Mažai kas patikės. Galimi Irano prezidento žūties kaltininkai  ()

Jis įsakė įvykdyti mirties bausmę tūkstančiams politinių kalinių.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2024-05-21 Mažai kas patikės. Galimi Irano prezidento žūties kaltininkai  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Irano prezidentas Ebrahimas Raisi žuvo gegužės 19 dieną per lėktuvo katastrofą. Sraigtasparnis, kuriuo skrido prezidentas E. Raisi ir užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras Abdollahianas, sudužo Irano šiaurės vakarų kalnuose, netoli sienos su Azerbaidžanu ir Turkija. E. Raisi grįžo iš Irano provincijos Rytų Azerbaidžano, esančios pasienyje su Azerbaidžanu, kur kartu su Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Alijevu dalyvavo užtvankos Arako upėje paleidimo ceremonijoje.

Time“ rašo, kad Ebrahimas Raisi buvo ir Irano prezidentas, ir kandidatas į senojo faktinio šalies valdovo, aukščiausiojo lyderio Ali Chamenėjaus, vietą.

„Abi politinės pozicijos kelia padidintą riziką, maždaug panašią į pavojų keliauti lėktuvu Irane, kur aviacijos sauga, kenkiama dešimtmečius trukusių sankcijų ir netolygios priežiūros, nusinešė tiek pareigūnų gyvybių Irane, kiek šešėlinis karas su Izraeliu, kuris taip pat gali būti E. Raisi mirties priežastis“, – rašoma medžiagoje.

Nelaimė įvyko praėjus dviem mėnesiams po to, kai Iranas surengė didžiulę raketų ir dronų ataką prieš Izraelį, keršydamas už oro antskrydį, per kurį balandžio 1-ąją Sirijoje žuvo du aukšto rango Irano generolai. Pirminis Izraelio atsakas į precedento neturinčią tiesioginę ataką jo teritorijoje buvo toks silpnas, kad tapo simboliniu: taikinys buvo priešlėktuvinė baterija, sauganti branduolinį objektą.

Tiems, kurie linkę manyti, kad lėktuvo katastrofa buvo Tel Avivo smūgis, incidento vieta sudaro tokį įspūdį. E. Raisi sraigtasparnis nukrito kalnų miške netoli sienos su Azerbaidžanu, kuris yra mažiausiai draugiškas Irano kaimynas, iš dalies dėl to, kad palaiko ryšius su Izraeliu ir bendradarbiauja su Izraelio užsienio žvalgybos tarnyba Mossad.

Oras taip pat gali būti veiksnys. Irano valdžia teigė, kad pastangas surasti nelaimės vietą apsunkino rūkas, vėjas ir stiprus lietus.

Galiausiai, yra Islamo Respublikos vidaus politika, kuri jau geriausiais laikais yra žiauri, o dabar – dar labiau, nes nuolat sklando gandai, kad vyriausiasis Irano lyderis Ali Chamenėjus serga.

 

„E. Raisi mirtis sukels paveldėjimo krizę Irane“, – sekmadienį „Time“ sakė Carnegie Tarptautinio taikos fondo vyresnysis bendradarbis Karimas Sadjadpouras.

„E. Raisi ir Ali Chamenėjaus, 85 metų aukščiausiojo lyderio, sūnus yra vieninteliai kandidatai, kai diskutuojama apie jo įpėdinį. Irano sąmokslu paremtoje politinėje kultūroje mažai kas patikėtų, kad E. Raisi mirtis buvo nelaimingas atsitikimas“, – sakė M. Sadjadpouras.

63 metų E. Raisi klestėjo šioje sąmokslų kultūroje. Jo politinės frakcijos pavadinimas Kovos dvasininkų asociacija nurodo jo vietą autoritarinėje teokratinėje sistemoje, kuri pakeitė 1979 m. didžiąją XX amžiaus dalį Iraną valdžiusią monarchiją.

E. Raisi padarė karjerą saugumo pajėgose, dirbo prokuroru įvairiose Irano provincijose ir demonstravo įsipareigojimą laikytis griežtos linijos. Devintojo dešimtmečio pabaigoje jis priklausė „mirties komitetui“, kuris, pasak žmogaus teisių grupių, įsakė įvykdyti mirties bausmę tūkstančiams politinių kalinių be tyrimo ar nuosprendžio.

 

Šios egzekucijos sujaukė didžiojo ajatolos Ruholos Chomeinio, šiitų dvasininko, vadovavusio 1979 m. revoliucijai, paveldėjimo planą po to, kai jo paties pasipiktinęs globėjas pareiškė: „Aš sakiau, kad seksiu tave bet kur, bet neseksiu tavęs į pragarą“.

Vietoj to postą užėmė panašiu vardu A. Chamenėjus, kuris greitai gavo ajatolos titulą. Per ateinančius dešimtmečius E. Raisi vadovavo teismų sistemai, kuri yra tiesiogiai atskaitinga lyderiui.

Tačiau E. Raisi neturėjo akivaizdžių politinių rėmėjų, išskyrus režimo rėmėjus, kurie sudaro apie 20 % iš 88 milijonų Irano gyventojų. Jo išrinkimas prezidentu 2021 m., esant rekordiškai mažam rinkėjų aktyvumui ir įtarimams dėl sukčiavimo, stebėtojų buvo laikomas signalu, kad „sistema“, kaip iraniečiai vadina valdantįjį aparatą, nebelaiko išrinktų pareigų būtinu spaudimo Irano visuomenei svertu, kurią piktina bendras griežtos linijos dvasininkų ir Islamo revoliucijos gvardijos korpuso valdymas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(21)
(2)
(19)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos: