„Rusijos dujoms amen“ (Video) ()
Ekspertų teigimu, reikia greitų veiksmų.
© Stop kadras | https://www.youtube.com/watch?v=1QBCHrER0vg&t=36s
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Europos Komisija pateikė veiksmų planą, kaip visiškai atsisakyti rusiško iškastinio kuro. Dujų importas iš Rusijos pagal naujas ilgalaikes sutartis ir esamas trumpalaikes sutartis bus uždraustas ne vėliau kaip iki 2025 m. pabaigos, rašo „Reuters“. Europos Komisija skaičiuoja, kad dėl to iki metų pabaigos Rusijos dujų tiekimas sumažės trečdaliu. Visas likęs rusiškų dujų importas turi būti palaipsniui nutrauktas iki 2027 m. pabaigos. Taip pat bus imtasi veiksmų prieš vadinamąjį šešėlinį laivyną, per kurį Rusija apeina sankcijas ir naftos kainų viršutinę ribą.
Šis veiksmų planas yra 2022 m. parengto „REPower EU“ plano dalis, kai Europos Sąjunga nusprendė tapti nepriklausoma nuo Rusijos tiekimo, susidūrusi su plataus masto invazija į Ukrainą.
|
„Gerai, kad Europos Komisija laikosi 2022 m. „REPower EU“ priimto tikslo ir teikia pasiūlymus, kuriais siekiama, kad ES taptų nepriklausoma nuo Rusijos dujų tiekimo, nors gaila, kad tai vyksta su kelių mėnesių vėlavimu“, – teigia Europos užsienio santykių tarybos ekspertas dr. Szymonas Kardaśas iš Varšuvos universiteto. Europos Komisija iš pradžių įsipareigojo pateikti veiksmų planą per pirmąsias 100 naujosios kadencijos dienų. Dr. S. Kardaśas priduria, kad greitas Komisijos pasiūlymo priėmimas yra svarbus atsižvelgiant į artėjančią karo Ukrainoje pabaigą.
„Kuo arčiau taikos derybų, tuo mažiau valstybės narės gali būti linkusios įvesti daugiau apribojimų Rusijai. Balsai, raginantys grįžti prie „įprasto verslo“, gali tapti vis garsesni“, – priduria jis.
Panašiu tonu kalba ir Energetikos ir klimato tyrimų programos vadovas Michalas Smolenas, teigdamas, kad geopolitinė situacija šiandien yra sudėtingesnė nei 2022–2024 m. „Jei konfliktas prie mūsų rytinės sienos deeskaluosis arba bus įšaldytas, balsai už mažiau kategorišką požiūrį į rusiškų dujų ar branduolinio kuro importą gali skambėti ne tik atvirai prorusiškose sostinėse. Išgirsime apie patrauklią kainą, gana mažą riziką, susijusią su ribotu importo kiekiu, ir galbūt net apie kai kurių ekonominių ryšių su Rusija atkūrimo pagrindimą. Visiško atsisakymo rusiškų energetinių išteklių problemos nepadeda spręsti ir pastarųjų mėnesių JAV politika, verčianti kritiškai vertinti ir šią tiekimo kryptį“, – sako Michalas Smolenas.
Jis pridūrė, kad vis dar neaišku, ar valstybės narės parodys pakankamai ryžto užbaigti Rusijos energijos importo laipsniško atsisakymo procesą, net jei atitinkami ES reglamentai bus priimti ateinančiais mėnesiais.
Dr. Szymonas Kardaśas pažymi, kad Komisijos pasiūlyme nėra jokių perspektyvų pasiekti sutarimą dėl dujų importo iš Rusijos embargo, kuris būtų labiausiai pageidaujamas sprendimas. „Tačiau tam reikalingas visų valstybių narių vienbalsiškumas. Tokiu atveju EB turėtų kuo plačiau naudoti prekybos politikos priemones, kurios priklauso išimtinei ES kompetencijai. Todėl dideli Rusijos dujų tarifai arba importo kvotos galėtų būti žingsnis teisinga linkme“, – priduria jis.
Tačiau detalės apie tai, kaip Europos Komisija nori užtikrinti atsisakymą rusiškų dujų iki 2027 m. pabaigos, bus žinomos tik birželį. Šiuo metu EK pareiškia, kad rusiško iškastinio kuro importo atsisakymas bus „laipsniškas ir gerai koordinuotas“.
