Vienkartinė genų redagavimo terapija galėtų visam laikui sumažinti cholesterolio kiekį ()
Atlikus ankstyvosios stadijos tyrimą, vienkartinė CRISPR gydymo dozė sumažino cholesterolio kiekį, galbūt visam laikui

© NIGEL DOWNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vienkartinio gydymo, kuris sumažina širdies ligų riziką visam likusiam žmogaus gyvenimui, perspektyvos tapo dar šviesesnės. Atlikus pirminį tyrimą, vienkartinė CRISPR genų redagavimo terapijos dozė sumažino cholesterolio kiekį be jokio rimto šalutinio poveikio.
Bostono biotechnologijų bendrovės „Verve Therapeutics“ organizuotame tyrime „Heart-2“ dalyvavo 14 žmonių, kurie arba turėjo paveldimą ligą, lemiančią labai aukštą cholesterolio lygį, arba sirgo širdies ligomis jauname amžiuje. Nors tai buvo ankstyvosios stadijos bandymas, kurio pagrindinis tikslas – patikrinti saugumą, rezultatai rodo aiškų nuo dozės priklausomą poveikį.
Gydymas, vadinamas „Verve-102“, apima CRISPR genų redagavimo būdą, vadinamą bazių redagavimu. Jis skirtas pakeisti vieną DNR raidę kepenų ląstelių genomuose ir išjungti baltymo PCSK9 gamybą.
Keturiems žmonėms, kuriems buvo skirta mažiausia dozė, kenksmingo mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-C) kiekis sumažėjo vidutiniškai 21 proc. Šešių žmonių, kuriems buvo skirta vidutinė dozė, MTL-C kiekis sumažėjo 41 procentu, o keturių žmonių, kuriems buvo skirta didžiausia dozė, – 53 procentais.
|
„Šie pirmieji „Heart-2“ duomenys yra daug žadantys tiek saugumo, tiek veiksmingumo požiūriu ir rodo, kad gali prasidėti nauja širdies ir kraujagyslių ligų gydymo era, kai viena dozė gali padėti kontroliuoti MTL-C visą gyvenimą“, – pareiškime teigė „Verve“ patarėjas Eugenas Braunwaldas iš Harvardo medicinos mokyklos.
2005 m. buvo nustatyta, kad žmonių, kurie dėl natūralių mutacijų negamina PCSK9, cholesterolio kiekis yra daug mažesnis ir tai neturi jokio blogo poveikio, todėl buvo sukurti vaistai, vadinami PCSK9 inhibitoriais. Nors šie vaistai yra labai veiksmingi, juos sudaro dideli baltymai, vadinami antikūnais, o tai reiškia, kad jie yra brangūs ir turi būti švirkščiami.
Dėl šios priežasties statinai tebėra pagrindiniai vaistai, naudojami cholesterolio kiekiui mažinti, tačiau jie gali turėti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, pykinimą ir raumenų skausmą. Pasak Braunwaldo, pusė žmonių, kuriems paskiriami cholesterolio kiekį mažinantys vaistai, maždaug po metų nustoja juos vartoti.
Verve-102 sudaro mRNA, koduojanti bazių redagavimo mechanizmą, uždaryta lipidinėse nanodalelėse, panašiai kaip mRNA vakcinos. Šios lipidų nanodalelės buvo pakeistos, kad būtų išvengta šalutinio poveikio, pasireiškusio naudojant ankstesnę gydymo versiją, vadinamą „Verve-101“. „Kai kuriems pirminio tyrimo dalyviams buvo atlikti kraujo tyrimai, rodantys kepenų problemas, tačiau atrodo, kad su naujuoju preparatu taip neatsitiko“, – sako mokslininkas Andrew Steele'as', tyrinėjantis senėjimą.
Jis sako, kad perpus sumažėjęs MTL-C reiškia, jog ši „Verve-102“ dozė veikia maždaug taip pat gerai, kaip ir gydymas PCSK9 inhibitoriais. „Nedideliam tyrimui tai gana geras rezultatas. Kadangi poveikis toks didelis, o mechanizmas toks aiškus, manau, galime būti pakankamai tikri, kad šis gydymas bus veiksmingas.“
Teoriškai yra nedidelė nepageidaujamų ląstelių DNR pokyčių rizika, kuri blogiausiu atveju gali sukelti vėžį. „Pacientams, kovojantiems su paveldėtu dideliu cholesterolio kiekiu ir gerokai padidėjusia širdies ligų, insulto ir pan. rizika, tai gali būti verta“, – sako Steele'as. „Tikriausiai praeis nemažai metų, kol galėsime būti visiškai tikri, kad šie nauji gydymo būdai yra saugūs.“
Kitos komandos bando kurti gydymo būdus, kurie išjungtų PCSK9 geną nekeisdami jo DNR sekos, taip būtų išvengta nepageidaujamų DNR pokyčių rizikos, tačiau šie gydymo būdai taip pat dar tik pradiniame etape.
Michael Le Page
www.newscientist.com