Pentagonas mokosi laikinai sustabdyti kareivių širdis  (18)

Per artimiausius 18 mėnesių JAV kariuomenei turėtų būti pateiktas medicininis preparatas, laikinai sustabdantis mūšyje sužeistų karių širdis ir taip apsaugantis juos nuo mirties nukraujavus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

JAV Pažangiųjų gynybos tyrimų agentūra DARPA Pentagono užsakymu vykdo beveik 10 mln. JAV dolerių vertės tyrimų programą, kuria siekiama rasti būdų, kaip būtų galima maksimaliai priartinti prie biologinės mirties slenksčio sužeistus kariškius. Po specialaus preparato injekcijos būtų laikinai sustabdytas sužeistųjų kraujavimas, o per šį laiką jie būtų evakuoti iš mūšio lauko, kad gautų tinkamą medicinos pagalbą.

Apie tai pranešė šioje programoje dalyvaujantis Teksaso valstijos (JAV) A&M universiteto Ikiklinikių tyrimų institutas (TIPS).

Pentagono duomenimis, apie pusė visų žuvusių amerikiečių kareivių mirė nukraujavę mūšio lauke, nes jiems nebuvo laiku suteikta skubi medicininė pagalba. Teigiama, kad tais atvejais, kai netenkama daug kraujo, pavyzdžiui, nuo šautinių žaizdų ar sprogus sprogstamiesiems užtaisams, labai svarbu sužeistajam suteikti kvalifikuotą medicininę pagalbą per vieną valandą. Tokiu atveju gyvybės išgelbėjimo šansai yra patys didžiausi. Tačiau taip greitai evakuoti sužeistuosius iš mūšio lauko dažnai būna neįmanoma.

TIPS mokslininkai šią vadinamąją „auksinę valandą“ sieks pratęsti bent iki 6, taip žymiai padidindami sužeistų karių galimybes pasveikti. Jie tęs anksčiau DARPA finansuotus tyrimus šioje srityje. Pavyzdžiui, Stenfordo universitete buvo nagrinėjama galimybė, naudojant tam tikrą kasos fermentą, žmonėms dirbtinai sukelti į kai kurių gyvūnų žiemos miegą panašią būseną, kai laikinai apmiršta fiziologinės organizmo funkcijos. F. Hutchinsono Vėžio tyrimų centro mokslininkai vykdė eksperimentus su kirminais nematodais ir žiurkėmis, leisdami jiems vandenilio sulfidą. Taip buvo siekiama blokuoti organizmo galimybę naudoti deguonį – tyrėjai siekė sukurti savotišką kontroliuojamos komos būseną, kai nebekraujuodavo žaizdos, o širdys nustodavo plakusios.

Vėžio tyrimų centro tyrėjų grupei, vadovaujamai daktaro Marko Rotho, naudojant vandenilio sulfido ir kitų medžiagų junginius pavyko išlaikyti žiurkes gyvas iki 10 valandų po to, kai joms buvo pašalinta 60 proc. viso kraujo.

Teksaso A&M universiteto Ikiklinikių tyrimų instituto specialistai ruošiasi pradėti laikinai gyvybę atimančio preparato bandymus su kiaulėmis – jų širdies ir kraujagyslių sistema labiausiai panaši į žmonių. TIPS mokslininkai Theresa Fossum ir Matthew Milleris mano, kad bandymai su kiaulėmis, kurioms bus leidžiamos specialios medžiagos, tarp jų ir vandenilio sulfidas, leis tiksliai prognozuoti galimą tokių preparatų poveikį žmonėms, kuriuos norima kaip įmanoma labiau „priartinti prie mirties slenksčio“, kad vėliau jie galėtų saugiai grįžti į pirminę būseną.

DARPA finansuojamą projektą TIPS vykdys 15 mokslininkų grupė, kurios nariai tikisi sėkmingus rezultatus kuriant tokį preparatą pateikti per artimiausius 18 mėnesių. Daktarė T. Fossum prognozuoja, kad ateityje kiekvienas JAV karys, vykstantis į karo veiksmų zoną ar vykdantis operacijas atokiuose regionuose, gaus švirkštą ir tokio preparato ampulę. Jomis bus aprūpinti ir karo medikai. Vienos injekcijos esą pakaks, kad smarkaus sužeidimo atveju būtų maksimaliai sumažinta žmogaus medžiagų apykaita ir laikinai sustabdyta smegenų ir širdies funkcijos. Pasak jos, kai sužeistajam bus suteikta medicininė pagalba, gydytojai jį saugiai „parsives“ nuo mirties slenksčio. Be to, pasak specialistų, toks preparatas padėtų išgelbėti ir daugybės civilių gyventojų gyvybes įvykus stichinėms nelaimėms, autokatastrofoms ar nelaimingiems atsitikimams.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (18)