Tikras košmaras prie Baltijos jūros. „Tai blogiau nei minios žmonių ir stiprus vėjas“ ()
Atostogos prie Baltijos jūros dažnai primena ruletės žaidimą. Arba gausime saulę ir palankų orą, arba dalį atostogų praleisime klaidžiodami per rūką su lietpalčiais.

© BigHead, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palangos_tiltas_by_Augustas_Didzgalvis.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lietuvių nuotaiką dažnai gadina stiprus vėjas, dėl kurio neįmanoma degintis net už vėjo užtvaros kopose. Prie to prisideda minios žmonių ir gana aukštos apgyvendinimo bei restoranų kainos.
Bet toksiškos melsvabakterės jūroje vis labiau tampa Baltijos jūros maru, verčiančiu uždaryti maudymosi vietas. Deja, dėl kylančios vandens temperatūros šis reiškinys vis labiau paplitęs Baltijos pakrantėje.
Sužinokite, kas yra melsvabakterėsir kodėl jos tokios pavojingos.
Kas yra melsvabakterės ir kada jos atsiranda?
Melsvabakterės, dar žinomos kaip cianobakterijos, yra vieni seniausių mikroorganizmų Žemėje. Jų žydėjimas reiškia masinį dauginimąsi, o tai kelia pavojų sveikatai.
|
Taip yra todėl, kad kai kurios melsvabakterės išskiria toksiškas medžiagas. Melsvabakterės Baltijos jūroje dažniausiai žydi pakilus vandens temperatūrai, o tai ypač erzina turistus – kai pagaliau galima tikėtis geresnių sąlygų ilgai lauktoms maudynėms, kartu su jomis atsiranda ir kenksmingų bakterijų.
Deja, tai ne vienintelė priežastis. Į Baltijos jūrą patenka ir tarša iš žemės ūkio – pirmiausia trąšos, o nitratų ir fosfatų perteklius lemia per didelį maistinių medžiagų prisotinimą. Dėl to dauginasi ir melsvabakterės, ir dumbliai.
Kaip atpažinti melsvabakteres Baltijos jūroje?
Melsvabakterės ne visada matomos plika akimi, todėl pirmiausia atkreipkite dėmesį į paplūdimio pranešimus.
Raudona vėliava gelbėjimo stotyje rodo zoną, kurioje maudytis draudžiama, o tai gali būti bakterijų pasekmė. Melsvabakterų žydėjimas dažnai sukelia drumstą vandenį ir melsvai žalią spalvą. Taip pat gali atsirasti gleivėta plėvelė, primenanti išsiliejusius teršalus, pavyzdžiui, naftą. Vanduo taip pat skleidžia nemalonų, žuvies kvapą.
Kodėl melsvabakterės tokios pavojingos?
Dėl melsvabakterų žydėjimo išsiskiria kenksmingi toksinai. Maudymasis užterštame vandenyje gali sukelti sunkų virškinimo trakto apsinuodijimą. Simptomai yra pykinimas, vėmimas, viduriavimas, galvos skausmas ir net aukšta temperatūra.
Kraštutiniais atvejais kontaktas su melsvabakterėmis gali pažeisti kepenis ar nervų sistemą. Todėl, jei jaučiate tokius simptomus ir po maudynių jūroje, geriausia kreiptis į gydytoją. Melsvabakterės taip pat gali sukelti sunkias odos alergijas ir konjunktyvitą (akių junginės uždegimas).