„Vienas sunkiausių darbų pasaulyje“ ()
Daugelis Briuselyje buvo nustebinti.
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Staigus Dmytro Kulebos pakeitimas Ukrainos užsienio reikalų ministru Andrijumi Sibiga Briuselyje nustebino daugelį. Juk vos prieš kelias dienas D. Kuleba čia sėdėjo su kolegomis, įtikinėdamas leisti Kyjivui šaudyti gilyn į Rusiją, atsakinėdamas į žurnalistų klausimus ir ruošdamasis naujam politiniam sezonui.
Praėjus vos kelioms valandoms po atsistatydinimo, kurio pats D. Kuleba kol kas nekomentuoja, Vakarų diplomatų ir funkcionierių socialinius tinklus užpildė pagyrimai D. Kulebai ir šiltų susitikimų bei apsikabinimų nuotraukos. „Vienas subtiliausių ir veiksmingiausių užsienio reikalų ministrų pasaulyje“, „balsas, kuris gynė Ukrainą tamsiausiais laikais“, „drąsus ir atsidavęs savo šaliai“ – neigiamų komentarų apie dabar jau buvusį ministrą DW Briuselyje negirdėjo, nors atskiri politikai nusprendė nekomentuoti jo atsistatydinimo.
„Žvelgiant į Vakarų diplomatų reakciją, tampa aišku, kad pokyčiai Ukrainos vyriausybėje, ypač užsienio reikalų ministro poste, buvo netikėti“, – sako Europos Sąjungos politikos ekspertė Teona Lavrelašvili. Jos nuomone, D. Kuleba išlaikė aukštą viešąjį autoritetą dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Pirma, stengėsi dalyvauti visuose be išimties ES Užsienio reikalų tarybos posėdžiuose, jei ne fiziškai, tai bent virtualiai, dažnai iš skirtingų vietų. „Antra, atsižvelgiant į specifinį jo, kaip karo draskomos šalies užsienio reikalų ministro, vaidmens pobūdį ir į tai, kad Ukraina yra Vakarų dėmesio centre, jis natūraliai tapo ryškia figūra, o tai padidino jo populiarumą“, – pabrėžia T. Lavrelašvili.
|
Pavyzdžiui, netrukus po plataus masto Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios D. Kuleba iš automobilio kažkur netoli Stambulo telefonu prisijungė prie ES Užsienio reikalų tarybos, DW teigė šaltinis Europos Sąjungoje. „Tada jis pasakė, kad nežino, ar dalyvaus kitame susitikime su kolegomis, nes nėra tikras, ar išgyvens“, – prisimena DW pašnekovas.
„Ministrų, daugiausia iš Šiaurės Europos, veiduose, ypač moterų, buvo matyti neslepiamas siaubas. Tačiau pats D. Kuleba liko nesutrikęs, o tai iš principo buvo viena išskirtinių jo savybių, sakoma ES sostinėje.
„Ukrainos užsienio reikalų ministro pareigos šiuo metu yra „vienas sunkiausių darbų pasaulyje“, – po D. Kulebos atsistatydinimo rašė Islandijos užsienio reikalų ministerijos vadovas. Daugelyje Vakarų šalių užsienio reikalų ministrai net taikos metu keičiasi kas dvejus ar ketverius metus, nes tokią įtampą sunku atlaikyti, teigia kiti diplomatai. Aukščiausio lygio personalo pokyčiai demokratinėse šalyse yra normalus ir teigiamas reiškinys.
Diskutuodami apie galimas tokio populiaraus ir patyrusio užsienio reikalų ministro pakeitimo priežastis, diplomatai ir ekspertai kalba apie Ukrainos prezidento V. Zelenskio užsibrėžtus tikslus, kurių D. Kulebai pasiekti nepavyko. Pavyzdžiui, gauti leidimą smogti vakarietiškais ginklais į karinius taikinius giliai Rusijoje. Jie taip pat mini tarptautinio agresijos nusikaltimų tribunolo sukūrimą, kuris vis dar nėra aiškus. Tačiau DW šaltiniai diplomatiniuose sluoksniuose mano, kad būtų nesąžininga dėl to kaltinti Užsienio reikalų ministerijos vadovą, nes tokie sprendimai priimami valstybių ir vyriausybių vadovų lygmeniu, nes paliečia kiekvienos šalies saugumo interesus.
