Geriate gazuotą vandenį? „Štai ką jis padaro jūsų kūnui“  ()

Gazuotas vanduo jau daugelį metų yra diskusijų objektas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vieni jį laiko puikiu gaivinančiu skysčiu, ypač karštomis dienomis, o kiti, jį išgėrę, jaučia diskomfortą, rėmenį ar pilvo pūtimą. Nors jame yra tos pačios pagrindinės sudedamosios dalys kaip ir negazuotame vandenyje, anglies dioksidas gali skirtingai paveikti organizmą. Ką apie jį turėtume žinoti?

Gazuotas vanduo ir jūsų sveikata. Ar verta jį gerti?

Gazuotas vanduo yra tiesiog vanduo, praturtintas suslėgtu anglies dioksidu. Dėl to atsiranda būdingi burbuliukai ir šiek tiek rūgštus skonis. Kai kurie gamintojai taip pat prideda mineralinių druskų, kurios pagerina jo skonį ir gali padėti papildyti elektrolitus, ypač karštomis dienomis.

Priešingai populiariems mitams, gazuotas vanduo nerūgština organizmo. Nors jo pH svyruoja nuo 5 iki 6, todėl jis yra šiek tiek rūgštus, organizmas gali jį lengvai neutralizuoti.

„Akcija?“ Nauja praktika parduotuvėse. Štai kaip pardavėjai manipuliuoja klientais
5986 22

Pardavėjai manipuliuoja klientais.

Išsamiau

Anglies dioksido savybės turi dar vieną privalumą – jis turi  bakteriostatinį poveikį, o tai reiškia, kad gali slopinti bakterijų augimą vandenyje, o tai ypač svarbu šiltuoju metų laiku.

Nauda sveikatai ir virškinimo nauda

Sveikiems asmenims gazuotas vanduo kartais gali turėti teigiamą poveikį. Pavyzdžiui, 2017 m. atliktas tyrimas su senyvo amžiaus pacientais parodė, kad geriant gazuotą vandenį padidėja rijimo pajėgumas. Maži burbuliukai stimuliuoja receptorius gerklėje ir burnoje, todėl valgyti tampa lengviau, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Įdomu tai, kad kai kurie tyrimai taip pat rodo teigiamą gazuoto vandens poveikį medžiagų apykaitai ir svorio kontrolei. Pasak japonų tyrėjo dr. Akiros Takahaši, anglies dioksidas gali padidinti gliukozės absorbciją žarnyne, o tai gali paveikti sotumo jausmą ir skatinti svorio metimą. Nors tai daug žadantys stebėjimai, norint galutinai patvirtinti šį poveikį, reikia daugiau tyrimų.

 

Reguliariai geriant gazuotą vandenį taip pat galima teigiamai paveikti kraujotakos sistemą. 2023 m. atliktas tyrimas rodo, kad jo vartojimas gali padidinti kraujotaką tam tikrose kūno vietose, įskaitant vidurinę smegenų arteriją. Tai dar neparodo aiškios naudos širdies ir kraujagyslių sistemai, tačiau gali rodyti poveikį kraujotakos gerinimui tam tikromis sąlygomis.

Kas neturėtų gerti gazuoto vandens?

 

Gazuoto vandens poveikis virškinimo sistemai dažnai kelia prieštaringų vertinimų. Dėl šiek tiek rūgštinio pH ir dujų susidarymo jis nerekomenduojamas žmonėms, kenčiantiems nuo gastroezofaginio refliukso, padidėjusio skrandžio rūgštingumo ar dirgliosios žarnos sindromo. Jis gali sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip atsirūgimas, pilvo pūtimas ar pilnumo jausmas.

Taip pat verta prisiminti, kad vanduo, nepriklausomai nuo to, ar jis gazuotas, ar ne, turėtų būti laikomas tinkamomis sąlygomis. Nepaisant bakteriostatinio anglies dioksido poveikio, negalima palikti atviro gazuoto vandens butelio tiesioginiuose saulės spinduliuose ar karštame automobilyje. Dėl to gali daugintis bakterijos ir susidaryti toksinai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(0)
(6)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()