600 000 per metus. „Jie išmirs.“ Situacija nekontroliuojama  ()

Valdžia to nesupranta.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Apžvalgininko Anatolijaus Nesmijano komentaras.

Per ateinančius 75 metus Rusijoje ir toliau vidutiniškai po 300-600 tūkst. žmonių per metus išmirs, o XXI a. pabaigoje joje liks mažiausiai nuolatinių gyventojų per 135 metus, prognozuoja Jungtinių Tautų (JT) ekonomikos ir socialinių reikalų departamentas.

JT demografai apskaičiavo, kad nuo dabartinių 145,2 mln. žmonių Rusijos gyventojų skaičius 2035 m. sumažės iki 140 mln. žmonių, 2050 m. – iki 136,2 mln. žmonių, o 2075 m. – iki 128,64 mln. žmonių. Iki 2100 m. pagal pagrindinį scenarijų Rusijos gyventojų skaičius sumažės iki 126,43 mln. žmonių, o tai bus mažiausias rodiklis nuo 1965 m.

Tam daro įtaką du pagrindiniai veiksniai. Pirmasis yra akivaizdus ir nekelia jokių klausimų, nes Rusijos valdžios institucijos tradiciškai traktuoja žmones kaip neišsenkantį šaltinį, tačiau negali suprasti, kad toks požiūris veikia tik tradicinėje visuomenėje, galinčioje greitai atkurti gyventojų skaičių ir „užvilkinti“ nykimą.

Dar didesnius išteklius gyventojai turi perėjimo nuo pirmojo prie antrojo reprodukcijos tipo etapu, kai gimstamumas lieka toks pat kaip tradicinėje visuomenėje, o mirtingumas (pirmiausia kūdikių) smarkiai sumažėja kaip miesto visuomenėje.

Tačiau dabar šis šaltinis senka, tačiau valdžios žiaurumas – ne. Taigi su šiuo veiksniu viskas gana aišku.

 

Dėl antrojo neaišku. Jis apskritai neįsisąmonintas, nes paprasčiausiai neturime statistikos. Net išsivysčiusiose šalyse urbanizuota visuomenė turi keturias ar penkias kartas, iš kurių bent dvi kartos išgyveno perėjimo nuo vieno prie kito reprodukcijos tipo etapą.

Todėl aiškių išsivysčiusios miesto visuomenės demografinės dinamikos modelių nėra, nors suprantama, kad tradicinis gyventojų skaičiaus mažėjimo papildymo modelis, kai vienai moteriai tenka 2,1-2,3 vaiko, nepasiteisina. Dar daugiau – pereinant į urbanistinį sluoksnį jis krinta visose kultūrose ir civilizacijose.

Todėl prie Kremliaus žiaurumo žmonių atžvilgiu prisideda ir objektyvios aplinkybės.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(44)
(4)
(40)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()