„Užsienio politiką daugiausia formavo prezidentas V. Zelenskis ir jo administracija. Tarptautinius santykius apskritai kuruoja Prezidento kanceliarija, o tai reiškia, kad veiksmai ir naratyvai yra koordinuojami aukščiausiu lygiu“, – pabrėžia T. Lavrelašvili.
Ji mano, kad Ukrainos vyriausybės pertvarka gali atspindėti V. Zelenskio raginimą savo ministrams būti „aktyvesniems“ pritraukiant Vakarų sąjungininkų pagalbą. Tai taip pat gali būti signalas Briuseliui, kad Kyjivas nėra visiškai patenkintas esamu paramos lygiu ir tikisi daugiau, tiek finansinės pagalbos, tiek politinių sprendimų prasme, tačiau tai savo paskutinėje kalboje ES ministrams pareiškė ir pats D. Kuleba.
Pokyčiai netrukus palies ne tik Ukrainos vyriausybę, bet ir Europos Komisiją. Ne vėliau kaip gruodį pakeitęs sudėtį, naujasis Ukrainos užsienio reikalų ministerijos vadovas Andrijus Sibiga turės užmegzti ryšius su naująja ES vyriausiąja įgaliotine užsienio reikalams Kaja Kallas iš Estijos. Ji laikosi vienos radikaliausių pozicijų Rusijos atžvilgiu Europos Sąjungoje, todėl Ukrainos ministrui bus lengva su ja rasti bendrą kalbą.
Ekspertai neprognozuoja reikšmingų pokyčių Ukrainos užsienio politikoje dėl ministrų įgaliojimų perdavimo.
„Tikimės bent tokio pat vaisingo bendradarbiavimo su naujaisiais Ukrainos ministrais ir naujais šios administracijos nariais, kaip ir su ankstesniais“, – sakė Peteris Stano. Jis taip pat pagerbė D. Kulebą už viską, ką jis padarė Ukrainos labui sunkių išbandymų metu.
Andrijus Sibiga jau pranešė apie savo pirmąją dieną naujose pareigose ir paskelbė rankos paspaudimo su eksministru D. Kuleba nuotrauką, kurioje jis šypsosi pastebimai plačiau už jį. Naujasis Ukrainos užsienio reikalų ministerijos vadovas anksčiau dirbo V. Zelenskio administracijos vadovo pavaduotoju, o 2024 metų pavasarį buvo paaukštintas iki užsienio reikalų ministro pirmojo pavaduotojo.
„Ši naujojo ministro patirtis rodo, kad jam vadovaujant komunikacija ir koordinavimas tarp Užsienio reikalų ministerijos ir Prezidentūros taps dar nuoseklesnis ir konsoliduotas“, – sako ES politikos ekspertė Teona Lavrelašvili.
Tuo tarpu Briuselis pabrėžia, kad D. Kuleba „užkėlė aukštą kartelę savo įpėdiniui“. Prie užsienio reikalų ministrų stalo su juo visada buvo elgiamasi labai pagarbiai. Diplomatinis šaltinis DW sakė: „Tai labai padorus ir protingas žmogus, kuris rūpinasi savo šalimi ir jos žmonėmis, o ne savimi, ir visada dirba blaiviai.“
Eksministras „užkėlė aukštą kartelę ne tik savo įpėdiniui, bet ir bet kurios šalies užsienio reikalų ministrui“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Kadenciją baigiantis ES vyriausiasis diplomatas Josepas Borrellis pabrėžė, kokie neįkainojami diplomatiniai D. Kulebos įgūdžiai kovojant su Rusijos agresija. „Jūs daug padarėte savo šaliai ir Europai“, – socialiniame tinkle X rašė J. Borrellis, baigdamas pranešimą žodžiais „Šlovė Ukrainai!
Dmitrijus Kuleba socialiniuose tinkluose dėkojo Josepui Borrelliui ir kitiems Vakarų kolegoms už paramą, tačiau jo atsakymuose nebuvo nė žodžio apie staigaus atsistatydinimo priežastis.