Prilygsta žemės drebėjimui. Kokių pasekmių turės pasikėsinimas  ()

Prezidento komanda pasinaudos pasikėsinimu nužudyti.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2024-07-15 Prilygsta žemės drebėjimui. Kokių pasekmių turės pasikėsinimas  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Liepos 13 dieną JAV įvyko dar vienas politinis žemės drebėjimas. Per priešrinkiminį mitingą buvo pasikėsinta į kandidatą į JAV prezidentus Donaldą Trumpą.

Šiuo metu nėra pakankamai informacijos apie pasikėsinimo nužudyti kaltininką, kad būtų galima patikimai nustatyti jo motyvus, galimus ryšius ir pan. Jis buvo identifikuotas kaip 20-metis Thomas Matthew Crooksas iš Pensilvanijos.

Tačiau aršios respublikonų ir demokratų kovos, Amerikos visuomenės susiskaldymo ir poliarizacijos fone tokio masto incidento negalima pavadinti staigmena. Kai kurie JAV ekspertai prieš kelis mėnesius perspėjo, kad tokia įvykių raida įmanoma, sprendžiant vien pagal socialinę dinamiką.

2023 m. spalio mėn. Virdžinijos universiteto Politikos centro atlikta apklausa parodė, jog 52% J. Bideno šalininkų teigė, kad respublikonai kelia grėsmę Amerikos gyvybingumui, o 47% D. Trumpo šalininkų tą patį sakė apie demokratus.

Tarp J. Bideno šalininkų 41% manė, kad smurtas yra pateisinamas siekiant „neleisti (respublikonams – red.) pasiekti savo tikslų“. Beveik tiek pat 38% D. Trumpo šalininkų yra pasirengę griebtis smurto, kad sustabdytų demokratus.

Nuo rudens situacija tikrai nepagerėjo. Netgi įkaito.

Šių metų kovą filmas „Pilietinis karas“ JAV sukėlė didelį triukšmą. Pagal siužetą, po politinės krizės kai kurios valstijos paskelbia savo nepriklausomybę ir veda kariuomenę į Vašingtoną.

Atsižvelgiant į tai, kad JAV turi „tradiciją“ nužudyti politinius lyderius – nuo A. ​​Linkolno iki Dž. Kenedžio, situacija tebėra kelianti nerimą.

Pats D.Trumpas per pasikėsinimą pasikėsinti elgėsi itin sėkmingai, pakelta ranka mitingo dalyviams duodamas ženklą, kuris akivaizdžiai simbolizuoja pergalę. O ateityje buvusio prezidento komanda pasinaudos pasikėsinimu nužudyti, kad sukurtų lyderio, kuris eina į pergalę, nepaisant pavojaus jo gyvybei, įvaizdį.

 

„Žinoma, tai gali pridėti emocinių impulsų jo elektorato konsolidacijai. Panašiai, nors ir kitokia forma, paradoksalu, pasiteisino teismų prieš D. Trumpą nuosprendžiai. Na, čia, žinoma, užuojauta, rinkėjų konsolidacija“, – sako politologas, Taikomųjų politinių tyrimų centro „Penta“ vadovas Volodymyras Fesenko.

Svarbu, kad pasikėsinimas įvyko Respublikonų partijos suvažiavimo, kuris prasidės pirmadienį, liepos 15 d., išvakarėse. Suvažiavime D. Trumpas turėtų oficialiai kandidatuoti į prezidentus.

„Prezidentas (tai JAV titulas visam gyvenimui – red.), darant prielaidą, kad jis nori kandidatuoti, o aš manau, kad taip ir bus, bus vertinamas kaip šio įvykio kankinys“, – pažymėjo demokratų politikos strategas ir CNN apžvalgininkas Davidas Axelrodas.

 

Tačiau, pasak Volodymyro Fesenko, pasikėsinimas neturės įtakos reitingams ir jėgų pasiskirstymui.

„Vargu ar tai paveiks tuos, kurie svyruoja. Jie lems kas laimės rinkimus. Tačiau padidės D.Trumpo šalininkų konsolidacijos laipsnis, štai kas gali suveikti“, – pabrėžia politologas.

Kita vertus, turėtume tikėtis versijų apie įvykio surežisavimą. Pirmiausia iš tų žmonių, kurie organiškai nepriima D. Trumpo.

„Tai irgi viena iš politinių technologijų. Jei norite daryti įtaką rinkimams, galite imituoti pasikėsinimą į kandidatą, pademonstruoti, kad jūsų lyderiui gresia pavojus, jam reikia apsaugos, priešai nori jį sunaikinti. Tai gali būti įrankis rinkimų kampanijai, todėl ši versija tikrai bus“, – sako Volodymyras Fesenko.

 

Pasikėsinimas nužudyti D. Trumpą kelia papildomą riziką J. Bidenui ir jo komandai. Pradedant nuo paaiškinimo, kodėl Slaptoji tarnyba neužkirto kelio šūviams. Ir baigiant supriešinus D. Trumpo rinkėjų konsolidaciją. Atsakymai į visus šiuos iššūkius dar turi būti rasti. J. Bidenas pasmerkė pasikėsinimą į savo oponentą.

Tačiau pagrindinė Demokratų partijos problema lieka kitoje plotmėje.

„Jiems (demokratams – red.) reikia apsispręsti, kuris iš jų eis į rinkimus. Tai esminis klausimas. O pasikėsinimas galėtų kažkiek paveikti rezultatą. Iki rinkimų dar liko keli mėnesiai, o D. Trumpui nieko nenutiko“, – reziumuoja Volodymyras Fesenko.

Bet kuriuo atveju pasikėsinimas į D. Trumpą pakėlė politinę konfrontaciją JAV į naują lygmenį. Svarbiausia, kad Pensilvanijos šaulys neturi pasekėjų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(7)
(0)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos:

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai