Rusija sėkmingai išbandė kosminį ginklą (Video) (3)
JAV Gynybos departamento pareigūnų teigimu, Rusija sėkmingai atliko naudojimui prieš palydovus skirtos raketos bandymus – tokios raketos realus panaudojimas galėtų visiškai paralyžiuoti kitų valstybių ryšių ir navigacijos tinklų infrastruktūrą, pastatytą kosmose, rašo engadget.com.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Bandymo, atlikto gruodžio 16 d. metu, Rusija jau trečią kartą sėkmingai paleido „PL-19 Nudol“ raketą. Pasak leidinio „Business Insider“, tie patys aukščiausio lygio Pentagono pareigūnai įsitikinę, jog dėl JAV kosminės ginkluotės stokos ir stiprios priklausomybės nuo kosminės infrastruktūros būtent ši šalis tampa labiausiai pažeidžiamu, lengvu taikiniu kosmose.
Rusija oficialiai aiškina, kad „Nudol“ raketų paskirtis yra grynai gynybinė – esą, ji skirta atskrendančioms priešo raketoms naikinti. Tačiau Pentagonas jas klasifikuoja kaip „tiesioginio pakilimo“ priešpalydovinius ginklus.
JAV žvalgybininkų vertinimu, pakaktų vos kelių dešimčių tokių raketų, kad kiltų visiškas chaosas JAV karinėje veikloje, smarkiai priklausomoje nuo kosminių palydovų tinklo, naudojamo ir navigacijos, ir ryšio, ir nusitaikymo, ir žvalgybos reikmėms.
„Potencialiai tai galėtų reikšti mūsų pralaimėjimą didelio intensyvumo kovoje. Visiškas GPS tinklo praradimas arba rimtas jo galimybių sumažėjimas visiškai sunaikintų mūsų didelio nuotolio konvencinių sparnuotųjų raketų efektyvumą ir sumažintų daugelio dabar naudojamų pilotuojamų ginklų tikslumą“, – sakė buvęs Pentagono strateginio planavimo specialistas Markas Schneideris.
Nors JAV kariuomenė jau kurį laiką imasi priemonių mažinti priklausomybę nuo GPS palydovų tinklo, Rusijos kariniame arsenale esama ir antžeminių raketų valdymo sistemų blokavimo priemonių.
Ir nors Pentagonas tikrai neatskleis visų kortų apie savo galimybes kovoje su priešo palydovinėmis sistemomis, pažymėtina, kad prieš daugelį metų buvo atmestas šios šalies karinių oro pajėgų pasiūlymas kurti lazerinę palydovų naikinimo sistemą, o kitos kovos su priešo palydovais sistemos, tikėtina, taip ir užstrigo šaltojo karo laikų raidos lygmenyje.
Kita vertus, JAV Karinis jūrų laivynas 2008 metais pademonstravo gebėjimą kovoti su palydovais numušdamas nebeveikiantį žvalgybinį kosminį aparatą.
O kol amerikiečiai šioje srityje snūduriuoja, kinai ir rusai aktyviai juda į priekį ir kuria naujas orbitinių ginklų sistemas, gebančias naikinti priešo kosminę infrastruktūrą.
„Heritage Foundation“ gynybos analitikė Michaela Dodge tikina, kad pastarasis sėkmingas Rusijos bandymas turėtų paskatinti JAV vėl pradėti vertinti kosmosą kaip „didėjančio konkurencingumo aplinką, priėjimas prie kurios gali būti ne toks garantuotas, kaip praeityje“.
Šiame vaizdo įraše matomas ankstesnis, taip pat sėkmingas „PL-19 Nudol“ bandymas.