Valstybės narės iki metų pabaigos turi pateikti nacionalinius planus, kuriuose būtų nurodyta, kaip jos palaipsniui atsisakys rusiško iškastinio kuro tiekimo. Kaip pažymi Komisija, tai skirta padėti atsižvelgti į atskirų valstybių narių ypatumus.
„Pati nacionalinių planų atsisakyti rusiško iškastinio kuro idėja atrodo gera. Tai leidžia užfiksuoti tam tikros šalies charakteristikas ir nustatyti, kaip atskiros šalys gali tapti nepriklausomos nuo Rusijos. Planai taip pat gali būti Komisijos spaudimo metodas. Bus blogiau, jei su jais bus elgiamasi kaip su būdu perkelti atsakomybę šalims ir nuslėpti Komisijos nuo tikslo įgyvendinimo“, – sako dr. S. Kardaśas.
Įgyvendindami „REPowerEU“, mes diversifikavome savo energijos tiekimą ir smarkiai sumažinome buvusią Europos priklausomybę nuo rusiško iškastinio kuro. Antradienį Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, kad Europai laikas visiškai nutraukti energetikos ryšius su nepatikimu tiekėju.
Kaip pažymi dr. Szymonas Kardaśas, pastarųjų metų sėkmė turėtų motyvuoti toliau siekti nepriklausomybės nuo Rusijos iškastinio kuro. „ES dujų importas sumažėjo tris kartus, o tai yra didžiulis pasiekimas, net ir nepaisant nedidelio padidėjimo 2024 m. Mums liko nedaug ką nuveikti, ypač atsižvelgiant į SGD rinkos plėtros perspektyvas“, – aiškina jis.
Europos Komisija primena, kad 2021 m. ES importavo 150 mlrd. kubinių metrų. Rusijos dujų kiekis 2024 m. siekė 52 milijardus kubinių metrų, o RF dujų dalis sumažėjo nuo 45 procentų. iki 19 procentų. Naftos atveju Rusijos dalis 2022 m. pradžioje siekė 27 procentus. ir šiuo metu – 3 proc. Savo ruožtu, kaip sankcijų dalis, buvo uždraustas anglies importas.
„Net jei pastaraisiais metais mums pavyko daugiau nei perpus sumažinti ES ekonomikos priklausomybę nuo Rusijos SGD, tolesnis dujų importas iš Rusijos mums kelia grėsmę. Tai daro ekonomiką priklausomą nuo to, kaip vystysis ginkluotas konfliktas“, – naujienų agentūrai DGP sako Reformų instituto viceprezidentė Zofia Wetmańska. Ji priduria, kad savo ruožtu degalų importas iš kitų šalių, esant dabartinei neapibrėžtai geopolitinei situacijai, iš tikrųjų silpnina ES atsparumą sisteminiams sukrėtimams.
„Europos Komisijos pateiktame „kelio žemėlapyje“ pagrįstai daugiausia dėmesio skiriama dujų įsigijimo krypčių diversifikavimui ir nepriklausomybei nuo tiekimo iš Rusijos, tačiau ilgalaikis energetinis saugumas bus užtikrintas tik nuosekliai įgyvendinant Europos žaliajame kurse arba Konkurencingumo kompase numatytus veiksmus“, – priduria Zofia Wetmańska.
Pasak Reformų instituto viceprezidentės, naujos sutartys su JAV yra skirtos tapti alternatyva rusiškoms dujoms. „Tai reiškia faktinį rizikos tipo pasikeitimą – nuo kovos už saugumą pereiname prie kovos už ekonominį stabilumą.Nėra geresnio argumento už skubų dekarbonizacijos spartinimą – nuo to tiesiogiai priklauso mūsų ekonomikos konkurencingumas“, – priduria Zofia Wetmańska.
„REPowerEU“ planą Europos Komisija pristatė 2022 m. gegužės mėn. Jis buvo sukurtas po Rusijos invazijos į Ukrainą, kai Europos Sąjunga nusprendė palaipsniui tapti nepriklausoma nuo rusiškų dujų, naftos ir anglių importo. Tai turėjo būti pasiekta ne tik įvairinant tiekimo šaltinius, bet ir spartinant perėjimą nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių energijos šaltinių.