Šiuolaikiniai elektromobiliai neigia įsisenėjusius mitus ()
„Mercedes-Benz“ gaminami EQ elektromobiliai po truputį keičia iškastiniu kuru varomas mašinas. Tačiau įmonės atstovai vis dar sulaukia klausimų, išgirsta apie jų baimes ir nepasitikėjimą. Todėl surinkome jums dažniausiai kylančius klausimus ir kankinančias abejones į vieną vietą ir vienu ypu atsakysime į juos visus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Mercedes-Benz“ gamina jau 8 elektrinius modelius. EQ žymę jau gavo A, B, C, E, S ir V serijos, bei E ir S SUV automobiliai. „Mercedes-Benz Trucks“ jau išleido dirbti tiek miesto sunkvežimį, tiek tolimųjų reisų vilkiką. Elektrifikuojamos ir „Maybach“ bei AMG serijos. Po pasaulines auto muges ir parodas važinėja stulbinantys ateities elektromobiliai EQXX, EQR, Vision, F125 ir EQ Silver Arrow Concept. Žinovai laukia kas pakeis vis dar dūminančius CLA ir T klasę, o atgimęs EQG jau buvo parodytas viešumoje. Tačiau vis dar yra žmonių, kurie dar abejoja elektros ateitimi ir turi dėl šios technologijos klausimų.
„Mercedes-Benz“ yra vienas iš automobilių pramonės lyderių, o kompanijos požiūris į elektromobilių gamybą yra toks pats atsakingas, kaip ir į įprastų automobilių, - sako Donatas Stanionis, „Veho Lietuva“, išskirtinio „Mercedes-Benz“ atstovo Baltijos šalyse, generalinis direktorius. – Kompanija neišleido nepatikrintos ir neišbandytos technologijos į kelius, pradėjo gaminti elektromobilius tik tada, kai buvo užtikrinta, jog jie bus tokie pat technologiškai pažangūs, saugūs, tvarūs bei patikimi kaip ir ankstesni „Mercedes-Benz“ automobiliai. Todėl abejoti nebereiktų. Jei jūs perkate elektrinį „Mercedes-Benz“, tai jūs patikimose vokiečių inžinierių rankose.“
1. Bene daugiausiai klausimų kyla dėl elektromobilio nuvažiuojamo atstumo. Žmonės jaučia įtampą, jog teks planuoti keliones ir bijo, jog sustos viduryje susiplanuoto maršruto.
Komentuoja „Mercedes-Benz“ lengvųjų automobilių prekės ženklo vadovas, Rolandas Samuolis:
„99 proc. žmonių atliekamų kelionių yra mažiau nei 150 km ilgio. Nuo rytuose esančių Zarasų iki vakaruose esančios Klaipėdos – 385 kilometrai. Nuo šiaurinių Biržų iki pietinių Druskininkų šiek tiek daugiau nei 300. Mažiausias iš EQ giminės – EQA, normaliomis oro sąlygomis nuvažiuoja 385 kilometrus. Mieste jis nuvažiuos daugiau nei 600 km. O jei turite verslo klasės prabangųjį „Mercedes-Benz“ EQS, tai be sustojimo galite nuvažiuoti ir į abi puses. Jo nuvažiuojamas atstumas vienu įkrovimu yra siekia iki 784 km . Kad tai ne teorija, įrodė žymus keliauninkas Vitoldas Milius, kuris minėdamas Baltijos kelio 33 metines, automobiliu „Mercedes-Benz EQS 450+“ vienu krovimu įveikė 600 km iki Talino ir jam dar liko 191 km “atsargoje”.
O jei vis dėl to prireiktų sustoti, tai elektros krovimo stotelių tinklas Lietuvos didžiuosiuose miestuose jau tikrai nemažas, o be to pildosi šimtais naujų stotelių kasmet. Susisiekimo ministerija siekia, jog 2030-tais metais būtų 6000 viešųjų stotelių, kuriose būtų galima pakrauti savo elektromobilį. Esant poreikiui, “Mercedes-Benz“ gali padėti įsirengti originalias kokybiškas ir patikimas elektromobilių krovimo stoteles savininkų namuose ar įmonių stovėjimo aikštelėse.
Tuo tarpu tą patį, mažiausią EQA „Mercedes-Benz“ elektromobilį greitasis kroviklis pakrauna nuo 10 iki 80 proc. per šiek tiek daugiau nei 30 minučių, o pats krovimo procesas yra ypatingai paprastas ir niekuo ne sudėtingesnis nei kuro įpylimas benzino kolonėlėje. Jis absoliučiai saugus net ir drėgnomis dienomis, kai sninga ar lyja.“
2. O ar ištvers elektromobilis niūrią ir šaltą lietuvišką žiemą?
Komentuoja „Mercedes-Benz“ lengvųjų automobilių prekės ženklo vadovas, Rolandas Samuolis:
„Esame girdėję keisčiausių mitų: kažkas girdėjo, jog žiemą šie automobiliai nenori užsivesti, teigia, jog žiemą elektromobiliai nuvažiuoja bene du kartus mažiau nei vasarą, bijo elektronikos patikimumo problemų.
„Mercedes-Benz“ servisų duomenimis, elektromobiliai yra patikimi ir patogūs automobiliai, kuriems klientai turi ne daugiau priekaištų nei varomiems vidaus degimo varikliais. Žiemą nuvažiuojamas atstumas šiek tiek mažesnis nei vasarą, todėl žiemą viena įkrova galimas nuvažiuoti atstumas sutrumpėja apie 20 proc.
Tačiau toks sumažėjimas bus beveik nejaučiamas kasdieniniame vartojime ir „Mercedes-Benz“ vairuotojai gali ramiai važinėti po miestą kraudami automobilį kas kelias dienas.“
3. Žmones gąsdina kaina. Daugelis žmonių galvoja, kad vidaus degimo varikliu varomas automobilis bus pigesnis nei tos pačios klasės elektromobilis.
Komentuoja „Mercedes-Benz“ lengvųjų automobilių prekės ženklo vadovas, Rolandas Samuolis:
„2025-tais „Mercedes-Benz“ planuoja turėti 10 elektromobilių modelių ir kiekvienas kompanijos automobilis turės ir elektrinę versiją. Todėl visai galima apskaičiuoti iškastiniu kuru varomo automobilio ir jo elektrinio brolio įsigijimo ir eksploatacijos kainų skirtumus.
Jei korektiškai lyginsim artimus savo klase ir įranga GLA ir EQA, GLB ir EQB ar GLE su EQE SUV pamatysime, jog pradinės versijos elektromobilio kaina yra maždaug 10 tūkst. Eurų brangesnė nei benzininės versijos. Iki 20 tūkst. km per metus nuvažiuojančių vairuotojų, o jų Lietuvoje yra daugiausiai, kuro ir elektros sąnaudų palyginimas bei paskaičiuotos kasmetinės išlaidos rodo, jog elektrinis automobilis, skaičiuojant 5 metų eksploataciją, turės apie 50 proc. mažesnius aptarnavimo kaštus ir sutaupys apie 80 – 90 proc. kuro / energijos sąnaudų.
Be to, reikia nepamiršti ir apie valstybės kompensaciją perkant elektromobilį. Jei perkate iki 50 tūkst. eurų vertės – galite pasinaudoti PVM lengvata. O fiziniai asmenys gali gauti ir Modernizavimo fondo kompensaciją siekiančią 5 tūkst. eurų. Įvairias skatinimo išmokas gali gauti ir įsirengiantys pakrovimo stotelę namuose.
Ekspertų paskaičiavimu, per 100 tūkst. nuvažiuotų kilometrų, elektromobilio eksploatacijos kaina yra apie 2 kartus mažesnė nei vidaus degimo varikliu varomo automobilio, todėl įvertinus visus kaštus per 5 metus, elektromobiliai atsieis 20-30 proc. pigiau.
Taip pat elektromobiliams yra taikomos parkavimo ir įvažiavimo rinkliavų lengvatos didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Vilniuje ir Klaipėdoje elektromobilių savininkai turi ir galimybę naudotis specialiai pažymėtomis maršrutinio transporto eismo juostomis. Nida priima elektromobilius nemokamai. Ir visa tai neatsižvelgiant į pojūtį, jog važiuoji išmesdamas į aplinką lygiai nulį CO2 teršalų.“
4. O kaip su elektromobilio pardavimu? Juk jo baterija tarnauja tik 5 metus, o vėliau automobilis pasidaro nieko vertas.
Komentuoja „Mercedes-Benz“ lengvųjų automobilių prekės ženklo vadovas, Rolandas Samuolis:
„Net seniausių elektromobilių baterijos lieka darbingos ir pasibaigus garantijai. Tiesa, šiek tiek krenta jos talpa ir pilnu įkrovimu nuvažiuojamas atstumas yra mažesnis nei eksploatavimo pradžioje. Paprastai tai yra apie 2 proc. mažėjimas per metus.
Tačiau baterijos veikimo sertifikatai išduodami EQ automobiliams garantuoja ilgesnį veikimo laiką nei automobiliams su vidaus degimo varikliais. Šiuo metu EQS elektromobilio baterijai suteikiama 10 metų ir 250 tūkst. nuvažiuotų kilometrų garantija ir tai žymiai daugiau nei benzininiams ir dyzeliniams automobilių varikliams taikoma didžiausia 5 metų ir 100 tūkst. nuvažiuotų kilometrų garantija. Kitiems EQ automobiliams taikoma 8 metų ir 160 tūkst. km riba, tačiau gamintojo bandymų poligonuose net ir 300 tūkst. viena baterija įveiktų kilometrų – ne riba.
Taip pat reikia neužmiršti, jog per pastaruosius 30 metų baterijos jau atpigo daugiau nei 97 proc. Todėl visai tikėtina, kad jūsų automobilio bateriją norint bus galima nebrangiai pakeisti, senąją bateriją toliau naudojant kaip saulės ar vėjo jėgainių bateriją arba perdirbant.
5. Paskutinis dažnai užduodamas klausimas yra apie kasdieninį elektromobilio vairavimą. Apie malonumą, saugumą, komfortą.
Atsako keliautojas ir automobilių eksploatacijos specialistas Vitoldas Milius:
„Elektromobilio akustinis komfortas, momentinė galia ir dinamišką vairavimą garantuojantis žemas svorio centras jau yra tapę priežodžiu. Todėl geriau pakomentuosiu jums tai, ko žmonės elektromobiliuose bijo.
Pirmiausia reiktų pasakyti, jog EQ serijos elektromobiliai turi tas pačias gamintojo saugumo garantijas, kaip ir vidaus degimo varikliais varomos. O tai reiškia, jog avarijos metu automobilis pasiruošęs jus apsaugoti taip pat, kaip ir kiti „Mercedes-Benz“, o tai reiškia, jog jūsų saugumas – aukščiausias prioritetas.
Didesnis automobilio svoris apgalvotas dar projektavimo stadijoje ir skaičiuojant jo stabdymo kelią ar imituojant apsivertimą. Juk „Mercedes-Benz“ reputacija priklauso nuo to, kiek detaliai bus apgalvoti visi šie kiekvienam šios markės vairuotojui gerai pažįstami aukščiausios klasės standartai. Todėl tiek aš, tiek „Mercedes-Benz“ bandytojai, kurie nuvažiavo šiais automobiliais milijonus kilometrų, praleisdami už vairo tūkstančius valandų galime pažadėti, jog vairuodami EQ, jūs vairuojate tikrą „Mercedes-Benz“. Ir jei vairuoti dyzelinį ar benzininį „Mercedes-Benz“ automobilį buvo jums smagu, saugu ir komfortabilu, tai EQ jūsų nenuvils.“
Komentuoja Patricija Gadžijeva, „Mercedes-Benz“ EQ savininkė.
„Aš visada už naujausias technologijas. Už tą puikų jausmą gyventi tvariai, neprarandant būdingo „Mercedes-Benz“ komforto ir kokybės.
Jei atvirai, tikrai ilgai dvejojau dėl elektromobilio, tačiau sudėjus visus pliusus supratau, kad tai gali būti geriausias mano pasirinkimas ir aš tikrai nesuklydau. Dievinu tolygaus važiavimo jausmą, kuris kyla už elektromobilio vairo. Mėgstu santūrią galią ir tikrą „Mercedes-Benz“ komfortą. Mėgaujuosi tyla ir joje skambančia kokybiška muzika.
„Mercedes-Benz“ mane visada žavėjo savo išskirtiniais dizaino sprendimais ir inovatyvumu. Mano nuomone, „Mercedes-Benz“ yra ne vienu žingsniu priekyje su savo nuostabaus dizaino elektromobilių pasiūla.“
Jei vis dar abejojate – ateikite ir raskite savo EQ.