Gali džiaugtis. Turi naujų baltojo aukso atsargų. Šis atradimas buvo tarsi laimėjimas loterijoje ()
Tai leistų tapti nepriklausomiems nuo išorės tiekimo, ypač nuo Kinijos.

© Earth Science and Remote Sensing Unit, Lyndon B. Johnson Space Center (Public Domain) | https://en.wikipedia.org/wiki/File:ISS021-E-8254_-_View_of_California.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ličio paklausa tokia didžiulė, kad šio elemento pasiūla neatsiliks. Paklausa pirmiausia kyla dėl jo naudojimo baterijų gamyboje ir nėra jokių požymių, kad ateinančiais metais ji sumažės. To kontekste amerikiečiai turi pagrindo džiaugtis, nes jiems pavyko rasti didelį baltojo aukso telkinį savo šalyje.
Raktas į ličio dėlionę gali būti ežeras, žinomas kaip Saltono jūra Kalifornijoje. Jis dirbtinis, nes buvo sukurtas žemės ūkio tikslams. Beveik tūkstančio kvadratinių kilometrų plotą užimantis ežeras kadaise buvo populiari turistų lankoma vieta Jungtinėse Valstijose. Dabar situacija yra visiškai kitokia, be kita ko, dėl didelės druskos ir pesticidų koncentracijos.
|
Tačiau turistinio pobūdžio problemos ir tragedija ten gyvenantiems organizmams nereiškia, kad Saltono jūra visiškai prarado savo vertę. Pasak mokslininkų, kurių darbą finansavo Jungtinių Valstijų energetikos departamentas, šio ežero dugne gali būti net 18 milijonų tonų ličio. Numatoma tokių išteklių vertė siektų net 540 mlrd. JAV dolerių. Didžiulės šio elemento paklausos laikais tokį fenomenalų atradimą galima palyginti su laimėjimu loterijoje.
JAV, nors ir turi prieigą prie daugelio vertingų elementų, ličio gavybos požiūriu nėra ant podiumo. Čia pirmauja Australija, Čilė ir Kinija. Amerikiečiams suradus ličio telkinį, aukščiausias reitingas tikrai gali pasikeisti. Įdomu tai, kad informacija, nurodanti Saltono jūros potencialą, pasirodė anksčiau, nors iš pradžių buvo manoma, kad joje yra apie 4 mln. tonų ličio.
Dabar kalbame apie daugiau nei keturis kartus didesnį kiekį – 18 mln. tonų. Jei visą ten esantį litį pavyktų išgauti ir panaudoti elektromobilių akumuliatoriams gaminti, resursų užtektų 382 mln. transporto priemonių. Dar svarbiau būtų tai, kad tokia suma leistų amerikiečiams tapti nepriklausomiems nuo išorės tiekimo, ypač nuo Kinijos.
Bet ar JAV jau gali šauti šampaną? Nebūtinai. Pirma, ekspertai ten turės susidoroti su tam tikrais apribojimais, pavyzdžiui, būtinybe gręžti gilius geoterminius gręžinius, nes ličio turtingas sūrymas yra sunkiai pasiekiamame gylyje. Be to, tolesniam tokių išteklių apdorojimui reikės didelių vandens kiekių, o visas procesas gali turėti neigiamos įtakos vietinei aplinkai ir netgi pakurstyti nepageidaujamą seisminę veiklą. Vis dėlto neatrodo, kad amerikiečiai galėtų sau leisti praleisti tokią didžiulę galimybę.