„Perduota taikos sutartis.“ Visiškai susitarė dėl 13 iš 16 punktų. „Pasirašyti galima netrukus“ (Video) ()
Daugybė susirėmimų pasienyje, per kuriuos žuvo šimtai abiejų pusių karių.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Armėnija perdavė Azerbaidžanui dešimtąją taikos sutarties projekto versiją.
Tai spaudos konferencijoje paskelbė Armėnijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Araratas Mirzojanas.
Anot jo, šalys visiškai susitarė dėl 13 iš 16 sutarties straipsnių. Ministras mano, kad yra galimybė sutartį pasirašyti „per trumpą laiką“.
Tekste visiškai suderinti punktai ar jų dalys ir tarp jų nėra neatitikimų. Kaip pažymėjo A. Mirzojanas, Armėnijos ir Azerbaidžano sienos delimitacijos procesas grindžiamas 1991 m. Alma Atos deklaracija, o „kitas principas nėra aptariamas“.
|
„Ne paslaptis, kad naujajame sutarties variante yra visiškai suderintas tekstas. Tai yra straipsniai arba kelių straipsnių dalys ir mes laukiame Azerbaidžano atsakymo“, – sakė Armėnijos užsienio reikalų ministerijos vadovas.
Pasibaigus Antrajam Karabacho karui 2020 m. lapkritį, Azerbaidžanui laimėjus, Armėnijos ir Azerbaidžano susirėmimai pasienyje atsinaujino 2021 m. gegužės 12 d.
Tada azerbaidžaniečių kariuomenė užėmė teritoriją aplink Juodąjį ežerą Siuniko regione.
Armėnija tuomet paskelbė kovinę parengtį Penktajam armijos korpusui, o Užsienio reikalų ministerija Azerbaidžano veiksmus pavadino provokacija. Azerbaidžane tai buvo vadinama planuotu pasienio kariuomenės dalinių dislokavimo pakeitimu.
Nuo tada įvyko daugybė susirėmimų pasienyje, per kuriuos žuvo šimtai abiejų pusių karių ir buvo užimta dalis Armėnijos teritorijos.
2024 m. balandį Armėnija sutiko perduoti keturis pasienio kaimus, kuriuos ji užėmė per Pirmąjį Karabacho karą 1990-ųjų pradžioje.
Abi šalys susitarė, kad žingsnis buvo būtinas siekiant laikytis 1991 m. Alma-Ata deklaracijos, kurioje buvo nustatytos tuo metu buvusios Sovietų Sąjungos sienos. Tai buvo būtina taikos sutarčiai sudaryti.
2024 metų balandį Rusijos „taikdariai“ anksčiau laiko paliko Kalnų Karabacho teritoriją.