Mirtinas ginklas. 20 kartų greičiau nei kiti. Pirmoji pasaulyje hipergarsinė raketa HACM ()
Naujoji sparnuotoji raketa „Hypersonic Attack Cruise Missile“ (HACM) skris iki 20 kartų greičiau, o tai suteiks priešininkams mažai laiko pabėgti nuo jos rūstybės. HACM bus pirmasis masinės gamybos ginklas, kuriame bus naudojami oru kvėpuojantys scramjet varikliai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Raytheon ir Northrop Grumman laimėjo 985 milijonų dolerių vertės sutartį sukurti pirmąją pasaulyje hipergarsinę sparnuotąją raketą. HACM, sukurta JAV ir Australijai, yra iš oro paleidžiama hipergarsinė sparnuotoji raketa, skirta greitai smogti taikiniams ant žemės. Pagal sutarties sąlygas Pentagonas pirmąsias veikiančias raketas turėtų pamatyti 2027 m.
2020 m. JAV ir Australija kartu pradėjo Southern Cross Integrated Flight Research Experiment partnerystę arba SCIFiRE. SCIFiRE, pavadintas Australijos nacionalinėje vėliavoje esančio žvaigždyno vardu, buvo skirtas sukurti oru kvėpuojančią hipergarsinę ginklų sistemą, skirtą gabenti tiek JAV, tiek Australijos lėktuvuose, įskaitant F/A-18 Super Hornet, F-35A Joint Strike Fighter. , P-8A Poseidon lėktuvai ir kt.
HACM yra taktinis ginklas, skirtas naudoti pirmą didelio masto įprastinio konflikto dieną. „HACM suteiks mūsų vadams taktinio lankstumo įdarbinant naikintuvus, kad jie laikytų rizikingus didelės vertės, laiko atžvilgiu jautrius taikinius, kartu palikdami bombonešius kitiems strateginiams taikiniams“, – praėjusią savaitę oro pajėgų pranešime sakė oro pajėgų štabo viršininkas generolas CQ Brownas. .
Tradicinės sparnuotosios raketos iš esmės yra bepiločiai orlaiviai. Kaip ir daugelis orlaivių, turboventiliatoriai varo sparnuotąsias raketas, varydami jas ikigarsiniu greičiu. Sparnuotosios raketos skrenda žemai, kad išvengtų radaro aptikimo, o lėtesnis greitis padeda joms skristi žemiau ir apkabinti žemę. Pavyzdžiui, sparnuotosios raketos „Tomahawk“ skrenda apie 30 metrų aukštyje 885 kilometrų per valandą greičiu.
HACM yra hipergarsinis ginklas, o tai reiškia, kad jis skrenda 5 mach (6125 km/h) ar greičiau. Dauguma atmosferoje likusių raketų, pavyzdžiui, „oras-oras“ raketų, pasiekia maždaug 3+ mach. SCIFiRE buvo kilęs iš ankstesnės HIFiRE programos, kuri išbandė scramjet variklį iki 8 machų greičiu.
HACM bus pirmoji pasaulyje veikianti ginklų sistema, kurioje bus naudojamas scramjet variklis. Kaip ir varikliai su turboventiliatoriais, jie iš supančios atmosferos surenka deguonį, kad galėtų naudoti kaip degalus. Vienas esminių skirtumų tarp šių dviejų yra tas, kad turboventiliatoriaus variklis semia deguonį ikigarsiniu greičiu, o skraidantis lėktuvas – viršgarsiniu greičiu. Daugiau deguonies reiškia daugiau degalų scramjet varikliui, kuris leidžia dar greičiau varyti raketą. NASA teigimu, „Scramjet“ varikliai turėtų veikti bent iki 15 machų greičiu. Tai reiškia, kad greitis yra 18500 kilometrų per valandą arba pakankamai greitas, kad apsuktų Žemę per maždaug dvi valandas.
Hipergarsiniai ginklai yra naujas karo akcentas. Dauguma pripažintų branduolinių valstybių techniškai turi hipergarsinius ginklus jau pusę amžiaus ar ilgiau, nes balistinės raketos, turinčios branduolines galvutes, skrieja hipergarsiniu greičiu, smogdamos į taikinius iki 24000 kilometrų per valandą greičiu. Šios naujos kartos hipergarsiniai ginklai skiriasi tuo, kad yra nebranduolinio pobūdžio – bent jau iki šiol – ir būtų nedelsiant naudojami įprastinio karo metu.
Mes daug ko nežinome apie HACM. Mes nežinome, kaip greitai jis iš tikrųjų skrenda ir kaip toli skrenda. Žinome tik tai, kad jis yra pakankamai mažas, kad jį galėtų gabenti naikintuvas, ir bus paruoštas iki 2027 m.