„Google“ be paaiškinimų atmetė programėlę, skirtą kovai su koronavirusu: kas vyksta? (0)
Neseniai Irano vyriausybė išleido programėlę, kuri, kaip teigiama, gali aptikti naująjį koronavirusą. Įdomu tai, kad ji iš „Google Play“ parduotuvės oficialiai buvo pašalinta netrukus po jos išleidimo. Tačiau prieš pašalinimą ji buvo parsisiųsta 4 mln. kartų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Remiantis pranešimais, galima SARS-CoV-2 aptikimo programėlė vadinasi „AC19“. Irano vyriausybė praėjusią savaitę patalpino programėlę į programėlių parduotuvę ir SMS žinute paprašė Irano žmonių ją įsidiegti. Teigiama, kad šios programėlės tikslas – sumažinti apkrovimus ligoninėms. Tačiau kai kurie vartotojai mano, kad programėlė yra kenkėjiška arba šiukšlinė Irano vyriausybės aplikacija. Yra manančių, kad šalies vyriausybė taip nori stebėti žmones – ir pasiekti jų asmeninius duomenis.
Iki šiol „Google“ nepateikė jokio paaiškinimo, kodėl programėlė buvo pašalinta. Tačiau esama pranešimų, kad taip nutiko todėl, jog programėlė buvo klaidinanti.
Norėdamas patvirtinti ar atmesti įtarimus, „ESET“ kenkėjiškų programų tyrėjas Lukas Stefanko atliko programėlės analizę – tačiau ištyrus jos APK failą, paaiškėjo, kad programėlė nėra kenkėjiškas „Trojos arklys“ ar šnipinėjimui skirta programinė įranga.
„AC19“ nepasižymi įtartinu elgesiu, ir kaip ir kitos įprastos „Android“ programėlės, turi teisę prašyti prieigos prie vietinių telefono duomenų. Be to, turint omenyje, kad programėlė susijusi su sveikata, tokių leidimų prašymas (greičiausiai jie susiję su telefono numeriu) nėra netinkamas“, – rašo L.Stefanko.
„AC19“ kūrė ne pati Irano vyriausybė tiesiogiai – projektas buvo perduotas „Smart Land Strategy“, kuri kūrė programėles Irano valdžiai ir anksčiau. Kompanija yra išleidusi dvi susirašinėjimo programėles, kurios traktuojamos kaip populiarios platformos „Telegram“ klonai – „Gold Telegram“ ir „HotGram“. Tačiau abiejų programėlių vartotojų atsiliepimuose teigiama, kad jos yra kenkėjiškos. Reaguodama į tai, „Smart Land Strategy“ pakomentavo, kad programėlės buvo kuriamos vadovaujant Irano žvalgybos tarnybai.
Nors šiuo metu įrodyta, kad „AC19“ yra „švari“, atsižvelgiant į ankstesnius „Smart Land Strategy“ kūrinius, daugelis Irano vartotojų mano, kad tai yra vyriausybės triukas. Tačiau remiantis Irano informacijos ir ryšių technologijų ministro Azario Jahromi „Twitter“ pranešimu, daugiau nei 4 milijonai Irano vartotojų įdiegė „AC19“. Ir nors „AC19“ daugiau nebepasiekiama „PlayStore“, ją galima rasti jai dedikuotame puslapyje.
Parengta pagal „GizChina“.