Kaip veikia išmaniųjų telefonų dvigubos kameros: septyni panaudojimo variantai (4)
iPhone 7 Plus pristatymas veikiausiai paspartins dvigubos kameros tapimą išmaniųjų telefonų standartu. Tačiau išmaniuosiuose telefonuose jos buvo pasirodžiusios ir anksčiau. HTC, Huawei, LG ir daugelis kitų kompanijų jau seniai eksperimentuoja su jomis, siūlydamos visiškai skirtingus dviejų greta sumontuotų kameros modulių panaudojimo variantus. Vartotojų sąmonėje tai tėra „dvigubos kameros“, tarp kurių skirtumų nedaug, nors įvairių gamintojų konstrukcija gali skirtis iš esmės. Peržvelgėme daugybę katalogų ir aptikome keturias dešimtis išmaniųjų telefonų modelių, turinčių septyniomis skirtingomis technologijomis pagamintas dvigubas kameras. Pabandykime susigaudyti šioje įvairovėje.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
3D kameros
Istoriškai tai – pirmasis dviejų kamerų vienoje išmaniojo telefono korpuso pusėje panaudojimo būdas. Viskas paprasta: tuo pat metu fotografuojant dviem rakursais, gaunamas trimatis vaizdas, kaip žmogaus akyse.
Sugalvojo jį kompanija, kuri dabar jokių asociacijų su dvigubomis kameromis nekelia – tai Samsung. Dar 2007 metų liepą (tai yra, daugiau nei prieš devynis metus) Pietų Korėjoje ji pradėjo pardavinėti telefoną SCH-B710. Jo dvigubos kameros skyra dabar (o ir tada) kelia juoką – 1Mp, tačiau ja buvo galima filmuoti 3D.
Kino teatruose pasirodžius „Avatarui“, 3D tapo madinga, ir per kelis metus Sharp, HTC ir LG išleido savo išmaniųjų telefonų, galinčių filmuoti 3D režimu, modelius – Aquos SH-12C/SH80F, EVO 3D, Optimus 3D / 3D Cube / 3D Max. Visgi 3D technologija išmaniuosiuose telefonuose neprigijo (labiausiai – dėl savo netobulumo), ir dvigubos kameros telefonuоse buvo primirštos.
Visgi 3D skamba labai moderniai, tad retkarčiais atsiranda gamintojų, kurie bando iš to išspausti sau naudos. Pavyzdžiui, 2017 m. „Huawei“ pristatė flagmaną „Honor V9“ - jis turi dvigubą galinį 12 megapikselių modulį kurio vienas iš jutiklių yra monochrominis, o antrasis – spalvotas. Jau pristatymo metu „Huawei“ tikino, kad „Honor V9“ yra „pirmasis išmanusis telefonas su dviguba 3D modeliavimo kamera“. Be 3D nuotraukų sukūrimo galimybės, gamintojo atstovas pažadėjo, kad jas bus galima iš karto spausdinti 3D spausdintuvu.
Pagrindinė ir pagalbinė kamera
2014 metais HTC grįžo prie dvigubų kamerų, tačiau jau be 3D nuotraukų. Antroji kamera iš lygiaverčio fotografavimo proceso dalyvio tapo asistentu, padedančio nustatyti atstumą iki fotografuojamo objekto. Taip galima kokybiškiau keisti padarytos nuotraukos fokusą ir sumažinti fono ryškumą.
Kritikai įsitikinę, jog tai viena iš bereikalingiausių galimybių, nors kai kam turbūt ir praverčia.
Pirmą kartą tokia kamera atsirado HTC One (M8) ir paskui pakartota daugelyje modelių: One (M8) for Windows, One (M8 EYE), One M8S, One M9+, Butterfly 2 ir Butterfly 3.
Nepaisant beprasmiškumo, tokios kameros atsirado daugelio kitų gamintojų išmaniuosiuose telefonuose: ZTE panaudojo jį Axon serijoje ir nebrangiame Grand X Max 2 planšetofone, smūgiams atsparių mobiliųjų telefonų gamintojas AGM pasirinko šį variantą savo flagmanui X1, Xiaomi tokią kamerą įmontavo Redmi Pro.
Tokią pačią veikimo schemą pasirinko ir Maysun Rusijoje parduodamas kaip DEXP Ixion X355 Zenith, o kitose šalyse – kaip i-mobile IQ Z Pro (Tailande) ir Xolo Black (Indijoje).
Na, o Lenovo prieš metus įtaisė pagalbinės ir pagrindinės kameros porą ant priekinės Vibe S1 pusės, taip sukurdama pirmąjį pasaulyje išmanųjį telefoną su dviem priekinėmis kameromis.
Daugiau šviesos ir daugiau pikselių
2014 metų gruodį Huawei pristatė pirmąjį savo išmanųjį telefoną su dviem kameromis – Honor 6 Plus.
Jame įmontuotos dvi visiškai vienodos 8 Mp kameros – du jutikliai sugauna dvigubai daugiau šviesos, tad galima daryti geresnes fotografijas prietemoje. Be to, Huawei sugalvojo, kaip dvi kameras galima panaudoti vaizdo raiškumui padidinti ir gaunamos nuotraukos yra 13 Mp. Fono ryškumą sumažinti irgi buvo galima.
Toks dviejų kamerų naudojimo scenarijus didelės sėkmės nesusilaukė ir kituose modeliuose nebuvo taikytas, tačiau atsižvelgdama į Honor 6 Plus klaidas, po pusantrų metų Huawei sukūrė kamerą P9.
Paprasti ir infraraudonieji moduliai
Egzotiškiausias dviejų išmaniojo telefono kamerų naudojimo variantas – naudoti jas ne kartu. Įprasta kamera veikia kaip įprasta kamera, o infraraudonoji naudojama telefono atrakinimui akies rainele.
Šiam tikslui infraraudonoji kamera tinka daug geriau, nes gali apšviesti rainelę žmogui nematomais IR spinduliais, nesukeldama diskomforto. Paprastai tokios dvigubos kameros būna frontalinės, nes vargu ar žiūrėsite į telefono dangtelį, kad jį atrakintumėte.
Akies rainelė IR skeneriai naudojami dviejose Fujitsu Arrows NX kartose (F-02H ir F-04G), Microsoft flagmanuose (Lumia 950 ir 950XL), Samsung (Galaxy Note 7) ir Homtom (HT10).
Tačiau infraraudonosios ir įprastos kameros pora kartais būna ir ant galinės pusės. Tokia schema naudojama Samsung Galaxy Tab Iris planšetėje, išskirtiniame gaminyje Indijos korporacijų rinkai (ja pagal rainelę identifikuojamas ne įrenginio naudotojas, o klientas) ir Lumigon T3 (nes danų kompanija nusprendė panaudoti IR kamerą kaip naktinio matymo kamerą, tik sunku suprasti, kokia to prasmė?).
Spalvota ir nespalvota kamera
2015 metų rugpjūtį QiKU (bendra Coolpad ir Qihoo360 įmonė, dabar – Qihoo360 padalinys 360 mobile) pristatė išmanųjį telefoną Q Terra, kuriame siūlomas naujas dvigubos kameros naudojimo būdas.
Kompaniją įtaisė du vienodos raiškos jutiklius – spalvotą ir nespalvotą. Taip sugaunama daugiau šviesos (netgi daugiau, nei Honor 6 Plus – nespalvotąjį jutiklį pasiekiančios šviesos nesugeria spalvos filtrai), ir naktinės nuotraukos pagerėja.
Tą pačią schemą panaudojo Huawei savo flagmanuose P9, P9 Plus, Honor V8 ir Honor 8. Savo išradimo nepamiršo ir 360 mobile, bei panaudojo jį Q5 ir Q5 Plus modeliuose. Galiausiai, bendrame Coolpad ir LeEco kūrinyje, išmaniajame telefone Cool 1, irgi panaudota spalvotos ir nespalvotos kameros pora.
Įprasta ir plataus kampo kamera
2015 metų spalio 1 dieną LG anonsavo V10. Tarp kitų įdomybių – papildomas ekranas, apsaugotas metalinis korpusas – dviguba priekinė kamera kažkaip netgi pasimetė. O juk būtent su V10 korėjiečiai pademonstravo šios technologijos įsivaizdavimą: du skirtingo apžvalgos kampo moduliai.
