Tai ne mokslinė fantastika. „Atrastas amžinas energijos šaltinis“ (Video) ()
Galima atspausdinti 3D spausdintuvu.
© Stop kadras | https://www.youtube.com/watch?v=j1MFgVgNG-k&t=2s
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kol pusė pasaulio kovoja dėl kiekvieno naujo ličio kilogramo, Kinijos mokslininkai padarė revoliucinį proveržį – jie pašalino problemiškiausią elementą iš akumuliatorių sudėties.
Šendženo pažangiųjų technologijų instituto tyrėjų komanda sukūrė biobateriją, kuri gamina energiją be ličio, kobalto ar kitų retųjų metalų. Vietoj to buvo panaudoti mikroskopiniai pagalbininkai – gyvos bakterijos.
Ličio ir kobalto trūkumas jau seniai nebėra vien ekonominė problema. Šių elementų gavyba eikvoja išteklius, teršia aplinką ir stabdo visos atsinaujinančios energijos pramonės plėtrą. Tačiau kinų inžinieriai rado elegantišką sprendimą: jei energijos nepatartina išgauti iš Žemės gelmių, ją reikia gauti iš gyvų organizmų vidaus. Ir tai ne mokslinė fantastika – technologijos jau veikia.
|
Bioakumuliatoriaus šerdyje yra elektroaktyviosios bakterijos „Shewanella oneidensis MR-1“.
Šie mikroorganizmai yra unikalūs tuo, kad savo gyvavimo ciklo metu jie gamina elektrą.
Mokslininkai juos įdėjo į specialų hidrogelį, pagrįstą alginatu (saugia medžiaga, gaunama iš dumblių) – jis apsaugo bakterijas ir padeda joms stabiliai dirbti.
Iš tiesų, hidrogelis su mikroorganizmais atlieka anodo (teigiamo akumuliatoriaus poliaus) vaidmenį, o antrasis hidrogelis su specialia chemine sudėtimi tarnauja kaip katodas (neigiamas polius). Tarp jų yra plona membrana, kuri praleidžia jonus ir uždaro grandinę.
Nuostabiausia, kad visą šią struktūrą galima atspausdinti 3D spausdintuvu. Prototipas yra ne didesnis kaip 20 mm skersmens ir 3,2 mm storio (maždaug didelės monetos dydžio), tačiau net ir jis generuoja pakankamai energijos, kad maitintų mažyčius įrenginius.
Tikrasis biobaterijų potencialas slypi nešiojamojoje elektronikoje, ypač medicininėje. Įsivaizduokite implantuojamus prietaisus, kurie stebi kraujospūdį, stimuliuoja audinius ir realiuoju laiku seka jūsų kūno sveikatą – visų jų nereikia įkrauti metų metus. Nereikia keisti baterijų, nenaudojamos toksiškos medžiagos, tik saugūs geliai ir mikroorganizmai.
Pasak kūrėjų, tokios biobaterijos atvers kelią naujoms kineziterapijos formoms, kai nervų galūnių ir raumenų stimuliacija vyksta ne iš išorinių prietaisų, o tiesiai iš kūno vidaus. Iš tiesų tai yra bioelektrinė harmonija – kai elektronika tampa gyvo audinio tąsa, o ne priešišku trukdžiu.
Jei technologijos vystysis (o perspektyvos yra itin optimistinės), pasaulis galėtų visiems laikams atsikratyti ličio karštligės, nešvarios kasybos ir problemų, susijusių su panaudotų baterijų utilizavimu. Tai ne tik vieno tipo baterijų pakeitimas kitomis – tai paradigmos pokytis. Energijos galima gauti ten, kur anksčiau jos neieškojome – dirvožemyje, vandenyje, gyvų organizmų viduje.
Kūrėjai dar neatskleidė bioakumuliatoriaus efektyvumo, tačiau jau aišku: pagrindinis pasiekimas yra ne megavatai, o paprastumas, ekologiškumas ir prieinamumas. Jokių kasyklų, jokių toksiškų atliekų, jokių retųjų metalų tiekimo sutrikimų. Tik bakterinis gelis, 3D spausdinimas ir viskas.