Pisuarų problema. Mokslininkai pasiūlė naują dizainą. Išspręstų opią problemą ()
Mokslininkai teigia, kad naujos pisuarų konstrukcijos galėtų apsaugoti nuo milijono litrų šlapimo, kuris galiausiai atsiduria ant grindų.

© Vaterlo universiteto nuotr. (Asmeninis albumas)
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Dėl dabartinės pisuarų formos JAV kasdien ant viešųjų tualetų grindų ir sienų ištykšta apie 1 mln. litrų šlapimo – todėl kyla higienos problemos ir nemalonūs kvapai.
Tačiau balandžio 8 d. žurnale „PNAS Nexus“ paskelbtame naujame tyrime mokslininkai pasiūlė naują pisuarų dizainą, kuris galėtų gerokai sumažinti šią problemą ir pagerintų viešųjų tualetų higieną bei sumažintų valymo išlaidas.
Pisuarai nedaug tepasikeitė nuo tada, kai XIX a. dėl sparčiai augančių miestų visuomenės sveikatos reformų išpopuliarėjo Europoje. Dabar vien JAV yra apie 56 mln. viešųjų tualetų.
„Pisuarai yra pagrindinis viešųjų erdvių elementas, tačiau jų dizainas iš esmės nesikeitė daugiau nei šimtmetį, – rašo tyrėjai. – Naudojantis pisuarais dažnai susidaro nemažai purslų, nes šlapimo lašeliai, atsitrenkę į pisuarą, keliauja atgal ant grindų ir pisuaro naudotojo.“ Šie purslai yra terpė bakterijoms daugintis, todėl viešuosiuose tualetuose atsiranda blogas kvapas ir gali plisti ligos.
|
„Ant pisuarų paviršių bakterijų koncentracija yra gerokai didesnė nei įprastuose tualetuose, o ant aplinkinių grindų – didžiausia“, – pastebi tyrėjai.
Dėl tokio didelio šlapimo išsitaškymo lygio reikia dažnai valyti, o tam sunaudojama daug vandens – be to, tai nemalonus darbas darbuotojams, ir gana brangus.
Kai kuriuose tualetuose bandoma su tuo kovoti naudojant pisuarų ekranus, kilimėlius ar net lipdukus, nurodančius, kur nukreipti šlapimą. Nustatyta, kad Amsterdamo Schipholio oro uoste naudojant tokius lipdukus, taškymasis sumažėjo 50–80 proc., o valymo išlaidos sumažėjo 8 proc.
Nauji modeliai
Siekdama išspręsti šias problemas, mokslininkų komanda sukūrė skysčių fizikos modelį, demonstruojantį, kaip skysčio srovė tykšta atsitrenkusi į tokį paviršių kaip pisuaro nugarėlė, ir eksperimentiškai patikrino šiuos modelius purkšdama skystį į paviršius įvairiais kampais.
Jie imitavo šlapimo srovę, sukurdami „pseudošlaplės antgalį“, kurio vidinė geometrija buvo tokia pati kaip žmogaus šlaplės, ir naudojo dažytą skystį, kad galėtų geriau nustatyti, kur sklinda purslai.
Jie nustatė, kad kai šlapimo srovė į paviršių patenka mažesniu nei 30 laipsnių kampu, purslų atsitrenkimo lygis sumažėja tik iki 1,4 proc. tradicinio pisuaro konstrukcijos lygio.
Remdamiesi šiais modeliais jie sukūrė dvi naujas pisuarų formas, kurias pavadino „Cornucopia“ ir „Nautilus“. „Cornucopia“ šiek tiek primena viešąją šiukšliadėžę, o „Nautilus“ puikiai atrodytų avangardinių baldų parduotuvėje.
Tyrėjų sukurtuose „Cornucopia“ ir „Nautilus“ dizainuose gerokai sumažėjo šlapimo purslų, o „Cornucopia“ buvo geriausias. Tačiau „Nautilus“ laikomas idealiausiu dizainu dėl savo aukščio, kuris leistų žemesniems žmonėms, įskaitant vaikus ar vežimėliuose sėdinčius asmenis, lengviau juo naudotis. Be to, jo didesnę ertmę būtų lengviau valyti ir jis būtų labiau pakantus prastam nutaikytojui, todėl šis dizainas būtų tinkamas naudoti ir laivuose ar lėktuvuose.
Tyrėjai teigia, kad jei „Nautilus“ pakeistų 56 milijonus pisuarų JAV, kasdien ant grindų nenutikštų apie 1 milijonas litrų šlapimo. Darant prielaidą, kad išsitaškiusiam šlapimui išvalyti reikalingas vandens kiekis yra maždaug 10 kartų didesnis už šlapimo kiekį, kasdien būtų galima sutaupyti apie 10 mln. litrų gėlo vandens.
Plačiai pritaikius šiuos pisuarų dizainus „būtų sutaupyta daug žmogiškųjų išteklių, išlaidų, valymo chemikalų ir vandens – o tai turėtų didelį poveikį šiuolaikinei visuomenei, nes pagerėtų tvarumas, higiena ir prieinamumas“, – rašo mokslininkai.
Parengta pagal „Live Science“.