Vienas skirtas vienasmenėms asmenukėms, o kitas – grupinėms. Idealus sprendimas mėgstantiems asmenukes. Išbandyti tokios kameros galimybes galima ir dabar LG V10 pardavinėjamas už kelis šimtus €. Vėliau ši kombinacija naudota ir galiniuose skydeliuose (G5, X Cam).
O neseniai anonsuotame ir kur kas brangesniame planšetofone LG V20 porinės kameros įtaisytos ir priekinėje ir galinėje pusėje, ir abiejose porose naudojama įprasta ir plataus kampo kamera. Tad galima mėgautis ne tik įvairiomis asmenukėmis, bet ir fotografuoti panoraminius arba paprastus vaizdus.
„Pirmajame pasaulyje apsaugotame išmaniajame telefone su veiksmo kamera“ Kyocera DuraForce Pro irgi naudojamas įprastos ir plataus kampo kameros derinys.
Optinis priartinimas ir ką pasiūlė iPhone 7 Plus
Logiškas LG idėjos išplėtojimas – dviguba iPhone 7 Plus kamera. Čia irgi naudojai du moduliai su skirtingu apžvalgos kampu, tačiau vietoje plačiakampės kameros, įprastos kameros kompanijoje atsidūrė teleskopinė.
Taip buvo realizuotas priartinimas be korpuso storio didėjimo ir daugybės viena kitos atžvilgiu judančių lęšių panaudojimo. Be to, Apple neatsisakė fono ryškumo sumažinimo funkcijos, kas buvo įprasta dviems kameroms dar iki modelių su pagalbine papildoma kamera.
Apple dvigubos iPhone 7 Plus kameros charakteristikos įdomios: kaip jau minėta, vienos iš jų objektyvas plačiakampis ( židinio nuotolis 28 mm, diafragma f/1.8), o kitos objektyvas teleskopinis (židinio nuotolis 56 mm, diafragma f/2.8).
Taip plačiakampė kamera surenka daugiau šviesos, o teleskopine galima vaizdą priartinti 2× be kokybės nuostolių, tačiau tada gaunama daug mažiau šviesos. Tai kaip gi įgyvendintas optinis padidinimas, kai negana šviesos arba fotografuojant iš arti (makro režimu)?
Viskas paprasta: telefonas pats nusprendžia, kurią kamerą kada naudoti. Kai nepakanka šviesos, arba fotografuojant iš arti, iPhone 7 Plus naudoja plačiakampį objektyvą ir vietoje optinio didinimo naudoja skaitmeninį.
Kadangi plataus kampo vaizdas apkarpomas, o vaizdas stabilizuojamas, kokybė suprastėja nežymiai. Veikiausiai kompanijoje nutarė, kad nedideli kokybės nuostoliai mažesnė blogybė už visai tamsų vaizdą. Be to, teleobjektyvu nefotografuojama makro iš taip arti, kaip tai galima plačiakampiu.
Įdomu, kad fotografuojant įprastai, abi kameros veikia drauge ir fotografija suklijuojama iš abiejų kamerų vaizdo.
Tarkime, jei fotografavimo sąlygos prastos, vaizdo apdorojimo lustas gali paimti šviesias kadro sritis iš teleskopinės kameros, o tamsias — iš plačiakampės. Taip pasiekiamas platesnis dinaminis spalvų diapazonas ir tiksliau perteikiamos spalvos. Analogiškai veikia ir ryškumo mažinimo efektas, kuis, nors ir atliekamas programiškai, tačiau remiasi abiejų kamerų ryškumo matavimais ir priekinio plano nustatymu.
Štai ir visi dabar egzistuojantys dvigubos kameros panaudojimo būdai.
Kuris iš dvigubos kameros panaudojimo variantų jums atrodo naudingiausias? Išsakykite savo nuomonę komentaruose. Jei kurį nors modelį pamiršome ar netiksliai aprašėme kokias nors technines detales, irgi parašykite.