai katė neateina, kai yra šaukiama, paprastai taip yra todėl, kad nemato tame naudos arba tiesiog nenori.
Kodėl katė ignoruoja savo vardą?
- Nėra teigiamos asociacijos
|
Jei katės vardas dažniausiai minimas, kai ją reikia įdėti į nešyklę, apkirpti nagus ar nutraukti žaidimą, tai nesukelia malonių asociacijų. Katės mokosi per asociacijas – vardas joms turi turėti prasmę.
- Sakymo būdas
Katės dėmesį sunku patraukti žemu tonu, garsiu balsu ar įtemptoje atmosferoje. Šie gyvūnai renkasi ramius, aukštus ir melodingus garsus. Net ir pažįstamas vardas gali būti ignoruojamas, jei jis tariamas „nedraugišku“ tonu.
- Jokių pasekmių
Jei vieną kartą pavadinate savo katę „Kicia“, tada „Kicute“, jai sunku suprasti, kada iš tikrųjų apie ją kalbate. Verta pasirinkti vieną vardą ir jo laikytis kiekvieną dieną.
Tęsinys kitame puslapyje:
Kaip išmokyti katę reaguoti į savo vardą?
Tai įmanoma, bet tam reikia kantrybės ir nuoseklumo. Katėms tiesiog reikia aiškaus signalo, kad... kažkas yra vertinga.
- Vardą naudokite teigiamose situacijose – duodami maisto, glostydami, žaisdami – ir kaskart ištarkite katės vardą. Tai padės jūsų katei susieti vardą su kažkuo maloniu.
- Apdovanokite už reakciją – kai katė prieis išgirdusi jūsų vardą, apdovanokite ją skanėstu, paglostymu ar žaislu. Tai nebūtinai turi būti daroma kiekvieną kartą, tačiau verta stiprinti šį įprotį, ypač pradžioje.
- Kalbėkite ramiai, aiškiai – nerėkkite ir nesakykite vardo skubotai. Kalbėkite aiškiai, geriausia aukštesniu tonu. Katės yra labai jautrios savo balso melodijai.
- Venkite sieti katės vardo su nemalonumu – nenaudokite katės vardo, kai ją barate ar pertraukiate jai patinkančią veiklą. Taip neleisite jai „pabėgti nuo savo vardo“.
Į kokius garsus katė sureaguos iš karto?
Nors katė gali selektyviai reaguoti į savo vardą, yra garsų, kurie iš karto sukelia susidomėjimą. Kai kurie netgi gali būti naudojami kasdieniame prisiminime.
Maisto ar skanėstų pakuotės čežėjimas beveik visada suveikia. Tai siejama su atlygiu ir malonumu. Net jei jūsų katė miega tolimiausiame kampe, ji pasirodys iš karto.
Šaldytuvo ar spintelės atidarymas taip pat yra asociacijų rezultatas. Katė tiksliai žino, kur namuose yra „maisto šaltiniai“, ir reaguoja į garsus, kurie praneša apie valgį.
Klasikiniai „kac kac“, „pspsps“ – nors tai neskamba labai moksliškai, daugelis kačių geriau reaguoja į šiuos garsus nei į savo vardus. Jie yra aukšto tono, trumpi ir ritmingi – būtent tokie garsai, kuriems jautrios kačių ausys.
Spragtelėjimas arba kitas išskirtinis garsas – dresūrai galima naudoti spragtelėjimą arba nustatytą garsą, kuris visada skelbia atlygį. Laikui bėgant, jūsų katė išmoks, kad reaguoti verta.
O kas, jei katė vis tiek nereaguoja?
Net jei ir laikydamiesi visų patarimų jūsų augintinis lieka kurčias, atminkite: katės turi savo ritmą ir savo pasaulį. Tai, kad jos neateina, dar nereiškia, kad jos negirdi ar nesupranta. Jos tiesiog ne visada laiko situaciją pakankamai įdomia. Norėdami tai pakeisti, būkite kantrūs, nuoseklūs ir supraskite, kad katėms niekas neįsakinėja.