„Pakartoti XVIII amžiaus pabaigos istoriją.“ Ką sumanė Putinas  ()

Kas po istorinių mainų bus tarp Vakarų, Rusijos ir Ukrainos?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

V. Putinas nori ukrainiečių teritorijoje pakartoti XVIII amžiaus pabaigos istoriją, kuri vadinama trimis Lenkijos padalijimais, rašo politologas Vadimas Denisenko.

V. Putinui reikia chaoso ir kivirčų. Kremlius aiškiai apskaičiavo, kad šie mainai D. Trumpui taps priežastimi pulti Baltuosius rūmus. 

Tuo pat metu V. Putinas sąlyginai paspaudė ranką, nepaisant J. Bideno pareiškimų, kad jis neturi apie ką kalbėti su juo. Rusijoje dainavo V. Putinui naudingą dainą „Rusai nemeta savųjų“. Tai yra, diktatorius neprarado nieko. Jis parodė Vakarams savo pasirengimą derėtis, bet kartu neišreiškė noro keisti savo taikos ultimatumo dėl Ukrainos.

Svarbu pažymėti, kad visame tame iš viso nebuvo Kinijos, kuri ieško savo vietos šiame geopolitiniame žaidime. Kremlius pademonstravo Kinijai, kad gali pats žaisti politinius žaidimus be tarpininkų.

Paprasčiau tariant, Kremlius dar kartą (flirtavęs su KLDR ir užpuolęs Kinijos pozicijas Afrikoje) parodo Pekinui savo politinę nepriklausomybę. Tai trumpai apie daugelio mėgstamą tezę, kad Rusija yra Kinijos vasalas.

Mainai kol kas neatrodo kaip produktyvių derybų įžanga. Remdamasis „Amerikos politikos chaotizavimo“ koncepcija, V. Putinas nori vadovauti J. Bideno administracijai, o paskui D. Trumpą vedžioti už nosies, kad priverstų juos pradėti dialogą su Rusija. Pagrindinė užduotis RF – grįžti prie dialogo. Dabar dialogas yra svarbiausias V. Putino tikslas.

Kokia tikimybė, kad konfliktas bus įšaldytas šiais metais (kitų metų pradžioje)? Yra dvi tiesiogiai priešingos koncepcijos. Viena siūlo šio užšalimo galimybę. Antroji, paremta Pompeo planu, numato karą dar metus ar dvejus.

 

Per šį laiką Rusija visiškai sunaikins (Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dėka) sovietinius tankų, pėstininkų kovos mašinų ir lėktuvų rezervus, o tai reiškia, kad ateityje, bent 5-7 metus, Rusija fiziškai negalės kelti grėsmės NATO.

Antrojo scenarijaus patikimumas dabar atrodo labiau tikėtinas, ypač dėl to, kad V. Putinas įsisuko į spąstus ir negali radikaliai sumažinti savo reikalavimų.

Idealus JAV scenarijus – maksimalus Rusijos Federacijos susilpnėjimas su posūkiu į Vakarus (atsiskyrimas nuo Kinijos). Kinijai idealus scenarijus yra Rusijos Federacijos susilpnėjimas ir maksimalus ryšys su Kinija. Tuo pačiu Rusijos Federacija neturi technologinių galimybių per artimiausius 10–15 metų sukurti stiprią regioninę valstybę be JAV ar Kinijos. Rusijos ekonomikos degradacija (technologinė) jau prasidėjo.

 

Tokioje situacijoje V. Putinui būtų nepaprastai svarbu dabar sustabdyti karą ir pabandyti tuo pačiu metu flirtuoti su Pekinu ir Vašingtonu, tačiau panašu, kad rimtoms nuolaidoms jis tikrai nėra pasirengęs. O pagrindinė priežastis – pripažinimas, kad Rusija nėra trečiasis pasaulio polius.

Kalbant apie Ukrainą, turime suprasti: V. Putinas nori jos teritorijoje pakartoti XVIII amžiaus pabaigos istoriją, kuri yra žinoma kaip trys Lenkijos padalijimai. Bet tada tai buvo įmanoma padaryti pirmiausia dėl tarptautinės koalicijos, palaikančios šį procesą. Dabar ukrainiečių pagrindinė diplomatinė užduotis – neleisti susidaryti net užuominoms apie tokią koaliciją. Jei kas nors mano, kad tai neįmanoma, jis labai klysta.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(5)
(10)
(-5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos: