Ląstelių terapijos proveržis — Kinijos medikams pavyko „apgręžti diabetą“  ()

25 metų moteris, serganti I tipo diabetu pradėjo išskirti savo insuliną po mažiau nei trijų mėnesių nuo perprogramuotų kamieninių ląstelių transplantacijos. Ji tapo pirmuoju šia liga sergančiu žmogui, gydomu jos pačios ląstelėmis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Dabar galiu valgyti cukrų“, — sakė ji leidiniui Nature. Praėjo daugiau nei metai nuo transplantacijos, ir, jos žodžiais tariant, ji dabar valgo viską, „ypač - ragu“. Moteris pageidavo išlikti anonime. Chirurgą transplantologą ir tyrėją iš Albertos universiteto Edmontone (Kanada) Jamesą Shapiro, operacijos rezultatai apstulbino:

„Jie visiškai apgręžė diabetą pacientui, kuriam lig tol reikėjo nemažai insulino“.

Tyrimas, šiomis dienomsi publikuotas Cell, pakartoja kitos grupės Šanchajuje, šių metų balandį pranešusios apie sėkmingą insuliną gaminančių ląstelių persodinimą į 59 metų II tipo diabetu sergančio vyro kepenis, rezultatus. Ląstelių „salelės“ taip pat buvo gautos iš perprogramuotų kamieninių ląstelių, paimtų iš jo paties, ir nuo tada jis nustojo vartoti insuliną.

Abu šiuos darbus galima pavadinti vienais iš nedaugelio bandymų su kamieninėmis ląstelėmis gydyti diabetą, nuo kurio visame pasaulyje kenčia apie pusė milijardo žmonių. Dauguma jų serga II tipo diabetu, kai organizmas nepagamina pakankamai insulino arba jo gebėjimas naudoti šį hormoną sumažėja. Esant I tipo diabetui, žmogaus imuninė sistema atakuoja kasoje esančias insuliną gaminančias Langerhanso saleles. Salelių transplantacija gali gydyti susirgimą, tačiau donorų nepakanka patenkinti augantį poreikį, ir recipientams tenka naudoti imunodepresantus, kad organizmas neatmestų donoro audinių.

Puikus būdas sumažinti šildymo sąskaitas net iki 30 %! Išmanieji radiatorių termostatai už tokias kainas, kokių Lietuvoje nebūna
7179

Nuostabiai geros kainos!

Gausus komplektas

Greitas ir saugus pristatymas

Tuya; Zigbee; APP; Alexa; Google Home ir t. t.

Išsamiau

Iš kamieninių ląstelių galima išauginti bet kokį organizmo audinį, ir laboratorinėse sąlygose jas galima neribotai ilgai kultivuoti, o tai reiškia, kad jos — potencialiai beribis kasos audinio šaltinis. Naudodami iš paties žmogaus ląstelių gautą audinį, tyrėjai taip pat tikisi išvengti būtinybės naudoti imunodepresantus.

Pirmame tokio tipo tyrime Hongkui Deng, ląstelių biologijos profesorius iš Pekino universiteto su kolegomis išgavo trijų I tipo diabetu sergančių žmonių ląsteles ir sugrąžino jas į pliuripotentinę būseną, iš kurios jas būtų galima formuoti į bet kurį organizmo ląstelių tipą. Šį perprogramavimo metodą prieš beveik du dešimtmečiu pirmasis išvystė Shinya Yamanaka iš Kyoto universiteto Japonijoje. Tačiau Deng su kolegomis pakeitė techniką: vietoje genų ekspresiją paleidžiančių baltymų, kaip tai darė Yamanaka, jie ląsteles paveikė mažomis molekulėmis. Taip jie galėjo geriau kontroliuoti procesą.

 

Paskui tyrėjai chemiškai indukuotas pliuripotentines ląsteles (iPS) panaudojo kurti trimačius salelių telkinius. Ląstelių saugumą ir efektyvumą jie patikrino su pelėmis ir primatais. 2023 metų birželį per trumpiau nei pusvalandį trukusią operaciją jie įvedė maždaug 1,5 mln. salelių ekvivalentą į moters pilvo ertmę (nauja vieta transplantacijai, juk dauguma įprastai suleidžiama į kepenis, kur ląstelių stebėti neįmanoma). Tačiau, įsodinę jas pilvo ertmėn, tyrėjai galėjo kontroliuoti ląsteles magnetinio rezonanso tomografija ir esant būtinybei, jas pašalinti.

Praėjus 2,5 mėnesio po operacijos, moters organizmas išskyrė pakankamai insulino, kad ji galėtų gyventi be papildomų injekcijų. Ir toks išskyrimo lygis laikėsi daugiau nei metus. Per tą laiką moteris nustojo patirti pavojingus gliukozės lygio kraujyje pakilimus ir kritimus, jis likdavo pageidaujamame diapazone daugiau, nei 98% dienos.

„Tai įspūdinga, — konstatuoja Daisuke Yabe, diabeto tyrinėtojas Kyoto universitete. — Jeigu tai bus galima pritaikyti ir kitiems pacientams, tai bus tiesiog puiku“.

 

Rezultatai intriguoja, tačiau juos reikia pakartoti su daugiau žmonių, pagrįstai mano Jau S. Skyleris, endokrinologas iš Majamio universiteto, tyrinėjnatis I tipo diabetą. Skyleris irgi norėtų įsitikinti, kad moters ląstelės išskiria insuliną penkis metus, kad ją būtų galima vadinti „išgydyta“. Dengas sako, kad kitų dviejų dalyvių rezultatai „irgi teigiami“, ir metų atžymą jie pasieks lapkritį, po to jis tikisi išplėsti tyrimą dar 10–20 žmonių. Kadangi po ankstesnio kepenų persodinimo moteris jau naudojo imunodepresantus, tyrėjai negalėjo įvertinti, ar iPS ląstelės mažina transplanto atmetimo riziką

Net jeigu organizmas transplanto neatmeta, nes nelaiko ląstelių „svetimomis“, I tipo diabetikams su autoimuniniu susirgimu vis viena kyla rizika, kad organizmas gali atakuoti saleles. Dengas mano, kad jie pas moterį to nepastebėjo dėl imunodepresantų, tačiau jis stengiasi sukurti ląsteles, kurios šį autoimuninį atsaką gali apeiti.

Transplantacija, panaudojant paties recipiento ląsteles turi privalumų, tačiau tokias procedūras sunku plėsti ir komercializuoti, sako tyrėjai. Todėl kelios grupės pradėjo bandymus su salelėmis, sukurtomis iš donorų kamieninių ląstelių. Preliminarūs vieno tyrimo, atlikto Bostone įsikūrusios Vertex Pharmaceuticals, buvo publikuoti birželį. Dešimčiai I tipo diabetikų į kepenis buvo įsodintos salelės, gautos iš donorų embrioninių kamieninių ląstelių. Visi jie buvo gydomi imunodepresantais. Po trijų mėnesių nuo transplantacijos visiems dalyviams išsiskirdavo insulinas, kai kraujyje atsirasdavo gliukozė. Kai kurie tapo nepriklausomi nuo insulino.

 

Pernai Vertex pradėjo dar vieną tyrimą, kuriame iš donorų kamieninių ląstelių gautos salelių ląstelės buvo sudėtos į prietaisą, skirtą apginti jas nuo imuninės sistemos atakų. Jos buvo transplantuotos I tipo diabetikui, kuris imunodepresantų negavo. „Šis tyrimas tebevyksta“, — sako Shapiro.

Yabe taip pat rengiasi iki kitų metų pradėti tyrimą, panaudojant salelių ląsteles, gautas, panaudojant donorų iPS ląsteles. Jis planuoja įsodinti jas trijų I tipo diabetikų pilvo ertmėse, kurie gaus imunodepresantus.


republic.ru




(9)
(1)
(8)

Komentarai ()

Susijusios žymos: