PSO: žarnyno infekcijos protrūkį Europoje sukėlė nauja E. coli atmaina  (9)

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad mirtinos infekcijos protrūkio Europoje kaltininkė – nauja Escherichia coli bakterijos atmaina.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Preliminarūs genų sekos tyrimai leidžia manyti, kad ši atmaina – mutavusi dviejų skirtingų E. coli bakterijų forma, turinti mirtiną geną. Tai paaiškintų, kodėl infekcijos protrūkis Europoje yra toks didelis ir pavojingas, teigia organizacija.

PSO maisto saugumo ekspertė Hilde Kruse naujienų agentūrai AP teigė, kad tai „unikali atmaina, kuri iš pacientų iki šiol nebuvo išskirta“. Ji pridūrė, kad ši nauja atmaina pasižymi „įvairiomis savybėmis, darančiomis ją dar labiau užkrečiamą, be to, ji gamina daugiau toksinų“.

Iki šiol mutavusi E. coli atmaina susargdino daugiau kaip 1,5 tūkst. žmonių, 470 jų prasidėjo komplikacijos – sutriko inkstų veikla. 18 žmonių nuo infekcijos mirė. Tyrėjams iki šiol dar nepavyko nustatyti ligos priežasties.

H. Krues teigimu, tai, kad bakterija nuolat vystosi ir mainosi genais, nėra neįprastas dalykas. „Mikrobų pasaulyje labai daug judėjimo“, – tvirtino ji. Specialistė pridūrė, kad sunku paaiškinti, iš kur nauja atmaina atsirado, tačiau, anot jos, žmonių ir gyvūnų bakterijų atmainos lengvai mainosi genais, panašiai, kaip gyvūnų virusai, pavyzdžiui, Ebola, kartais patenka į žmonių organizmus. „Reiktų manyti, kad šaltinis – gyvūnai. Dauguma gyvūnų užsikrėtę įvairių tipų toksinus gaminančiomis E. coli“, – aiškino ekspertė.

Anot jos, naujoji bakterijos atmaina pasižymi savybėmis, darančiomis ją pavojingesne nei kitų tipų E. coli, o tai galėtų paaiškinti, kodėl infekcija iš esmės užsikrečia suaugę žmonės, dažniausiai – moterys. Įprastai sunkiomis ligos formomis serga vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės.

Tačiau ji įspėjo, kad švelnesnėmis ligos formomis sergantys žmonės nesikreipia į medikus, tad pareigūnai nežino, kokio masto iš tiesų yra ligos protrūkis. „Sunku pasakyti, kaip užkrečiama yra ši nauja E. coli atmaina, nes nežinome tikslaus nukentėjusiųjų žmonių skaičiaus“, – kalbėjo ji.

Šis protrūkis laikomas trečiu pagal dydį istorijoje, susijusių su E. coli, ir gali būti mirtiniausias. 1996 metais Japonijoje nuo infekcijos mirė 12 žmonių, daugiau kaip 12 tūkst. susirgo. 2000 metų protrūkis Kanadoje pareikalavo 7 aukų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (9)

Susijusios žymos: