Sukurtas įrenginys, leidžiantis skirti spalvas aklumą spalvoms turintiems žmonėms
(4)
Neilas Harbissonas yra menininkas, nuo pat gimimo neskiriantis spalvų. Šis sutrikimas vadinamas achromatopsija. Tačiau dabar ši negalia "ištaisyta" - tam panaudotas kibernetinis įtaisas "Eyeborg". Prietaisas konvertuoja 360 skirtingų spalvų į skirtingus garsus. Anksčiau Dartingtono Menų Koledžą baigęs menininkas tapė tik juodai baltus paveikslus. Tačiau prieš tris metus jis pradėjo bendrauti su kibernetikos ekspertu Adamu Montandonu, kuris priėmė iššūkį sugrąžinti žmogui spalvinį regėjimą.
Montandonas sugalvojo pasinaudoti principu, jog kiekviena spalva yra tiesiog skirtingo dažnio elektromagnetinės bangos. Violetinės spalvos šviesos dažnis yra aukščiausias, raudonos - žemiausias. Tiesa, žmogui apie tokius aukštus dažnius informacijos perteikti tiesiogiai negalima, todėl mokslininkas nusprendė skirtingas spalvas konvertuoti į skirtingo dažnio akustinius garsus.
Pirmasis sukonstruotas įrenginys buvo gan primityvus ir leido menininkui "girdėti" tik šešias spalvas. Tačiau dabartinis modelis yra daug sudėtingesnis ir leidžia naudotis 360 spalvų palete.
"Eyeborg" sistemą gamina "HMC Interactive", Plimute (Anglija) esanti kompanija. Sistema susideda iš ant galvos uždedamos skaitmeninės vaizdo kameros, kuri nuskaito tiesiai prieš ją easnčio vaizdo spalvas. Kamera sujungta su kuprinėje nešiojamu kompiuteriu, kuris konvertuoja spalvas į atitinkamo dažnio garso bangas. Tada kompiuteris persiunčia kiekvieną spalvą atitinkantį garsą į ausinę.
Naujovės kūrėjas tikisi, jog sistemą laikui bėgant pavyks sumažinti iki tipinio MP3 grotuvo dydžio.
Harbissonui kiek pasisekė, jog praeityje šiek tiek domėjosi muzika. Vaikystėje jis grojo pianinu, ir tai jam leido greitai priprasti prie garsų įvairovės. "Šie skirtingi garsai yra tarsi pianino akordai ir gamos. Aš tarsi kuriu piešinius pianinu", pasakoja menininkas. Jis "Eyeborg" nešiojasi ir kasdieniniame gyvenime. "Aš jau pripratau prie visų garsų. Tai kiek triukšminga, tačiau triukšmas ne didesnis nei intensyvaus eismo gatvėje".
Garsai nesusilieja į kakofoniją - chaotišką garsų mišinį, nes mažytė vaizdo kamera turi labai siaurą apžvalgos kampą ir užfiksuoja tik tai, kas yra tiesiai priešais žmogaus akis. Dėl šios priežasties Harbissonas nevairuoja - šviesoforo šviesos yra per daug toli kad būtų patogu naudotis įrenginiu vairuojant.
Pateikiame dailininko paveikslų galeriją. Juodai-balti piešiniai yra iš tų laikų, kai jis piešė nenaudodamas pagalbinio įrenginio.