„Prašome atrakinti telefoną.“ Kai jie to paprašys, atsakykite štai taip ()
Pastaruoju metu vis dažniau kyla klausimas, ar policijos pareigūnai turi teisę reikalauti, kad pilietis atrakintų savo išmanųjį telefoną. Ši situacija paliečia svarbius teisinius ir etinius aspektus, ypač pabrėžiant privatumo ir pagrindinių piliečių teisių apsaugą. Norint išsiaiškinti, kaip derėtų elgtis tokioje situacijoje, verta pasitelkti eksperto įžvalgas.

© Porapak Apichodilok (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/person-standing-while-using-phone-369376/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Varšuvos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto profesorius Szymonas Pawelecas pabrėžia, kad vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Vis dėlto, jis atkreipia dėmesį į vieną esminių teisės principų: draudimą versti asmenį duoti parodymus prieš save. Šis principas yra vienas iš teisingo baudžiamojo proceso ramsčių.
Jūsų teisė atsisakyti atrakinti telefoną
Remiantis galiojančiais įstatymais, policijos pareigūnai neturi įgaliojimų įpareigoti asmenį atrakinti savo mobilųjį įrenginį. Ši nuostata galioja net ir tais atvejais, kai asmuo yra įtariamas padaręs nusikaltimą. Ekspertas pažymi, kad šioje situacijoje teisė veikia piliečio naudai, analogiškai kaip ir apklausos metu, kuomet niekas negali būti priverstas atsakyti į klausimus, galinčius jam pakenkti. Todėl, jei pareigūnas prašo atrakinti jūsų telefoną, turite teisę tvirtai atsakyti: „Atsisakau atrakinti savo telefoną“.
|
Vis dėlto, svarbu pabrėžti, kad tam tikromis aplinkybėmis tyrimo institucijos gali ieškoti būdų prieiti prie reikiamų duomenų be įtariamojo ar sulaikytojo sutikimo. Profesorius S. Pawelecas atkreipia dėmesį, kad pilietis turi teisę atsisakyti tokio prašymo. Tačiau tokio atsisakymo galimos pasekmės ir galimybė apskųsti dėl to atliktus veiksmus yra atskira ir sudėtinga tema, kuri priklauso nuo konkrečių įvykio aplinkybių.
Galimos atsisakymo pasekmės
Atsisakymas atrakinti telefoną tam tikrais atvejais gali lemti asmens sulaikymą iki 48 valandų. Nors pareigūnai neturi teisės fiziškai priversti atrakinti įrenginį, tokia situacija gali sukelti įtarimų, pavyzdžiui, dėl telefono galimos vagystės. Jei pareigūnas paprašo pateikti telefono IMEI numerį, o asmuo to nepadaro, gali būti pritaikytas minėtas laikinas sulaikymas. Kita vertus, pakaktų, jei ant telefono korpuso būtų originalus lipdukas su IMEI kodu, leidžiantis pateikti reikiamą informaciją neatrakinant įrenginio. Vis dėlto, anoniminių šaltinių teigimu, praktikoje piliečiai retai sulaikomi vien dėl šios priežasties.
Jei atsisakoma atrakinti telefoną, siekiant nuslėpti jame esantį IMEI kodą, policija gali konfiskuoti įrenginį, jei kyla pagrįstas įtarimas, kad jo atmintyje yra nusikaltimo įrodymų. Tokiu atveju asmuo gali pats sau pakenkti, nes telefono atgavimo procesas gali užtrukti – jis taps įrodymų dalimi. Vienintelė galimybė atgauti įrenginį tokiu atveju būtų kreiptis į teismą su skundu. Jei teismas nuspręs, kad sulaikymas buvo nepagrįstas, telefonas bus grąžintas savininkui.
Apibendrinimas
Apibendrinant, galima teigti, kad policijos pareigūnai neturi teisinio pagrindo reikalauti, jog pilietis atrakintų savo išmanųjį telefoną, nebent tam yra aiškus ir konkretus teisinis pagrindas. Asmuo turi teisę atsisakyti tai padaryti, net jei įrenginyje yra informacijos, kuri galėtų būti panaudota prieš jį. Niekas negali priversti asmens atlikti veiksmų, kurie galėtų jam pakenkti baudžiamajame procese.