Kaip jis drįso? Orbano laiškas šokiravo Briuselį ()
ES ir jos lyderiai iš esmės nutraukė ryšius su Maskva, kai blokas po invazijos Rusijai įvedė sankcijas.
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas išsiuntė Europos Vadovų Tarybai slaptą laišką, kuriame perduoda tiesiogines Vladimiro Putino žinutes, rašo „Politico“.
Slaptame laiške V. Orbanas pabrėžia Rusijos prezidento Vladimiro Putino maksimalistinę poziciją Ukrainos atžvilgiu „taip nuodugniai, kad būtų galėjęs dalyvauti Kremliaus atstovo spaudai atrankoje“, rašoma laikraštyje.
Laiške, adresuotame Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charlesui Micheliui ir pasidalintame su kitais Europos Vadovų Tarybos nariais, išdėstomas V. Putino mąstymas apie jo karo Ukrainoje statusą ir kokie, V. Orbano nuomone, turėtų būti ES žingsniai.
„Tai užbaigė maniakiškos diplomatijos savaitę, per kurią V. Orbanas lankėsi Kyjive, paskui Maskvoje, o paskui Pekine, vykdydamas Ukrainos taikos palaikymo misiją“, – priduria „Politico“.
V. Orbanas Ch. Micheliui pasakė, kad, anot V. Putino, „laikas yra ne Ukrainos, o Rusijos pajėgų pusėje“, nepateikdamas įrodymų, kad būtų galima analizuoti mūšio lauko situaciją.
Liepos 5 d. laiške, suskirstytame į devynis punktus, taip pat neužsimenama, kad būtent V. Putinas 2022 metų vasarį pradėjo karą Ukrainoje.
V. Orbanas, kuris neigė, kad vizito Maskvoje metu išreiškė „bet kokią nuomonę Europos Vadovų Tarybos ar Europos Sąjungos vardu“ ir pridūrė, kad „Rusijos pusė Ukrainos pajėgų mėnesinius nuostolius ir nuostolius vertina 40-50 tūkst. karių“, neminėdamas Rusijos nuostolių kare.
Jis pridūrė, kad Maskva yra „pasirengusi svarstyti bet kokį paliaubų pasiūlymą, kuris nepasitarnautų slaptam Ukrainos pajėgų judėjimui ir pertvarkymui“, toliau nepaaiškindamas, ką tuo turėjo omenyje V. Putinas.
V. Orbanas, pasakodamas apie susitikimą, pažymėjo, jog „daugelis teigia, kad Europai naudinga kuo greičiau sugrįžti į ilgalaike taika pagrįstą ekonomikos augimo laikotarpį“, pridurdamas:
„Taikos šansus mažina tai, kad blokuojami diplomatiniai kanalai ir nėra tiesioginio dialogo tarp šalių, kurios atlieka pagrindinį vaidmenį kuriant sąlygas taikai“.
ES ir jos lyderiai iš esmės nutraukė ryšius su Maskva, kai blokas po invazijos Rusijai įvedė sankcijas.
Trečiadienį ES ambasadoriai Briuselyje aptars V. Orbano keliones.
„Jei rytojaus pranešimas bus tokio paties tono kaip šis laiškas, tai bus malonus susitikimas“, – „Politico“ sakė sarkastiškas ES diplomatas, kuriam buvo suteiktas anonimiškumas aptariant opią temą.
V. Orbanas aštuntajame punkte rašė, jog paliaubos ir taikos derybos vis dar įmanomos, tačiau pridūrė, kad „per ateinančius du mėnesius pamatysime dramatiškesnius nuostolius ir karinę plėtrą fronto linijose nei bet kada anksčiau“.
Tada jis padarė išvadą, kad Europa turėtų imtis vadovaujamo vaidmens bandydama atnešti taiką Ukrainai, turint omenyje, kad JAV vis labiau blaškosi, artėjant lapkritį įvyksiantiems prezidento rinkimams.
„Jungtinių Valstijų teikiama politinė lyderystė yra ribota dėl vykstančios rinkimų kampanijos“, – rašė V. Orbanas.
„Todėl negalime tikėtis, kad artimiausiais mėnesiais JAV tokį pasiūlymą pateiktų. Turėtume tai apsvarstyti Europos strateginės autonomijos dvasia“, – priduria jis laiške.
V. Orbanas pasirašė notą: „Tęsiu derybas, kad kitą savaitę išsiaiškintume taikos galimybes“.