„Už tiek pinigų galėjome nupirkti 2 400 naikintuvų F-35!“ Į Europą ir vėl plūsta  ()

Remiantis duomenimis, ypač Italija, Čekija ir Prancūzija dujas vis dažniau perka iš Rusijos.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Yuri Shkoda (Free Pixabay license) | https://www.pexels.com/photo/industrial-metal-pipes-13100561/

Visi šio ciklo įrašai

  • 2025-03-30 „Už tiek pinigų galėjome nupirkti 2 400 naikintuvų F-35!“ Į Europą ir vėl plūsta  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nepaisant Rusijos karo prieš Ukrainą, pernai ES iš Rusijos importavo daugiau dujų. Palyginti su 2023 m., padidėjimas buvo 18 procentų, apskaičiavo ekspertų grupė „Ember“. Tai apima dujas, patekusias į ES dujotiekiais, ir suskystintas gamtines dujas (SGD).

Remiantis duomenimis, ypač Italija, Čekija ir Prancūzija dujas vis dažniau perka iš Rusijos. Importas ir toliau augs 2025 m., pridūrė ekspertų grupė. Tačiau analitikai teigia, kad tai nėra būtina, nes dujų paklausa ES nepadidėjo. Be to, 2024 m. dujų kainos išaugo beveik 60 procentų.

„Tai skandalas, kad ES vis dar importuoja rusiškas dujas“, – komentuoja Pawełas Czyżak iš „Ember“.

„Užuot investavusios į realias alternatyvas, tokias kaip atsinaujinantys energijos šaltiniai ir efektyvumas, kad sustabdytų importą iš Rusijos, valstybės narės leidžia pinigus brangiems SGD pajėgumams, kurie net nenaudojami“, – sako jis.

[Vokietija+Kuponas] Beprotiškas pasiūlymas! Tik 30,99€ už 21V akumuliatorinį genėtuvą su 2 baterijomis - nuostabus daiktas turintiems sodybą ir auginantiems augalus („Geevorks“)
1816 3

Puiki kaina!

Specialus kuponas

Iš Vokietijos

Ribotas kiekis

Su dviem akumuliatoriais

Išsamiau

Po Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą 2022 m. vasario mėn. ES įvedė daugybę sankcijų Rusijos energijos išteklių, tokių kaip anglis ir nafta, importui. ES šalys nori nutraukti dujų importą iš Rusijos iki 2027 m., tačiau šis planas nėra teisiškai įpareigojantis.

Nuo metų pradžios Ukraina nustojo leisti rusiškas gamtines dujas ir sustabdė dujų tranzitą vamzdynais per savo teritoriją. Tačiau suskystintos gamtinės dujos iš Rusijos vis dar importuojamos į ES. Draudžiamos tik investicijos į SGD projektus Rusijoje ir su šiais projektais susijęs eksportas. ES uostai taip pat negali būti naudojami Rusijos SGD transportavimui į trečiąsias šalis.

 

Europos Komisija šiuo metu rengia gaires, kaip palaipsniui atsisakyti Rusijos iškastinio kuro. Jos turi būti pristatytos artimiausiomis savaitėmis. ES energetikos komisaras Danas Jørgensenas Vokietijos dienraštyje „Handelsblatt“ kritikavo valstybių narių elgesį.

„Toliau pirkti iškastinį kurą iš Rusijos ir taip netiesiogiai užpildyti Putino karo skrynią yra visiškai nepriimtina“, – sakė jis. „Nuo karo pradžios iškastiniam kurui iš Rusijos išleidome tiek pinigų, kiek kainuotų 2400 naikintuvų F-35“, – pridūrė jis.

 

Didžiausi dujų tiekėjai ES šiuo metu yra Norvegija ir JAV. Kadangi Europai ir ateinančiais metais reikės dujų, Europos Komisija nori sustiprinti energetikos santykius su JAV. Jørgenseno teigimu, stengiamasi kiek įmanoma diversifikuoti šaltinius, tačiau alternatyvų SGD pirkimui nėra daug. Nepaisant įtemptų diplomatinių santykių su JAV, šiais klausimais galima diskutuoti, pridūrė politikas.

Tačiau, anot ekspertų grupės, tiekimo saugumas nebūtų garantuotas, jei ES iš viso nepirktų rusiškų dujų. „Ember“ perspėja, kad kiti užsienio šaltiniai taip pat tampa vis nestabilesni. Geopolitinė įtampa su JAV padidino riziką pasikliauti SGD tiekimu iš šios šalies.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(3)
(8)
(-5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()